Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού ηττήθηκε για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά καθώς λύγισε στην Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ ενώ οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Θανάση Πρωτοψάλτη.

Οι «πράσινοι» δεν τα κατάφεραν κόντρα στον «δικέφαλο του Βορρά» εκτός έδρας καθώς παρουσιάστηκαν νευρικοί και δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το συγκεριμένο ματς.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ωστόσο έχει ένα ματς περισσότερο από τον Ολυμπιακό που αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Μίλωνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το «τριφύλλι» δεν έπιασε τα υψηλά του στάνταρ και θα προσπαθήσει να καλύψει το χαμένο έδαφος στα επόμενα ματς.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ λίγο μετά τα μισά του με 13-15 όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο καθοριστικό 23-22.

Η ψυχολογία φαίνεται ότι έπαιξε το ρόλο της και τελικά το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 17-17 ωστότο με ένα…τρίποντο οι γηποεδούχοι πήγαν το ματς στο 20-17 και ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει το σκορ και τελικά να χάνει και πάλι το σετ με 25-23.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ο ΠΑΟ ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 15-14 , κάπου εκεί όμως οι «πράσινοι» έμειναν πίσω στο σκορ και τελικά λύγισαν με 25-20.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνούλης, Παρατηρητής Αγώνα: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Δεληκωστίδου. Διαιτητής Video Challenge: Μανώλης Γεωργιάδης.

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 14-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-23

3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-15, 25-20

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 0 άσσοι, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-20) σε 86 λεπτά.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9π. (6/11επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (14/27επ., 2 μπλοκ, 64%υπ., 36%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (8/17επ., 67%υπ., 24%αρ.), Oύντρις 14 (13/19επ.) / Κοκκινάκης (λ. – 82%υπ., 73%αρ.), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Ρανγκέλ 5π. (2/8επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/18επ., 35%υπ., 18%αρ.), Ράπτης 14 (12/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 21%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (14/31επ.), Στάλεκαρ 4 (4/6επ.), Γιάκομπσεν 2 (1/1επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. – 46%υπ., 15%αρ.), Μπάσης 1 (1 άσσος).

Σε δήλωση του ο τεχνικός Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε  «Το παιχνίδι μας έκανε νευρικούς γιατί ο ΠΑΟΚ μας ανάγκασε με πιεστικό σέρβις να βγούμε μακριά από το φιλέ και δεν μπορούσαμε να οργανώσουμε το επιθετικό μας παιχνίδι όπως θα  θέλαμε. Εκεί κρίθηκε και το ματς νομίζω. Ο ΠΑΟΚ σέρβιρε καλύτερα και δίκαια κέρδισε».

Για την  απουσία του Θανάση Πρωτοψάλτη σχολίασε «Έχω 14 παίκτες στη διάθεση μου και ολοι είναι ετοιμοι να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτο για τη  νίκη. Με αυτή την έννοια δεν υπάρχει καμία απουσία για εμάς,

Είχαμε συγκεντρωθεί στα ματς με Φοίνικα και ΠΑΟΚ και στοχεύσαμε σε αυτά και δεν είχαμε κάτι άλλο στο μυαλό μας.

Σε ότι αφορά την Ευρώπη, η Μακάμπι είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα και σε αυτή τη φάση των 32 κοντράρονται  δύο πολύ καλές ομάδες. Ο σκοπός μας είναι να πάμε εκεί και να πάρουμε την πρόκριση ακόμα και από το πρώτο ματς».