ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

    Το πήραν με το…σπαθί τους!

    Ο 1638ος τίτλος του Παναθηναϊκού φέρνει την υπογραφή του τμήματος ξιφασκίας με αμαξίδιο του «τριφυλλιού» καθώς το «τριφύλλι» κατέκτησε το πρωτάθλημα με έξι χρυσά μετάλλια, έξι αργυρά και τρία χάλκινα.

    Η υπεροχή του ΠΑΟ στο τμήμα ξιφασκίας με αμαξίδιο μπορεί να περίμενε περίπου 2,5 χρόνια καθώς τόσα πέρασαν από το περασμένο πρωτάθλημα ωστόσο όταν έφτασε η ώρα επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί.

    Ο κόουτ Δημήτρης Κάζαγλης δημιούργησε ένα πολύ δυνατό σύνολο έχοντας τους περισσότερους αθλητές-τριες του πρωταθλήματος και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του.

    Στο πλευρό του ήταν πάντα ο βοηθός του Γιώργος Σουλιώτης που προσέφερε τις πολύτιμες υπηρεσίες του.

    Στη γενική κατάταξη ο Παναθηναϊκός πήρε άξια την πρώτη θέση με έξι χρυσά μετάλλια, έξι αργυρά μετάλλια και τρία χάλκινα.

    Δεύτερη ήταν η ομάδα του Σπάρτακου με τρία χρυσά μετάλλια και δύο ασημένια μετάλλια, ενώ Τρίτη ήτανν η ομάδα των Αετών με ένα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο.

    Τέταρτη ήταν η ομάδα του Ιππόκαμπου με ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο και Πέμπτη η ομάδα του Αμαρουσίου με δύο ασημένια μετάλλια.

    Αναλυτικά τα συνοπτικά αποτελέσματα και οι αναπηρικές κατηγορίες των αθλητών

    Ξίφος ασκήσεως (Α-Β Ανδρών): 1ος Στέλιος Σουλιώτης (Παναθηναϊκός), 2ος  Απόστολος Δαβής (Παναθηναϊκός)

    Ξίφος ασκήσεως (Α-Β Γυναικών): 1η Έφη Βλάμη (Σπάρτακος), 2η Γεωργία Καλτσή (Παναθηναϊκός)

    Ξίφος ασκήσεως (C-Ανδρών) :1ος Αντώνης Βούλγαρης (Ιππόκαμπος), 2ος Μιχάλης Ασβεστάς (Παναθηναϊκός)

    Ξίφος Μονομαχίας (Α-Γυναικών):1Η Έφη Βλάμη (Σπάρτακος), 2η Πένυ Σκάρου (Παναθηναϊκός)

    Ξίφος μονομαχίας (Β-ανδρών): 1ος Πάνος Τριανταφύλλου (Παναθηναϊκός), 2ος  Ατζολιδάκης (Μαρούσι), 3ος  Βούλγαρης (Ιππόκαμπος)

    Ξίφος μονομαχίας (Β-Γυναικών): 1η Κέλυ Λουφάκη (Αετοί), 2η Γεωργία Καλτσή (Παναθηναϊκός)

    Ξίφος μονομαχίας (Α Ανδρών):1ος Βασίλης Ντούνης (Παναθηναϊκός), 2ος Γεράσιμος Πυλαρινός (Σπάρτακος), 3ος Γιάννης Παπαϊωάννου (Παναθηναϊκός)

    Σπάθη (Α΄ Γυναικών): 1η Έφη Βλάμη (Σπάρτακος), 2η Πένυ Σκάρου (Παναθηναϊκός)

    Σπάθη (Β-Γ Ανδρών): 1ος Πάνος Τριανταφύλλου (Παναθηναϊκός), 2ος Ατζολιδάκη (Μαρούσι), 3ος Στέλιος Σουλιώτης (Παναθηναϊκός)

    Σπάθη (Β Γυναικών): 1η Γεωργία Καλτσή (Παναθηναϊκός), 2η Κέλυ Λουφάκη (Αετοί)

    Σπάθη (Α Ανδρών): 1ος Βασίλης Ντούνης (Παναθηναϊκός), 2ος, Γεράσιμος  Πυλαρινός (Σπάρτακος), Απόστολος  Δαβής (Παναθηναϊκός)