Τα «φίνα κορίτσια» επιβλήθηκαν του Ολυμπιακού με 3-1 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά, παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και έδειξαν ότι διαθέτουν το καλύτερο σύνολο στη χώρα.

Ο Παναθηναϊκός διαθέτει αυτή τη στιγμή την ποιοτικότερη ομάδα της Volleyleague και το έδειξε με τον πιο εμφατικό τρόπο κόντρα στον Ολυμπιακό.

Οι «πράσινες» του Απόστολου Οικονόμου πήραν μια μεγάλη νίκη που ασφαλώς δίνει βαθμολογικό και ψυχολογικό πουσάρισμα για τη συνέχεια.

Στην αρχή του πρώτου σετ ο Παναθηναϊκός ήταν νευρικός και με άστοχες επιθέσεις έδωσαν το προβάδισμα στον αντίπαλο με 6-11.

Σε αυτό το σημείο υπήρχε μια αφύπνιση και με τη βοήθεια του κόσμου μείωσε στον πόντο με 12-13. Κατόπιν κατάφερε να ισοφαρίσει με την Κρος στο σερβίς και την Στεπανένκο στην επίθεση σε 15-15.

Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρτι το 17-17 και ο ΠΑΟ κατάφερε και πήρε το προβάδισμα με 22-18 πιέζοντας τον αντίπαλο σε όλους τους τομείς και την Χατζηευστρατιάδου στο σερβίς. Ο ΠΑΟ λύγισε τον αντίπαλο του και και με συνεχώμενες λάθπος επιθέσεις το πήγε στο 25-19.

Με καλό πρόσωπο μπήκε και στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός καθώς πήρε προβάδισμα με 8-3 και διατήρησε το κεφάλι στο σκορ μέχρι και το 15-14.

Οι γηπεδούχες έφεραν το ματς στα ίσα στο 22-22 και πάλι  και με μπλοκ της Στεπανένκο έκαναν το 23-22 και το πήραν με 25-23.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε πιο χαλαρά με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 4-11 ωστόσο το «τριφύλλι» μάζεψε λίγο τη διαφορά στο 9-13 και και εν συνεχεία με 14-16 και 17-18. Στο τέλος όμως οι «πράσινες» δεν είχαν τα ανάλογα τελειώμετα και τελικά λύγισαν με 23-25

Στο τέταρτο σετ  ο Ολυμπιακός είχε μικρό προβάδισμα λίγο πριν τα μισά του σετ με 11-12 όμως ο ΠΑΟ με ψυχραιμία σε αυτό το σημείο κατάφερε και πήρε και πάλι το προβάδισμα με 18-17. Και τελικά με την ψυχή και την κερκίδα το κέριδσαν με 25-22.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτη, Κατερλή, Γραμματεία: Καρατζογλίδου. Διακύμανση: 1ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-19 2ο σετ: 8-3, 15-16, 18-21, 25-23 3ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 23-25 4ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 25-22

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-22) σε 108′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 15 (11/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρος 15 (10/16 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεπανένκο 17 (14/43 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (7/21 επ., 75% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 21 (18/42 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. – 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου, Καραγκούνη 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 17 (16/39 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 52% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ), Χίπε 21 (18/44 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη (33% υπ. – 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 31% υπ. – 26% άριστες), Μαριάνα Κόστα 20 (17/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο Απόστολος Οικονόμου ανέφερε «Ήταν ένα πολύ όμο ρφο και κλειστό ματς και τα περισσότερα σετ κρίθηκαν στους 2-3 πόντους. Παίξαμε στα όρια μας και έπρεπε να παίξουμε στα όρια μας καθώς ο Ολυμπιακός έπαιξε και αυτός εξίσου καλά. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την ώθηση που μας έδωσε και σήμερα και όπως κάνει πάντα στα ματς. Ο Παναθηναϊκός χτίστηκε για πρωταθλητισμό και σήμερα το επιβεβαίωσε. Εμείς πρέπει να πάρουμε αυτά που μας αναλογούν στο τέλος της σεζόν.

Από κει και πέρα δεν πρέπει να πετάμε στα σύννεφα γιατί όλοι οι τίτλοι θα παιχτούν στο τέλος της χρονιάς, στους τελικούς, στα πλέι οφ και τα φάιναλ φορ».