Ο Παναθηναϊκός παρά την πολύ καλή εμφάνιση δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Υδραϊκό στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Α1 πόλο, στο Γουδή.

Το «τριφύλλι» ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 8-9. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 6 βαθμούς, αλλά δείχνει σαφώς ανεβασμένος και πολύ μαχητικός.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, οι «πράσινοι» μπήκαν συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 3-2. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο (5-4).

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΠΑΟ δεν κατάφερε να βρει σκορ ενώ ο Υδραϊκός με δύο γκολ πέρασε μπροστά με 5-6.

Στην τελευταία περίοδο, η οποία ήταν και η πιο παραγωγική με έξι γκολ, ο ΠΑΟ έδειξε ψυχή και κατάφερε να μειώσει 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε σε 8-9. Δυστυχώς, στην τελευταία φάση δε μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Ο προπονητής του «τριφυλλιού» κ. Λαζαρίδης δήλωσε: «Σήμερα η ομάδα κατέθεσε ψυχή. Τα παιδιά έδωσαν πάνω από το 100% του εαυτού τους. Δε γίνεται να μην τους δώσω συγχαρητήρια. Ο Υδραϊκός είναι μια ομάδα με δύο ξένους και ο τερματοφύλακας είναι Ολυμπιονίκης με την εθνική ομάδα. Είναι μια ομάδα πολύ ποιοτική, εμείς κάνουμε βήματα προόδου. Στο πρώτο ματς είχαμε χάσει με μεγάλη διαφορά ενώ σήμερα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο διεκδικούσαμε τουλάχιστον το βαθμό και πιστεύω μας άξιζε. Πρέπει να χτίσουμε σε αυτή την απόδοση, να σταθεροποιηθούμε γιατί έχουμε σκαμπανεβάσματα κυρίως στα εκτός έδρας. Είμαι στεναχωρημένος που δεν πήραμε κάτι βαθμολογικά από το σημερινό ματς γιατί πιστεύω μας άξιζε».

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 0-2, 3-3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γαβαλάς Θ., Δανούρδης, Παπαδημητρίου 1, Ζερβουδάκης, Κουρλιάφτης, Καρακάσης 1, Σιαμάς Π., Πανταζόπουλος, Ρομπόπουλος 3, Χατζηστεφάνου 1, Βέκκος 2, Παπαβασιλείου, Κρατημένος, Σιαμάς Χρ., Παναγιότι.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανίδης, Παζαΐτης, Θαλασσινός 1, Πρέκας 2, Αλμύρας, Μλάνης 2, Γιάνκοβιτς 1, Άντζιτς 2, Χατζηγούλας 1, Αλβέρτης, Παρτσόγλου, Τζόκας, Βαλαβάνης.