Τα «φίνα κορίτσια» επιβεβαίωσαν ότι είναι πολύ καλύτερη ομάδα από την Ελβετική Πφέφινγκεν και δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα καθώς της επιβλήθηκαν με 3-0 σετ και αγκάλιασαν την πρόκριση για τις 32 του Challenge Cup.

Εύκολη νίκη που …δείχνει και την πρόκριση για το δεύτερο παιχνίδι πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες σε όλα τα επίπεδα από την αντίπαλο τους και έδειξαν ότι έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στην υπόθεση πρόκριση.

Το «τριφύλλι» καλείται πλέον να δείξει το ίδιο αγωνιστικό πρόσωπο και στη ρεβάνς στην Ελβετία σε μια εβδομάδα , έτσι ώστε να σφραγίσει την πρόκριση για τις 32 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το «τριφύλλι» μπήκε δυναμικά από την αρχή του αγώνα και στο πρώτο σετ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο του.

Οι «πράσινες» ήταν συγκεντρωμένες και πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ και δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του. Λίγο μετά τα μισά του πρώτου σετ ήταν μπροστά στο σκορ με 14-7 και με συνεχόμενους πόντους έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» κόλησε λίγους στους πρώτους πόντους με την ομάδα της Ελβετίας να παίρνει προβάδισμα με 2-3 ωστόσο επανήλθαν άμεσα και πήραν ευρύ προβάδισμα με 10-4.

Οι παίκτριες του Γκάιτς έκαναν τη συνέχεια του σετ πολύ πιο άνετη με σωστές επιθέσεις και καλές άμυνες και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-13.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός τα βρήκε πιο σκούρα σε σύγκριση με τα προηγούμενα αφού η Πφέφινγκεν τον κόντραρε μέχρι και τα μισά του σετ (13-13).

Οι «πράσινες» πήραν οριακό προβάδισμα προς το τέλος με 20-19 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Δαιτητές του αγώνα ήταν οι Έλενα Μίτροβιτς (Μαυροβούνιο) και ο Τσάβνταρ Μάρεφ (Βουλγαρία)

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-15 2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-11, 25-13 3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-20 .

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Πφέφινγκεν προήλθαν από 1 άσσο, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-13, 25-20) σε 68′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. – 67% άριστες), Γκρότους 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 42% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Ανθούλη 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 70% υπ. – 60% άριστες), Ίβκοβιτς, Νικολογιάννη 2 (2/3 επ.), Μερκούρη.

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Τίμοθι Λίπουνερ): Βίλι 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ), Πιερέ, Ματέρ 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Ίχλερ 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ), Μπέτσιτς 4 (4/18 επ., 67% υπ. – 47% άριστες), Ζέρνοβιτς 3 (3/12 επ., 57% υπ. – 22% άριστες) / Ντεπράτι (λ, 60% υπ. – 24% άριστες), Χάγκελε, Λίνγκμπεργκ, Κοχ.

Μπράνκο Γκάιτς «Πρώτα από όλα θέλω να ευχαριστήσω τους οπαδούς μας για τη στήριξη που μας έδειξαν και σήμερα και όταν τους έχουμε δίπλα μας παίζουμε ακόμα καλύτερα. Αγωνιστήκαμε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ αλλά στο τρίτο σετ χάσαμε τη συγκέντρωση μας.

Είναι σημαντικό ότι καταφέρνουμε και παίρνουμε νίκες και προχωράμε ωστόσο θα πρέπει να έχουμε διάρκεια σε όλη την διάρκεια των αγώνων.

Το μυαλό μας είναι πλέον στη Θέτιδα Βούλας που θα προέρχεται και αυτή από ευρωπαϊκό ματς ωστόσο θα πρέπει να σεβαστούμε τον αντίπαλο και να δώσουμε όλη μας την ενέργεια για να πάρουμε το τρίποντο το Σάββατο»..

Αντόρα Ανάε «Είμαστε πολύ χαρούμενες για τη νίκη που πετύχαμε και ασφαλώς μας δίνει ώθηση και καλή ψυχολογία για τη συνέχεια.

Βγάλαμε αρκετή ενέργεια  και προσπαθήσαμε να εκλμεταλλευτούμε όσο περισσότερο μπορούσαμε την επίθεση μας.Είχαμε συνέπεια στην υποδοχή και καταφέραμε και εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας. Οι φίλαθλοι δημιούργησαν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα που σε προδιαθέτει ώστε να αγωνίζεσαι ακόμα καλύτερα».

Τίμοθι Λίπουνερ «Δεχτήκαμε πίεση καθόλη την διάρκεια του αγώνα και σίγουρα για εμάς ήταν πολύ δύσκολο ματς. Επίσης για εμάς ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία αυτή η ατμόσφαιρα που συναντήσαμε εδώ με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού. Αγωνιστικά δεν είχαμε καλή υποδοχή και δυσκολευτήκαμε πολύ και στην επίθεση. Αργήσαμε να μπούμε πιο δυναμικά στο ματς ωστόσο στο τρίτο σετ ήμασταν καλύτερα. Για την ρεβάνς θα προσπαθήσουμε να μοιράσουμε καλύτερα το παιχνίδι μας και να κάνουμε καλύτερο επιθετικό ματς».

Βίλι «Για εμάς ήταν ένα ιδιαίτερο ματς και χαρήκαμε πολύ την ατμόσφαιρα και τις συνθήκες ενός διεθνή αγώνα. Ήταν μια ωραία εμπειρία και θα προσπαθήσουμε να την αξιοποιήσουμε στο μέλλον.Θέλουμε να παίξουμε καλύτερα στην ρεβάνς και να το διασκεδάσουμε περισσότερο. Για μένα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον η μάχη μου με την Ανθούλη που έχουμε περίπου το ίδιο ύψος και έγιναν ενδιαφέρουσες φάσεις στο φιλέ».