Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε μεν με 79-87 στο κλειστό της Λεωφόρου από τον Ολυμπιακό, ωστόσο μόνο ηττημένος δεν αισθάνεται αφού όλα αυτά που συνέβησαν στο κλειστό της Λεωφόρου ήταν πολύ πιο σημαντικά από έναν τίτλο.

Η χρονιά ολοκληρώθηκε χωρίς τίτλο για το τμήμα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού με ήττα εντός έδρας από τις «ερυθρόλευκες» ωστόσο αυτό μικρή σημασία έχει στο τέλος της ημέρας μπροστά στο μεγαλείο του Συλλόγου.

Αν και δεν επανέλαβε την περσινή επιτυχία της κατάκτησης του πρωταθλήματος εντούτοις το αποτέλεσμα ήταν… ίδιο.

Η ατμόσφαιρα ήταν ιδιαίτερα φορτισμένη πριν τον αγώνα καθώς οι Λολίτα Λύμουρα και Όλγα Χατζηνικολάου τιμήθηκαν για τα τελευταία τους ματς με μια ανθοδέσμη.

Στο ημίχρονο της συνάντησης βραβεύτηκε η ομάδα ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων του Παναθηναϊκού με τον κόσμο να τους αποθεώνει κυριολεκτικά

Και λίγο πριν τη λήξη του ματς το γήπεδο σηκώθηκε όλο για να τιμήσει την προσπάθεια της ομάδας αυτή τη χρονιά και μετά τη λήξη όλοι μαζί έδειξαν ότι ο Παναθηναϊκός είναι τρόπος ζωής.

Στην πρώτη περίοδο η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι με διάφορους τρόπους. Οι «πράσινες» ήταν μπροστά με 20-19 ωστόσο η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 26-27.

Στη δεύτερη περίοδο το σκορ ήταν ισόπαλο με 35-35 ακριβώς 5:50 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και πήραν προβάδισμα με 44-46.

Η Τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟ καθώς έμεινε πίσω με 10 πόντους 44-54 όμως το «τριφύλλι» βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μείωσε σε 63-67 με τη λήξη της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ με 67-75 περίπου 6.23 πριν τη λήξη έκανε μια τελευταία προσπάθεια ωστόσο λύγισε με 79-87.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Κατραχούρας
Δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 13, Φιτζγκεράλντ 22(2), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 19(4), Κωτούλα 6(2), Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Παλάσκα, Χατζηνικολάου 9.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ, Σταμολάμπρου 6, Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 5(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 21(3), Φουράκη, Δίελα 8(2), Βαμβακά, Βίτολα 21(1), Χάμπλιν 4

Σε δήλωση της η Λολίτα Λύμουρα τόνισε «Αναγνωρίζουμε ότι οι αντίπαλες ήταν καλύτερες. Αξίζουν συγχαρητήρια για το πρωτάθλημα. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που είναι μαζί μας παρά την ήττα. Ο Παναθηναϊκός είναι ένας. Παίξαμε με ψυχή στα πλέι οφ. Ο σχεδιασμός της ομάδας στην αρχή μας φάνηκε ότι μας επηρέασε.

Θα είμαι κοντά στην ομάδα, ως οπαδός. Είμαι Παναθηναϊκός και θα είμαι μαζί τους».