Ο αθλητής ξιφασκίας με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού Βασίλης Ντούνης αγωνίστηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Έγκερ της Ουγγαρίας και πήρε την 13η θέση μεταξύ 54 αθλητών στο αγώνισμα της σπάθης.

Ο «πράσινος» πρωταθλητής είχε καλή παρουσία σε έναν ακόμα διεθνή αγώνα με τα κορυφαία ονόματα του χώρου για αντιπάλους του και με πολυπληθή συμμετοχή μάλιστα.

Ο Ντούνης πέρασε αήττητος στα προκριματικά στο pool κάνοντας πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες  και στην επόμενη φάση απέκλεισε τον Γάλλο El Assine  με επιβλητική εμφάνιση και σκορ 15-7.

Στη συνέχεια όμως ήταν άτυχος καθώς έπεσε πάνω στον οκυρανό χρυσό παραολυμπιονίκη Ντέμτσουκ. Εκεί έδωσε πολύ δυνατή μονομαχία και τελικά λύγισε με 15-11.

*Για το κύπελλο Ελλάδας στους άνδρες ο Ηλίας Διδασκάλου πήρε την 33η θέση στη γενική κατάταξη.