Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 59-65 στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων από την Ραμάτ Χασαρόν ωστόσο διατηρείται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και θα παίξει στο Βελιγράδι την οριστική πρωτιά.

Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να λυγίσουν την σκληροτράχηλη Ραμάτ Χασαρόν στην έδρα τους ωστόσο παραμένουν στην κορυφή του ομίλου με εννιά βαθμούς.

Πλέον πάνε για … τελικό στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα και στόχος είναι η νίκη για να εξασφαλιστεί και μαθηματικά η πρωτιά.

Από κει και πέρα θα παίξει ρόλο το αυριανό  αποτέλεσμα του ματς Ερυθρού Αστέρα-Λούμπλιν και σε περίπτωση νίκης του Ερυθρού Αστέρα, οι «πράσινες» θα είναι στην πρώτη θέση ακόμα και με ήττα με διαφορά μέχρι 5 πόντους την τελευταία αγωνιστική.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ με 7-7 ωστόσο σε κρίσιμα σημεία και με την Κάρτερ να σημειώνει επτά πόντους με τρίποντο-καλάθι και φάουλ κατάφερε και πήρε προβάδισμα με τη λήξη της περιόδου με 18-14.

Στη δεύτερη περίοδο άλλαξει η ροή του αγώνα και οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να βρουν ευκαιρίες και να γυρίσουν το σκορ σε 24-30. Παρόλα αυτά οι «πράσινες» πλησίασαν στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου σε 32-34 με την Κάρτερ να φτάνει τους 15 πόντους και την Πότερ τους 10 πόντους.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου καθώς ο πίνακας έδειχνε 38-38  με την Πότερ να έχει πετύχει άλλους 4 πόντους. Η συνέχεια βρήκε τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν στο σκορ με 40-48.

Στην τέταρτη και τελέυταία περίοδο μέχρι τα μισά της ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ με 49-53 και παρά τις προσπάθειες που έκαναν οι «πράσινες» για να πλησιάσουν στο σκορ δεν κατάφεραν να μασζέψουν το σκορ και να σώσουν την παρτίδα και γνώρισαν την ήττα με 59-65.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα , Παυλοπούλου 10 , Πότερ 19, Σωτηρίου5, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 9, Παλάσκα, Φελούρη, Κάρτερ 16, Θεοδωρομανωλάκη και Χαιριστανίδου.

Χαποέλ Ραμάτ Χασαρόν : Κέστεν 1, Νέσερ 3, Κανίν, Καρς 8  , Ράμπι, Ντελούτι, Τζένκινς 19, Κόλτερ 15 , Σούστερ και Σάαρ 19.

Σε δήλωση της η κόουτς Ελένη Καπογιάννη ανέφερε «Δυστυχώς δεν ήμασταν πνευματικά έτοιμες για  αυτόν τον αγώνα και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα και στις δύο πλευρές του γηπέδου.Και στα αμυντικά μας καθήκονταν δεν πήγαμε καλά.

Στην επίθεση δεν ειχαμε το μυαλο μας να προσαρμοστούμε  στην άμυνα της Χασαρόν. Χασαμε μια πολύ καλη ευκαιρια να εχουμε καλή συνέχεια. Ελπίζω να πήραμε το μάθημα μας.

Το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα είναι δύσκολο και το ότι κερδίσαμε τα προηγούμενα ματς δεν λέει κάτι. Προερχόμαστε από το τρίτο γκρουπ και αυτή η ομάδα είναι καλή και το απέδειξε σήμερα».

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και η δήλωση της Αρίκα  Κάρτερ που ανέφερε «Παίξανε καλά και σκληρά και καταφέρανε και μας κερδίσανε. Εμείς πρέπει να έχουμε το μυαλό μας από τώρα στο επόμενο ματς και να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα».