Πέντε «τριφυλλάκια» έδωσαν το παρών την πρώτη ημέρα του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος με πολύ καλά πλασαρίσματα

Δοθηκε η έναρξη του πανευρωπαϊκόυ πρωτάθληματος Μοντέρνου Πεντάθλου Laser Run,Biathle ,Triathle στην παραλία του Μαραθώνα στις εγκαταστάσεις της Γαλάζιας ακτής ,συγκεκριμένα η εκκίνηση των αγώνων δόθηκε με το μαχητικό άθλημα του Biathe (τρέξιμο-κολύμπι)

Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η μεγαλύτερη διοργάνωση στο άθλημα που έχει γίνει στην Ελλάδα απο τους Ολυμπιακούς Αγώνες Αθήνα 2004! Σήμερα , πρώτη μέρα συμμετείχαν 210 αθλητές απο 14 χώρες.

Από πλευράς Παναθηναϊκού ξεχώρισε η ο Χρήστος Κυριακού ήταν 10ος  στα αγόρια U13 ενώ την 10η θέση πήρε και η Ειρήνη Γιαννουλάκη στην κατηγορία U11.

Τέλος, στην κατηγορία U15 ο Μιχάλης Τσαβαλιάς ήταν 13ος στα αγόρια ενώ την ίδια θέση πήρε η Σταματίνα Κυριακού στο κολύμπι. Η Ειρήνη Ρούτουλα ήταν 6η στην κατηγορία Κ19.