Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σοβαρός και στο δεύτερο παιχνίδι του κόντρα στη Σπάρτακ Μιγιάβα καθώς επιβλήθηκε με 3-1 και πέρασε στους 32 του Challenge Cup και αποθεώθηκε από τους 2.500 οπαδούς του. Επόμενος αντίπαλος η Aero Odolena Voda από την Τσεχία.

Το «τριφύλλι» πέτυχε μια ακόμα ευρωπαϊκή νίκη σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο κλειστό του ΟΑΚΑ και συνέχισε νικηφόρα την έναρξη της σεζόν.

Πέραν των φιλάθλων το παρών έδωσαν και αθλητές και αθλήτριες από τα υπόλοιπα τμήματα του Συλλόγου δείχνοντας για ακόμα μια φορά ότι ο Σύλλογος είναι μια μεγάλη οικογένεια.

Οι «πράσινοι» δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στον αντίπαλο τους σε κανένα σημείο του ματς και η νίκη ήρθε φυσιολογικά.

Επόμενος αντίπαλος θα είναι η Aero Odolena Vodaαπό την Τσεχία και το «τριφύλλι» καλείται να την ξεπεράσει.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι «πράσινοι» μπήκαν λίγο μουδιασμένα στο ματς ψάχνοντας τα πατήματα τους και στην αρχή πήγαιναν μαζί με τους Σλοβάκους στο σκορ μέχρι και το 8-8.

Ωστόσο κάπου εκεί αφυπνίστηκαν και ξεκόλλησαν στο σκορ λίγο μετά τα μισά του σετ με 14-10 και διατήρησαν το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων μέχρι και το 17-13.

Κάπου εκεί πάτησαν γκάζι τόσο ο Ερνάντεζ όσο και οι συμπαίκτες του και το σκορ εκτοξεύτηκε στο 23-15 και τελικά το σετ πάρθηκε άνετα με 25-16.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι ανώτερος και μπήκε δυναμικά από την αρχή και πήρε προβάδισμα με 8-6.

Διατήρησε το προβάδισμα και μεγάλωσε τη διαφορά στο 19-13 και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-17 κάνοντας το 2-0  στα σετ.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό από όλα καθώς οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και πήραν προβάδισμα με 2-5. Οι «πράσινοι» με τον Μπάση , τον Κωστόπουλο αλλά τον Άγγελο Μάρκου  στη σύνθεση  κατά την διάρκεια του σετ το γύρισαν σε 10-8  και λίγο μετά τα μισά το σετ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 14-13.

Ωστόσο το «τριφύλλι» λύγισε στις λεπτομέρειες στις τελευταίες φάσεις και τελικά έχασε το σετ με 26-28 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στην αρχή του με 8-8 ενώ μετά μισά του σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 14-17.

Η Μιγιάβα εκμεταλλεύτηκε τα πράσινα λάθη και πήρε προβάδισμα με 21-23 όμως με αντεπίθεση ψυχωμένη διαρκείας ο ΠΑΟ πήρε το σετ με 25-23 με τον ΄Αγγελο Μάρκου να τελειώνει το ματς.

(25-16, 25-17, 26-28, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/21 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 31% άριστες), Πετρέας 9 (5/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/15 επ., 1 άσσος, 75% υπ. – 42% άριστες), Ερνάντεζ 17 (14/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 40% υπ. – 20% άριστες), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Μάρκου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες).

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΙΓΙΑΒΑ (Γιάροσλαβ Πετρούτσα): Βάτζκα 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 46% υπ. – 19% άριστες), Βίσκουπ 16 (13/29 επ., 3 άσσοι), Ζίμαν 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Κοντς 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 39% άριστες), Βάλο / Πάνκο (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Σίμα (λ), Ντόνετς Μ., Ντόνετς Α., Ρζίμαν 1 (1/1 επ.).

Γιαροσλαβ Πέτρουτσα (Προπονητής Σπάρτακ Μιγιάβα): «Για εμάς ήταν μια σπουδαία εμπειρία και είμαστε χαρούμενοι που παίξαμε σήμερα εδώ. Για την ομάδα είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι αγωνιζόμαστε στα ευρωπαϊκά κύπελλα καθώς αποκομίζουμε πολύτιμες εμπειρίες. Στόχος μας είναι να παίξουμε και του χρόνου στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Η ατμίοσφαιρα που ζήσαμε σήμερα ήταν σπουδαία από τους φίλους του Παναθηναϊκού και ασφαλώς χαιρόμαστε να παίζουμε σε τέτοια ματς»

Σίμα Μάτους: «Είμαστε σχετικά ικανοποιημένοι από την αγωνιστική εικόνα που δείξαμε καθώς παρά την ήττα δείξαμε ότι ήμασταν ανταγωνιστικοί. Τόσο στη Σλοβακία όσο και σήμερα εδώ στην Αθήνα πήραμε σετ και παλέψαμε τα σετ. Για την ομάδα μου ήταν μια καλή ακόμα εμπειρία αυτοί οι αγώνες και σίγουρα χαιρόμαστε που πάιξαμε μπροστά σε ένα τόσο θερμό κοινό»

Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Στην Ευρώπη όπως έχουμε ξαναπεί δεν υπάρχουν εύκολοι αγώνες και σίγουρα για εμάς μετράει τόσο η πρόκριση όσο και η νίκη.

Είναι σημαντικό ότι περάσαμε στην επόμενη φάση με δύο νίκες και ξεκινήσαμε έτσι την σεζόν νικηφόρα.

Η σεζόν είναι απαιτητική για εμάς όμως την ξεκινήσαμε με τον καλύτερο τρόπο και έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε. Ακολουθούν πλέον οι αγώνες με την Aera Odolena Voda και το μυαλό μας βρίσκεται ήδη εκεί».

Άξελ Γιάκομπσεν:  «Ήταν μια καλή νίκη για εμάς και καταφέραμε να περάσουμε στην επόμενη φάση του θεσμού. Πιστεύω ότι στην επίθεση ήμασταν καλοί και πρέπει να βελτιωθούμε και να αναδείξουμε  το μπλοκ, την άμυνα και το transition.

Πιστεύω ότι σε κάθε ματς βελτιωνόμαστε συνεχώς σε όλους τους τομείς. Θέλω να πώ ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στους οπαδούς μας και απόψε. Νομίζω ότι έχουμε τους καλύτερους οπαδούς στον κόσμο».