Η Εθνική ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο κατάφερε και επικράτησε άνετα της Τσεχίας με 62-31σημειώνοντας double score σε ματς για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας στο Σεράγεβο.

Η «γαλανόλευκη» συνήλθε γρήγορα από τη βαριά ήττα από την Τουρκία και επανήλθε με ένα δυναμικό ματς που έδειξε την ανωτερότητα της κόντρα στην Τσεχία. Η Ελλάδα κατάφερε και είχε μια καλή επιθετική γραμμή ωστόσο εξασφάλισε από νωρίς τη νίκη χάρη στην άμυνα που έπαιξε.

Απλό πλευράς Παναθηναϊκού ο Παναγιώτης Κοντογιάννης αγωνίστηκε για 30 λεπτά και πέτυχε έξι πόντους με 3/5 δίποντα ενώ μάζεψε και πέντε ριμπάουντ.

Παράλληλα ο Χρήστος Μαρτσάκης αγωνίστηκε για 16 λεπτά και πέτυχε τέσσερις πόντους με ένα δίποντο και δύο βολές.