Ο Παναθηναϊκός τελείωσε τη… μισή δουλειά στην Ουκρανία καθώς επιβλήθηκε της Χόροντοκ με 3-1 σετ και πλέον μπορεί να προκριθεί στην προημιτελική φάση του Challenge Cup ακόμα και σε περίπτωση ήττας στο τάι μπρέικ στην Αθήνα.

Την ανωτερότητα του φανέρωσε ο Παναθηναϊκός έναντι του αντιπάλου του στο αποψινό ματς στην Ουκρανία και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε την υπεροχή.

Ο τεχνικός Δημήτρης Ανδρεόπουλος έδειξε ότι ήταν διαβασμένος έναντι του αντιπάλου του και η ομάδα παρατάχθηκε εξαιρετικά στο γήπεδο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η αντίπαλος του «τριφυλλιού» αποτελεί τη βάση της Εθνικής ομάδας της Ουκρανίας.

Το «τριφύλλι» είχε σε πολύ καλή μέρα τους Ντεν Ντρις, Πρωτοψάλτη και Ανδρεόπουλο ενώ παράλληλα ο Γκαράς ήταν σταθερός και οι Ρανγκέλ και Στάλεκαρ ήταν παρόντες σε όλες τις δύσκολες φάσεις.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε από την αντίπαλο του καθώς με την έναρξη του έκανε αρκετά λάθη στην υποδοχή και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-2.

Παρόλα αυτά συνήλθε γρήγορα και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στους επόμενους πόντους και ισοφάρισε σε 9-9.

Όλοι οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους και με υψηλή απόδοση του Ντεν Ντρις κατάφεραν και πήραν κρίσιμο προβάδισμα με 16-18. Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί μέχρι το τέλος σε όλες τις φάσεις που «έκαιγε» η μπάλα και το κατέκτησαν με 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που αιφνιδίασε από την αρχή και πήρε ευρύ προβάδισμα στην αρχή με 1-5 και 2-7 στη συνέχεια.  Διατήρησε το προβάδισμα και λίγο μετά τα μισά του δεύτερου σετ με 9-14 ωστόσο οι γηπεδούχοι πίεσαν και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής στο 16-17.

Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» με σπουδαία απόδοση και έναν φοβερό πόντο στο 18-22 με συνολική προσπάθεια και τελική ενέργεια του Πρωτοψάλτη έδειξαν ότι σεν χάνουν το σετ.

Ο Σάσο Στάλεκαρ ήταν αυτός που τελείωσε το σετ ενώ ο Ρανγκέλ έβαλε τον προτελευταίο πόντο και έκαναν το 2-0 με 23-25.

Αναφορικά με το τρίτο σετ η ουκρανική ομάδα κατάφερε να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 7-6 στην αρχή του ενώ περίπου στα μισά το σετ διατηρούσε το προβάδισμα με 13-11. Δυστυχώς ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να έχει την ίδια υψηλή απόδοση σε αυτό το χρονικό σημείο και έμεινε πίσω στο σκορ με 20-15 και τελικά έχασε το σετ με 25-20 και έτσι έγινε το 1-2.

Το επόμενο σετ βρήκε τους «πράσινους» να μπαίνουν αποφασισμένοι και να παίρνουν προβάδισμα με 6-8  και λίγο πριν τα μισά του σετ με 8-12. Διατήρησε το προβάδισμα και προς το τέλος του σετ με 18-20 και τελικά το κατέκτησε με 22-25.

Οι πόντοι της Όροντοκ προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.Χ

Χόροντοκ (Μάριους Σορντίλ): Ντρόζντ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ντιντένκο 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τόμιν 1 (1/8 επ.), Ντίντοβιτς 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 12% άριστες), Σάλπουκ 15 (12/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 30% υπ. – 15% άριστες), Σεμένιουκ 18 (7/15 επ., 3 άσσοι, 8  μπλοκ) / Φόμιν (λ, 32% υπ. – 12% άριστες), Μπρόβα (λ), Κίσιλιουκ (1/2 επ.), Γιεβστάτοφ, Βιέτσκι 11 (11/28 επ.), Σιντορένκο 2 (2/5 επ., 00% υπ.-00% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 42% υπ. – 05% άριστες), Γιάκομπσεν 6 (3/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (8/13 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 09% άριστες),  Βαν Ντε Ντρις 22 (16/39 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (5/9 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 42% υπ. – 29% άριστες), Μάρκου, Ράπτης.

Σε δήλωση του ο τεχνικός Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: « Η νίκη είναι πάντα ζητούμενο και η σημερινή νίκη ήταν σπουδαία.  Ο αντίπαλος μας είναι πάρα πολύ ισχυρός και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γιατί η πρόκριση δεν έχει κριθεί, καθώς παραμένει ανοιχτή παρά το σημαντικό αποτέλεσμα που πήραμε».

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και η δήλωση του Σάσο Στάλεκαρ: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι και ειδικά μετά το ταξίδι μας και σε ένα ξένο γήπεδο γεμάτο με τους φιλάθλους τους. Έπρεπε να μπούμε δυνατά και μας βγήκε. Στο τρίτο σετ χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας και την ενέργειά μας. Στο τέταρτο σετ επιστέψαμε δυνατά και πήραμε τη νίκη. Δεν έχει τελειώσει ακόμα, έχουμε ακόμα ένα ματς μαζί τους. Θα ξεκουραστούμε τώρα, θα διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και θα συγκεντρωθούμε στον επόμενο αγώνα».