Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επικράτησε του Ολυμπιακού με 61-53 ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών στο κατάμεστο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και πάει να τα δώσει όλα την Τετάρτη στο ΣΕΦ.

Μια σπουδαία νίκη κόντρα σε όλους και όλα πέτυχε ο ΠΑΟ στο κλειστό της Λεωφόρου και κατάφερε να φέρει στα ίσα την σειρά των τελικών. Αν και βρέθηκε σε δεινή θέση σε κάποια σημεία του αγώνα το «τριφύλλι» είχε ψυχή και καρδιά πρωταθλητή και πήρε ένα πολύ κρίσιμο ματς.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να κλειδώσει τον αντίπαλο με αρκετά καλή άμυνα.

Οι «πράσινες» με πολύ συγκέντρωση στην επίθεση και ευστοχία αλλά και παθιασμένες άμυνες πήραν προβάδισμα με 17-10 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πιο νευρικός στην επίθεση και είχε ένα μπλακ άουτ στην αρχή με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να γυρίσουν το ματς σε 17-20.

Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» μπήκε και πάλι στο ματς και τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 31-31.

Στην Τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι συγκεντρωμένος και κατάφερε με ένα τρίποντο της Λύμουρα στο τελευταίο δευτερόλεπτο να πάρει προβάδισμα με 46-42.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ 48-50 4.16 πριν τη λήξη του αγώνα. Λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα 2.49  πριν από τη λήξη η Ριντ χρεώθηκε με 5ο φάουλ σε μια φάση που ελέγχεται για βήματα η Πουφλ του Ολυμπιακού.

Εκεί ανέλαβε δράση η Χολμς η οποία με 2 κλεψίματα και ένα καθοριστικό καλάθι , σφράγισε την πράσινη νίκη που ήρθε μάλιστα με οκτώ πόντους διαφορά 61-53.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πλευρό των παικτριών του Παναθηναϊκού βρέθηκαν και οι Σαντ Ρος, Κιθ Λάνγκφορντ και Μέικον.

Διαιτητές: Κάρδαρης-Τζιοπάνος Ν.-Τσώνος
Δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζγκέραλντ 18, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Μπουντούρη, Χολμς 7(1), Χατζηνικολάου.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13, Σταμολάμπρου 7(1), Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Διέλα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.

ας υποτίμησαν, δείξαμε τι σημαίνει μαχητική ψυχή και τη νίκη αυτή
την αφιερώνουμε στον κόσμο μας. Όλες μας θα δώσουμε τα πάντα στο γήπεδο και στα επόμενα παιχνίδια. Θέλω να δώσω τα εύσημα στην κόουτς Καπογιάννη και στο τεχνικό σταφ, εμείς ακολουθήσαμε το πλάνο τους.

Η φυγή της Καίζερ μας συσπείρωσε σαν ομάδα. Είχαμε απογοητευτεί από το Κύπελλο και την εμφάνισή μας. Δεν άξιζε σε κανέναν αυτό, δείξαμε τώρα τι σημαίνει Παναθηναϊκός και ομάδα. Την υπέρβαση την κάναμε με το 2-2, συνεχίζουμε με χαμηλά το κεφάλι, πρέπει να παρουσιαστούμε όπως πρέπει».