Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη ανατροπή από 0-2 σε 3-2 στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό σε μια καυτή ατμόσφαιρα και μίλησε η καρδιά και η ψυχή του πρωταθλητή.

Σπουδαία νίκη για το «τριφύλλι» που κατάφερε και πήρε τη νίκη παρότι βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Ειδικά μετά την απώλεια του δεύτερου σετ και με τον τρόπο που χάθηκε, ο Παναθηναϊκός έδειξε τεράστια αποθέματα ψυχής και γύρισε το ματς.

Ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη του «τριφυλλιού»  επί του Ολυμπιακού και έχει φτιάξει ένα σπουδαίο σερί κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο του.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πιάσει τα γνωστά ψηλά του στάνταρ απόδοσης έμεινε πίσω στο σκορ σε κάποια κρίσιμα σημεία του ματς και τελικά απώλεσε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» έχασε το σετ μέσα από τα χέρια του αφού το έχασε από 24-22 κάνοντας μια σειρά λάθη και τελικά ηττήθηκε με 24-26.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε με την πλάτη στον τοίχο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα λίγο πριν τα μισά του σετ με 12-7. Συνέχισε πιέζοντας τον αντίπαλο και εκμεταλλευόμενος τα λάθη και το μπλοκ το έφτασε στο 22-15.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο αντίδρασης και μες ένα 0-4 το μείωσαν σε 22-20 όμως οι «πράσινοι» δεν είχαν την ίδια αδράνεια και κατέκτησαν το σετ με 25-22.

Σε ότι αφορά το τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 4-5 όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε καρδιά και ψυχή πρωταθλητή και το γύρισε με 25-22.

Στο τάι μπρέικ δεν γινόταν αλλιώς και ο Παναθηναϊκός πήρε το ματς και έκανε την πλήρη ανατροπή

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας. Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Διαιτητής challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 22-25 2ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 24-26 3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-22 4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 25-22 5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-9, 15-10

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10) σε 149′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (12/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ. – 38% άριστες), Ερνάντεζ 20 (18/40 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 58% υπ. – 32% άριστες), Μπάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/11 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στερν 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (12/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 79% υπ. – 54% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. – 14% άριστες) / Δαλακούρας (λ, 46% υπ. – 22% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 2 (2/4 επ.).

Σε δήλωση του ο κόουτς Ανδρεόπουλος ανέφερε «Κάναμε μια πολύ μεγάλη ανατροπή στο ματς. Νιώσαμε και στο δεύτερο σετ ότι ήμασταν κοντά στην κατάκτηση του όμως με δύο λάθη το χάσαμε. Αλλά έτσι είναι ,όταν αντιμετωπίζεις ένα σπουδαίο αντίπαλο σε ένα κόμα πολύ δυνατό ματς.

Δεν έχει σημασία σε ποιο σημείο του παιχνιδιού είτε χάνεις 1-0 σετ είτε 2-0 σετ αφού σε κάθε σημείο πρέπει να τα δίνεις όλα.

Είδαμε έναν αγώνα βόλεϊ ανάμεσα σε δύο μεγάλες ομάδες, δύο ομάδες που μπορούν να βρεθούν ακόμα και σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Τα λάθη ήταν στο τελείωμα του δεύτερου σετ όμως ως τότε ο Ολυμπιακός μας πίεζε πολύ στο σερβίς.

Με τη νίκη δεν έχει υπογράψει κανείς συμβόλαιο. Αυτές είναι τεράστιες ομάδες και θα τις δούμε και στο μέλλον. Τώρα νίκήσαμε εμείς στο μέλλον δεν ξέρουμε.

Έχω ξαναπεί ότι όλο αυτό το όμορφο σκηνικό που συμβαίνει μέσα στον αγωνιστικό χώρο αλλά και στην εξέδρα στους αγώνες βόλεϊ να βγει ακόμα περισσότερο προς τα έξω.

Η απουσία του Ζήση για εμάς ήταν πολύ μεγάλη και ξέρουμε όλοι τι παίκτης είναι. Ην απουσία του ήταν μεγάλη και χρονικά και για εμάς ήταν δύσκολο να αντέξουμε αυτό το τρίμηνο με δύσκολα ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Παρόλα αυτά νομίζω τα έχουμε καραφέρει αρκετά καλά ως τώρα. Δεν υπάρχει απώλεια βαθμών, υπάρχει ένα σκληρό πρτώθλημα που παλεύεις πάντα για τη νίκη.

Ο τρόπος διεξαγωγής του πρωταθλήματος έχει αλλάξει και μην ξεχνάμε ότι ο Παναθηναϊκός έχει πάρει και τα δύο πρωταθλήματα στις έδρες των αντιπάλων.

Σχετικά με αυτό που γίνεται με τον κόσμο και τον Παναθηναϊκό…Παναθηναϊκός είμαστε το έχουμε συνηθίσει και μας είχε λείψει αφού δεν είχαμε τον κόσμο στα δύο προηγούμενα ντέρμπι».

Άξελ Γιάκομπσεν «Ήταν πολύ δυνατό μας ματς. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό αλλά και σε μας. Δυσκολευτήκαμε αρκετά στην αρχή του αγώνα. Στο δεύτερο σετ ήμασταν μπροστά αλλά δε μπορέσαμε να τελειώσουμε 2-3 σημαντικές μπάλες. Δεν τα παρατήσαμε στο 2-0’, συνεχίσαμε τη μάχη μας, παίξαμε με την καρδιά μας και πήραμε τη νίκη».