Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επικράτησε εντός έδρας της Χατάι με 85-73 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στον όμιλο και αποχώρησε με ψηλά το κεφάλι από την Ευρώπη.

Πετυχημένη κρίνεται η επιστροφή του ΠΑΟ μετά από πολλά χρόνια στην Ευρώπη και στο γυναικείο μπάσκετ , αφού πέτυχε τη δεύτερη νίκη  στον όμιλο και έδειξε ότι η φανέλα είναι πάντα βαριά εκτός συνόρων.

Το «τριφύλλι» επικράτησε της Χατάι και έδειξε ότι μπορεί να επενδύσει σε αυτή τη χρονιά για το μέλλον.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σοβαρός στο επιθετικό κομμάτι και χάρη στην αμερικανική τριπλέτα Χολμς-Κάιζερ και Ριντ κατάφερε και ήταν μπροστά στο σκορ.

Στα μισά της πρώτης περιόδου είχε προβάδισμα με 15-13 ενώ στο δεύτερο μισό της περιόδου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση και βελτίωσε την άμυνα της με τη λήξη της περιόδου να είναι 28-22.

Σε αυτό το χρονικό διάστημα Χολμς και Ριντ σημείωσαν και οι δύο από οκτώ πόντους ενώ η Κάιζερ είχε 9 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟ μπήκε και πάλι δυναμικά και παρότι δεν είχε την ίδια επιθετική ορμή ήταν ακόμα πιο προσεκτικός στην άμυνα και μεγάλωσε τη διαφορά σε 37-30 στα μισά της περιόδου. Επιθετικά συνέχισε να βασίζεται στις ίδιες αθλήτριες.

Στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι με κάθε τρόπο και παράλληλα μπλόκαρε την αντίπαλο του με κάθε τρόπο και το τελικό σκορ τουν ημιχρόνου ήταν 53-35 με την αμερικανική τριάδα να έχει συμπληρώσει σχεδόν όλους τους πόντους της ομάδας.

Στην Τρίτη περίοδο οι άμυνες έσφιξαν ωστόσο ο ΠΑΟ κατάφερε και διατήρησε το προβάδισμα αλλά η διαφορά έπεσε στο 64-55 και τελικά έληξε με 66-57.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το «τριφύλλι»  ο ΠΑΟ παρέμεινε σε θέση οδηγού στο σκορ στα μισά της περιόδου με 74-68. Στο δεύτερο μισό της τελευταίας περιόδου ο ΠΑΟ ήταν σοβαρός διατήρησε το προβάδισμα και τελικά επιβλήθηκε με 85-73.

Σε δήλωση της η τεχνικός του ΠΑΟ Ελένη Καπογιάννη τόνισε «Ο στόχος μας για το αποψινό ματς ήταν να παίξουμε για την αξιοπρέπεια μας και για τους οπαδούς μας και να τελειώσουμε την ευρωπαϊκή μας πορεία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Βρεθήκαμε σε πολύ καλή ημέρα επιθετικά και δεν ήταν τυχαίο. Είχαμε δουλέψει πολύ καλά απέναντι στη  ζώνη τους και το είχαμε ασχοληθεί πολύ με αυτό στην προπόνηση και για αυτό ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Δεν είναι τυχαίο ότι ο αντίπαλος κόουτς αναγκάστηκε να αλλάξει την άμυνα του. Στο δεύτερο ημίχρονο μας πίεσαν όπως αναμενόταν ωστόσο κρατηθήκαμε.

Συγχαίρω τις παίκτριες μου για την εμφάνιση και για το γεγονός ότι σε μεγάλο βαθμό ακολουθούσαν αυτά που τους λέγαμε από τον πάγκο ακόμα και όταν είχε επέλθει η κούραση για αυτές. Αφιερώνω αυτή τη νίκη στους οπαδούς μας και τους χρειαζόμαστε εν όψει της συνέχειας».

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και η δήλωση της Σεκόγια Χολμς που ανέφερε «Ήταν ένας πολύ καλός τρόπος να ολοκληρώσουμε την ευρωπαϊκή μας παρουσία. Πιστεύω ότι παλέψαμε όλα τα ματς και πλέον συνεχίζουμε έχοντας αποκομίσει πολύτιμες εμπειρίες και μαθαίνοντας μέσα από τα λάθη μας. Πλέον αφοσιοωνόμαστε στις εγχώριες διοργανώσεις και στόχοι μας είναι οι τίτλοι στην Ελλάδα».

Αναλυτικά τα Δεκάλεπτα του αγώνα: 28-22, 53-35, 66-57, 85-73

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 28(1), Λύμουρα 7(1), Στακ 4, Χολμς 25(4), Κάιζερ 21, Κωτούλα, Μπουντούρη, Χατζηνικολάου.

Χατάι (Μπας) : Έλενμπεργκ 30, Γκορίνι 11, Ακμπάς 7, Γκιουνάι, Ακγκούν 3, Οκτέν 6, Μπράουν 16 και Εμιρτεκίν.