Τα «φίνα κορίτσια» πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ καθώς επιβλήθηκαν της Οστράβα με 3-0 σετ έχοντας την ένθερμη συμπαράσταση των οπαδών του.

Το «τριφύλλι» πήρε ευρωπαϊκή πρόκριση μετά από πολλά χρόνια στην επιστροφή του στις διεθνείς διοργανώσεις και έδειξε ότι η φανέλα του συνεχίζει να έχει βάρος και εκτός συνόρων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι καθώς έχασε τους πρώτους πόντους μέχρι να μπει στο παιχνίδι. Οι «πράσινες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην αρχή με 0-4 και αιφνιδιάστηκαν από τις φιλοξενούμενες.

Παρόλα αυτά τα «φίνα κορίτσια» συνήλθαν γρήγορα και κατάφεραν και έφεραν το ματς στο ίσα άμεσα με 7-7 και συνεχόμενα μπλοκ. Ο ΠΑΟ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι στο 9-8 ωστόσο και οι φιλοξενούμενες κατάφρναν και έμεναν μέσα στο παιχνίδι  και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 16-16.

Μέχρι εκείνο το σημείο υπήρχαν εκατέρωθεν προβλήματα στις υποδοχές ενώ πολλοί πόντοι πάρθηκαν από μπλοκ.

Σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός «ξεκόλησε» από την αντίπαλο του στο σκορ, έκανε ένα εξαιρετικό σερί και κατέκτησε το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ δεν μπήκε πάλι πολύ δυνατά στην έναρξη του και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7-7, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ανέβασε πιο γρήγορα ρυθμούς σε αυτό το σετ και πήρε προβάδιασμα ασφαλείας με 17-12. Σε αυτούς τους ευθμούς συνέχισε ο ΠΑΟ ως το τέλος και κατέκτησε τελικά το σετ με 25-21.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ  οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι προβάδισμα με 1-3 στο σκορ στην αρχή του σετ  και με 4-5. Ωστόσο γρήγορα ο ΠΑΟ κατάφερε και πάλι και γύρισε το ματς σε 15-11. Ο ΠΑΟ δεν έχασε τον έλεγχο του σετ ως το τέλος και το κατέκτησε με 25-17.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 15-16, 21-16, 25-18 2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-21 3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-17.Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Οστράβα προήλθαν από 4 άσσους, 25 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-17) σε 77′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κωνσταντίνου 7 (7/21 επ., 43% υπ. – 38% άριστες), Κρος 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (10/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 11 (11/19 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Ξηντάρα (λ), Καραγκούνη.

ΟΣΤΡΑΒΑ (Ζντένεκ Πόμερ): Γεντλίκοβα 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Ποσπισίλοβα 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νετσιπόρουκα 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 31% άριστες), Στρίμποβα 12 (9/34 επ., 3 μπλοκ, 28% υπ. – 24% άριστες), Ζεμάνοβα 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Κοτλάμποβα 9 (6/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γιάνκοβα (λ, 67% υπ. – 60% άριστες), Κασπάροβα, Μπαουέροβα, Γιασέκοβα, Τσλάντκοβα.

Ο προπονητής του ΠΑΟ Απόστολος Οικονόμου τόνισε  «Αξίζουν συγχαρητήρια στις αθλήτριες και στο προπονητικό τιμ. Ευχαριστούμε πολύ και τον κόσμο που μας έδωσε φτερά.

Η αλήθεια είναι ότι έπρεπε να προσαρμοστούμε και σε αυτή την συνθήκη γιατί μην ξεχνάμε ότι με την πανδημία πέρασαν δύο χρόνια χωρίς θεατές στα γήπεδα. Σήμερα επιβληθήκαμε απέναντι σε μία καλή ομάδα με την ώθηση και του κόσμου. Για εμάς ήταν τελικός, θέλουμε να προχωρήσουμε στην Ευρώπη. Σήμερα πανηγυρίζουμε, όμως από αύριο το ξεχνάμε γιατί και το ελληνικό πρωτάθλημα έχει απαιτήσεις. Σήμερα λειτούργησε το σερβίς, μπλοκ-άμυνα και κάναμε τρία καλά σετ».

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και η δήλωση από την Πέννυ Ρόγκα που υπογράμμισε «Θεωρώ ότι σήμερα πήραμε μια δίκαιη πρόκριση και το δείξαμε στον αγωνιστικό χώρο. Το σημερινό ματς ήταν εντελώς διαφορετικό με αυτό που παίξαμε στην Οστράβα. Ωστόσο και από εκείνο το ματς δείξαμε ότι θα ήμασδταν η ομάδα που θα έπαιρνε την πρόκριση.Είμαι πολύ χαρούμενη και θεωρώ ότι είναι σημαδιακή η στιγμή για την ιστορία του τμήματος η επιστροφή στην Ευρώπη και η πρόκριση. Εμείς θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό και στη  συνέχεια της διοργάνωσης».

Σε δήλωση του ο τεχνικός της Οστράβα Ζντένεκ Πόμερ τόνσιε «Δυστυχώς δεν καταφέραμε να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Παρότι ξεκινήσαμε καλά όλα τα σετ δεν μπορούσαμε να έχουμε συνέχεια σε κανένα από αυτά με εξαίρεση ίσως λίγο το πρώτο. Όπως και να έχει ο Παναθηναϊκός έχει μια καλή ομάδα και του εύχομαι καλή πορεία στη συνέχεια».

Σε ότι αφορά την αθλήτρια της Οστράβα  Σάντρα Κοντλάμποβα ανέφερε «Προσπαθήσαμε αλλά δεν θα είμαστε εμείς η ομάδα που θα βρίσκεται στην επόμενη φάση. Σε ότι αφορά την ατμόσφαιρα ξέραμε ότι το ματς ήταν sold out και περιμέναμε ότι θα είχε κόσμο. Ήταν φανταστική».