Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με 81-76 με κόντρα διαιτησία και καλείται να ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2 στο κυριακάτικο παιχνίδι στο κλειστό της Λεωφόρου. Ο ΠΑΟ κατάφερε να «σπάσει» την έδρα των «ερυθρολεύκων» κόντρα στα σφυρίγματα των Μηλαπίδη και Θεονά.

Οι «πράσινες» με εκπληκτική εμφάνιση κατάφεραν να πετύχουν το διπλό και να μειώσουν σε 2-1 τη σειρά των τελικών. Το «τριφύλλι» θα παλέψει για την ισοφάριση την Κυριακή 8 Μαΐου στις 15:00 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» με τον κόσμο στο πλευρό του.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά την ισοφάριση σε 7-7 και το προσπέρασμα με τη Φιτζγκέραλντ (7-10) κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά 7 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-21).

Οι «πράσινες» συνέχισαν με την ίδια διάθεση και με σωστές επιλογές κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν τη διαφορά αλλά και να την διευρύνουν με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 30-40 υπέρ του ΠΑΟ. Οι διψήφιες για το «τριφύλλι» στο ημίχρονο ήταν η Ριντ με 12 π. και η  Φιτζγκέραλντ με 11 π. ενώ πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά των Χατζηνικολάου (8π., 3 ασ , 4 ριμπ.) και Χολμς (7π., 2 ασ  ).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια και το «τριφύλλι» να διατηρεί το +10 μέχρι το 23’. Η Λύμουρα έστειλε με καλάθι και φάουλ τον ΠΑΟ στο +13 (34-47) ενώ με το πόδι μόνιμα στο γκάζι οι «πράσινες» έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +15 (45-60).

Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 50-60 ενώ στο 7.26 οι διαιτητές έδωσαν ανύπαρκτο 4ο φάουλ στη Χατζηνικολάου και αμέσως μετά φορτώθηκε και η Λύμουρα με 4 φάουλ. Ο ΠΑΟ κατάφερε να αντιδράσει στην αντεπίθεση των γηπεδούχων που είχαν πλησιάσει (61-65) και πήρε ξανά μια διαφορά 9 πόντων (61-67). Στα κρίσιμα σημείο ο ΠΑΟ ήταν ψύχραιμος και πέτυχε μια σπουδαία  νίκη με 76-81.

Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε: «Η αλήθεια είναι ότι έχουμε μια δύσκολη χρονιά. Είχαμε πολλά προβλήματα και σήμερα. Το κλειδί ήταν η ψυχή μας και το σκληρό μέταλλο που είχαμε, η πειθαρχία που δείξαμε. Είχαμε ένα πλάνο και το ακολουθήσαμε. Δείξαμε ότι δεν είμαστε η ομάδα των προηγούμενων αγώνων. Είμαστε εδώ και παλεύουμε, πάμε παιχνίδι με το παιχνίδι».

Διαιτητές: Τσαρούχα-Θεονάς-Μηλαπίδης

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 24, Σταμολάμπρου 19(2), Σταμάτη 3, Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου 8(1), Σύρρα, Νικολοπούλου 6(2), Δίελα, Βίτολα 9(1), Χάμπλιν 7.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 24, Φιτζγκέραλντ 27(1), Ζιάκα, Σταμάτη 2, Λύμουρα 3, Κωτούλα, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 12(3), Χατζηνικολάου 12(1).