Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού Αναστασία Ίβκοβιτς ήταν στο ρόστερ της Εθνικής Σερβίας που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ U19 έστω και με μικρή συμμετοχή.

Στον μεγάλο τελικό η Ιταλία λύγισε την Σερβία με 3-2 σετ και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, χωρίς η Ίβκοβιτς να αγωνιστεί.

Παρόλα αυτά αναμφίβολα είναι επιτυχία για τη νεαρή διαγώνια του Παναθηναϊκού ότι βρέθηκε στον τελικό του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος U19 , τη στιγμή που η ίδια δεν έχει φτάσει ακόμα στα 18 έτη.

Στο πρώτο σετ η Σερβία ήταν η νικήτρια με 25-17 ωστόσο η Ιταλία πανήλθε και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Ιταλίδες πήραν προβάδισμα με 2-1 σετ αφού κατέκτησαν το τρίτο με 25-21 όμως οι Σέρβες οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ αφού ισοφάρησαν σε 2-2 με 25-15.

Στο συγκλονιστικό πέμπτο σετ η Ιταλία πήρε τη νίκη με 17-15 και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.