Διαιτησία και κούραση από τα ευρωπαϊκά ματς έφεραν την εκτός έδρας ήττα με 70-64 από τον Ολυμπιακό στην 5η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Αήθης επίθεση στη Ριντ πριν την έναρξη του αγώνα.

Σε ό,τι αφορά τα εξωαγωνιστικά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν ένα περίεργο κλίμα πριν την έναρξη του ματς θέλοντας να μιμηθούν τις συνθήκες που δημιουργούν στα ματς των ανδρών στο ΣΕΦ. Οι οπαδοί των γηπεδούχων πέταξαν μπουκάλι στη Ριντ και έγινε μικρή σύρραξη στη φυσούνα μεταξύ της Aμερικανίδας και υποστηρικτών των γηπεδούχων.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός δε μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς αλλά γρήγορα βρήκε ρυθμό και με τρίποντο της Λύμουρα ισοφάρισε σε 9-9 στο 5’. Με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 11-16 αλλά στο τέλος της περιόδου μαζεύτηκε η διαφορά (17-18).

Ο ΠΑΟ διατήρησε την καλή εικόνα του στο δεύτερο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση με τη Ριντ να έχει πετύχει 10 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 36-36.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ. Ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά 42-48 με συνεχόμενους πόντους από τη Λύμουρα στα μισά της περιόδου αλλά το δεκάλεπτο έληξε ξανά ισόπαλο 53-53.

Στην τελευταία περίοδο το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω με 61-55 αλλά κόντρα σε όλους και σε όλα κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στο 36’. Η κούραση όμως φάνηκε στο τέλος με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 70-64.

Διαιτητές: Τσολάκος-Θεονάς-Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 10, Τόλφρι, Σταμολάμπρου 12(3), Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου 6, Δίελα, Βίτολα 14, Χάμπλιν 15.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα, Λύμουρα 17(3), Σμιθ 4, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Στακ 8(2), Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 7(1).

Σε  δήλωση της η κόουτς Ελένη Καπογιάννη τόνισε «Εμείς παίξαμε για περίπου 34 λεπτά σωστό και διαβασμένο μπάσκετ βάζοντας πολύ δύσκολα στον αντίπαλο μας. Η αγωνιστική προσήλωση και πειθαρχία που είχαν τα κορίτσια ήταν σαφώς σε πολύ υψηλό επίπεδο και θα μπορούσε το παιχνίδι κάλλιστα να είναι νικηφόρο για εμάς αλλά στο τέλος κάναμε σημαντικά λάθη λόγω κόπωσης στην επίθεση μας και μοιραία δεχθήκαμε κάποια καλάθια που έφτιαξαν τη διαφορά των 6 πόντων».