Οι αθλητές του Παναθηναϊκού Πάνος Τριανταφύλλου και Βασίλης Ντούνης ξεκίνησαν την παρουσία τους στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο με νίκες και καλά πλασαρίσματα υπό τις οδηγίες του κόουτς Δημήτρη Κάζαγλη.

Συγκεκριμένα ο Πάνος Τριανταφύλλου ξεκίνησε τη μάχη του στο ατομικό στη Β Κατηγορία επέ που γίνεται στη Βαρσοβία και κατέκτησε την 16η θέση αφού έπεσε πάνω στον Βρετανό Ντιμίτρι Κούτια ο οποίος κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο.

Ο «πράσινος» πρωταθλητής είχε μια νίκη στα προκριματικά επί του Γερμανού Τιμ Βιντμάινερ ενώ στη φάση των 32 νίκησε τον Πολωνό Μάρτσιν Κάρμπονικ με 15-14. Ωστόσο στη συνέχεια πέτυχε τον αθλητή που κατέκτησε την πρώτη θέση τον Κούτια με τον οποίο έδωσε μάχη αλλά λύγισε τελικά με 15-7.

Σε ότι αφορά τον Βασίλη Ντούνη πέτυχε δύο νίκες στη φάση των ομίλων επί του Ουκρανού Ζαζίλοφ αλλά και του Βρετανού Γουάτσον όμως στη φάση των 32 δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Νόρμπερτ Κάλκα από τον οποίο έχασε με 15-7 και πήρε την 28η θέση στη γενική κατάταξη.

Στο ομαδικό η Εθνική ομάδα επέ αποτελούμενη από τους Ντούνη-Τριανταφύλλου και Πυλαρινό που λύγισαν από την Ουκρανία στην προημιτελική φάση.