Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε με 77-66 επί των Εσπερίδων στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1.

Οι «πράσινες» που είχαν ήδη το προβάδισμα με 2-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις κατάφεραν να πετύχουν την τρίτη τους νίκη για φέτος κόντρα στην ομάδα της Καλλιθέας και να βρεθούν στους τελικούς όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟ έχει δύσκολο έργο μπροστά του καθώς βρίσκεται πίσω με 2-0, αλλά ο τίτλος κρίνεται στις 4 νίκες.

Το «τριφύλλι» δυσκολεύτηκε στο σημερινό ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι από την αρχή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και το 35’ (13-13, 35-35, 51-51). Με πρωταγωνίστρια τη Σταμάτη στα τελευταία λεπτά (11π. στην τελευταία περίοδο) η ομάδα της κόουτς Καπογιάννη «καθάρισε» το παιχνίδι.

Πρώτη σκόρερ η Φιτζγκέραλντ με 17 πόντους ενώ νταμπλ-νταμπλ έκαναν οι Ριντ (16π., 12ριμπ.) και Χατζηνικολάου (10π., 10ριμπ.).

Η καθοριστική στη νίκη του «τριφυλλιού», Γωγώ Σταμάτη δήλωσε στο pao1908.com: «Δυστυχώς σήμερα παίζαμε χωρίς τον κόσμο μας, τον οποίο έχουμε συνηθίσει και μας βοηθάει πάρα πολύ. Για εμάς οι φίλαθλοί μας παίζουν σημαντικό ρόλο. Γενικά δε μπορούσαμε να ξεκολλήσουμε στο σκορ, όμως παρόλα αυτά στα τελευταία λεπτά του αγώνα τα καταφέραμε, βάλαμε κάποια σουτ και πήραμε τη νίκη. Είμαστε στεναχωρημένες από την ήττα στο κύπελλο από τον Ολυμπιακό όμως ακολουθούν οι αγώνες πρωταθλήματος και θέλουμε το καλύτερο δυνατό. Θέλουμε να πάμε για το break». Αναφορικά με τη δική της επίδοση αρκέστηκε να πει: «Η κόουτς με εμπιστεύτηκε έβαλα τους πόντους και όλα καλά».

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Σπυρόπουλος-Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 13-13, 35-35, 51-51, 77-66

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Φιτζγκέραλντ 17(3), Σταμάτη 12(2), Λύμουρα 7(1), Κωτούλα 2, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη 3(1), Χολμς 6, Χατζηνικολάου 10, Κάιζερ 4.

Εσπερίδες (Νανάκος): Καμμένου, Πότερ 23, Μπενέκη 10, Ζούμπατς 4, Βιντσιλαίου 14(2), Κασάπογλου 8(1), Μπάραμαν 7.