Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να τελειώσει τη δουλειά κόντρα στον ΝΟ Χίου αφού ηττήθηκε στα πέναλτι με 3-1 ενώ η κανονική περίοδος έληξε 9-9. Οι «πράσινοι» θα παλέψουν για τη νίκη τη Δευτέρα 9 Μαΐου στις 20:00 στο Γουδή.

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι «πράσινοι» δε μπόρεσαν να πετύχουν τη νίκη που θα τους χάριζε αυτόματα την παραμονή στην Α1 κατηγορία.

Οι σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν οι Ξενάκης 2, Κουρλιάφτης 1, Πανταζόπουλος 2, Ρομπόπουλος 4, Χατζηστεφάνου 1.

Ο προπονητής του ΠΑΟ, Μιχάλης Λαζαρίδης είπε: «Η ομάδα πάλεψε πραγματικά, τα παιδιά έδωσαν την ψυχή τους. Βέβαια δεν ήμασταν το ίδιο καλοί αμυντικά. Τη Δευτέρα θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας για να πετύχουμε τη νίκη γιατί ο Παναθηναϊκός αξίζει να κερδίσει και να εξασφαλίσει από τώρα την παραμονή».

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 12-10 (κ.α. 9-9, πέν. 3-1)

Οκτάλεπτα: 3-1, 2-3, 3-3, 1-2, πεν. 3-1.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Στ. 1, Χαλατζιάν 5, Γδύσης, Παππάς Κ., Παππάς Αλ. 2, Κανδιόγλου, Χριστοφορίδης 1, Κόλλιας, Καλαργυρός 3, Γαβαλάς Ιω., Καρακούρος Ιω., Καρακούρος Μ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γαβαλάς Θ., Σιαμάς Χρ., Παπαδημητρίου, Ξενάκης 2, Κουρλιάφτης 1, Καρακάσης, Σιαμάς Π., Πανταζόπουλος 2, Ρομπόπουλος 4, Χατζηστεφάνου 1, Ζερβουδάκης, Παπαβασιλείου, Βασιλάκης, Δευτεραίος, Ζαχόπουλος.