Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Οι «πράσινοι» που για δυόμισι σετ δεν είχαν βρει ρυθμό και «κυνηγούσαν» τον ΠΑΟΚ (ήταν πίσω με 0-2 σετ), κατάφεραν να πετύχουν μια επική ανατροπή που θύμισε το ματς πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό.

Η πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ θα κριθεί στις 4 Ιανουαρίου στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης.

Οι «πράσινοι» δε μπήκαν δυνατά στο πρώτο και στο δεύτερο σετ ενώ αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η εικόνα δεν είχε αλλάξει μέχρι το 20-23, όταν με 3-0 σερί από τους Φράγκο, Ερνάντεζ και άσσο του Κόβαρ ισοφάρισαν σε 23-23. Ο Ερνάντεζ στη συνέχεια, έδωσε το προβάδισμα (25-24) και με άσσο του Πετρέα τέλειωσε το σετ 26-24 υπέρ του «τριφυλλιού»  για το 2-1.

Με την ίδια ενέργεια συνέχισαν οι «πράσινοι» και στο τέταρτο σετ όπου από νωρίς πήραν προβάδισμα (8-5). Με όλους τους αθλητές να έχουν βελτιώσει το παιχνίδι τους, το «τριφύλλι» κατάφερε να κατακτήσει το σετ (25-16) και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, προηγήθηκε με 8-3 και τέλειωσε το σετ 15-8 για το τελικό 3-2 υπέρ του.

Ο Φερνάντο Ερνάντεζ δήλωσε: «Θέλω να πω συγχαρητήρια στην ομάδα μας και στον κόσμο. Ήταν ένα καλό παιχνίδι αλλά μπορώ ατομικά να παίξω και καλύτερα. Μας πίεσε ο ΠΑΟΚ από το σερβίς του, είχαμε προβλήματα στην υποδοχή και στο να τελειώνουμε φάσεις. Ο κόουτς μας είπε να είμαστε ήρεμοι και να πιέσουμε στο μπλοκ-άμυνα. Προσπάθησα να πιέσω με τα σερβίς μου και ήρθε το θετικό αποτέλεσμα».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ήταν πολύ σημαντική νίκη γιατί έχουμε ταλαιπωρηθεί αρκετά τις τελευταίες μέρες. Θεωρούσαμε μέχρι το τρίτο σετ ότι η κακή εικόνα οφείλεται στην αυπνία και την κόπωση αλλά το «never give up» έχει γίνει σύνθημά μας. Ξέρουμε ότι έχουμε πολλές δυνατότητες. Πιέσαμε πολύ από το σερβίς μετά το τρίτο σετ αλλά ξέρουμε ότι η πρόκριση κρίνεται πάντα στο δεύτερο παιχνίδι».

Ο προπονητής ΠΑΟΚ, Μιλενκόσκι Γιόσκο δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, άξιζαν τη νίκη γιατί έπαιξαν καλύτερα στο τέλος. Ήμασταν καλοί στα πρώτα 2 σετ, μετά δεν ξέρω μας βγήκε κάποια κούραση. Ήταν ένα ακόμα καλό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το 3-2 δεν αρνητικό ενόψει της ρεβάνς. Το να χάνεις 3-2 ή να κερδίζεις 3-2 είναι το ίδιο γιατί έτσι κι αλλιώς χρειαζόμαστε νίκη στην έδρα μας για την πρόκριση. Ήταν ένα καλό παιχνίδι, εμείς ήμασταν καλοί στην αρχή μετά μας πίεσαν με το σερβίς και ο Ερνάντεζ ήταν ασταμάτητος. Δε βρήκαμε τρόπο να τον σταματήσουμε. Είχαμε τις ευκαιρίες μας αλλά… για ακόμη μια φορά μπράβο στον Παναθηναϊκό. Τους περιμένουμε στη Θεσσαλονίκη για τη ρεβάνς».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.