Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία του στο μπάσκετ με αμαξίδιο στη Λάρισα με 400 οπαδούς στο πλευρό του.

Τον 1652ο τίτλο του γιορτάζει ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος με το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο να νικάει τη Δωδεκάνησο (53-74) και να πραγματοποιεί το νταμπλ.

Οι Κυπελλούχοι μπήκαν λίγο αγχωμένα στο ματς και με κάποια νευρικότητα στην αρχή του ματς ωστόσο γρήγορα μπήκαν στις συνθήκες του αγώνα και με τη λήξη της πρώτης περιόδου είχαν προβάδισμα με 18-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟ ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος και πάλι και οι παίκτες του Κώστα Χρόνη ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 36-24.

Στην τρίτη περίοδο το τριφύλλι πάτησε γκάζι και σιγούρεψε την κούπα με σκορ 58-35.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και πάλι και πήρε την κούπα με τελικό σκορ 53-74.

Οι πράσινοι γιόρτασαν την κούπα με τους 400 οπαδούς τους που έκαναν ρεκόρ προσέλευσης στην Ελλάδα στο αγώνισμα.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 24-36, 35-58, 53-74.

Ο προπονητής του «τριφυλλιού» Κώστας Χρόνης δήλωσε: «Όλοι οι κόποι της χρονιάς ανταμείφθηκαν. Τα παιδιά έκαναν μια εξαιρετική εμφάνιση και ο στόχος που είχαμε θέσει εξ αρχής, να κατακτήσουμε και τους δύο τίτλους έγινε πραγματικότητα. Θα ήθελα να συγχαρώ τους παίκτες για όλη την προσπάθειά τους και θεωρώ ότι αυτή ήταν η καλύτερη ανταμοιβή και για τον κόσμο. Από κει και πέρα θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήταν σήμερα στο γήπεδο, ήταν εντυπωσιακός, ήρθαν από όλη την Ελλάδα και θέλουμε να τους ευχαριστήσουμε γιατί είναι μαζί μας όλη τη χρονιά. Θα τους ανταμείψουμε με το καλύτερο και τη νέα σεζόν».

Δωδεκάνησος: Λουκάς, Χαρτερός, Μιχαήλου 6, Χαμαντιν 10, Γερεμιτς 13, Χατζηκαντης 4, Γκιουρκαν 18, Χατζηδημητρίου 2, Λυκοπάντης, Παπαναστασίου, Μανωλάς.

Παναθηναϊκός: Κοντογιάννης 6, Μαρτσάκης 7(1), Χρονοπούλου 2, Τριανταφύλλου 2, Νέλσον 29, Μπλερ 28, Σπαθης , Χριστοφορος, Μιχαλοπούλου, Φύτρος, Τουμαρας, Κατωποδης.