Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 87-54 από τον Ολυμπιακό στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ και θα παλέψει για την ισοφάριση στον τέταρτο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών, την Κυριακή 15/5 στις 15:00 στη Λεωφόρο.

Οι «πράσινες» δεν έπιασαν τα συνηθισμένα επίπεδα απόδοσής τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-6 και με 43-21 στο ημίχρονο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με εξαίρεση τις λύσεις που έδωσε η νεαρή Μπουντούρη (13π. με 3/4 τρίποντα), η οποία διαμόρφωσε το 54-39 στο 29′. Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά (62-45 στο 34’) αλλά δεν άντεξε για το τελικό 87-54.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ζαχάρης-Μαγκλογιάννης

Δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Σταμολάμπρου 21(5), Σταμάτη 8(2), Αλεξανδρή 7(1), Σπυριδοπούλου 7(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 16, Φουράκη 3, Δίελα, Βαμβακά 1, Βίτολα 16(1), Χάμπλιν.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 12, Φιτζγκέραλντ 12(1), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 4, Κωτούλα 1, Μπουντούρη 13(3), Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Χατζηνικολάου 2.