Το «τριφύλλι»« μπορεί να γνώρισε την ήττα εντός έδρας από την Ενισέι με 71-96 ωστόσο δήλωσε την παρουσία του στην Ευρώπη και πήρε το χειροκρότημα των 1500 οπαδών του που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

Εξαρχής το έργο του Παναθηναϊκού ήταν δύσκολο στον όμιλο του Eurocup ωστόσο οι «πράσινες» της Ελένης Καπογιάννη έδειξαν ότι μπορούν να σταθούν και εκτός συνόρων.

Παρά την ήττα το «τριφύλλι»στο ΟΑΚΑ έδειξε ότι μπορεί στο μέλλον να φτάσει ακόμα ψηλότερα και στην Ευρώπη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και είχε μεγάλο αμυντικό πρόβλημα απέναντι στην αντίπαλο του.

Άργησε να βρει τρόπους να σταματήσει τις ρωσίδες και αναγκάστηκε από την αρχή να κυνηγάει το σκορ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενες πήραν γρήγορα διαφορά με 5-14 και 13-25 και τελικά η πρώτη περίοδος έληξε με 17-28. Σε αυτό τον χρονικό διάστημα το βάρος στην επίθεση ανέλαβαν κυρίως η Χολμς με τη Ριντ.

Στη δεύτερη περίοδο  ο Παναθηναϊκός κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα σχετικά με τη συχνότητα που έβρισκε τον δρόμο προς τα καλάθι και ανέλαβαν δράση κυρίως η Ριντ και η Βιντσιλαίου.

Αμυντικά αν και βελτιώθηκε κάπως εντούτοις πάλι δέχτηκε αρκετούς πόντους με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να είναι 33-51.

Σε ότι αφορά την τρίτη περίοδο ήταν μεν η καλύτερη για τον Παναθηναϊκό επιθετικά καθώς πέτυχε 24 πόντους με Ριντ, Χολμς και Στακ να βρίσκουν στόχο , ωστόσο αμυντικά δέχτηκε αρκετούς πόντους και τελικά η λήξη της βρήκε μπροστά την Ενισέι με 57-78.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και κατά συνέπεια ήρθε η ήττα με τελικό σκορ 71-96

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ  27  , Ζιάκα  ,Σταμάτη   , Λύμουρα 6  , Κωτούλα   , Βιντσιλαίου 8  , Μπουντούρη   , Γρηγοροπούλου 2 , Στακ  14  , Μυλωνάκη   , Χολμς 14  , Χατζηνικολάου

Ενισέι (Σουνέκινα) : Σχετίνα 3  , Τζόουνς 16  , Μάτβεβα 8  , Μπρατσίκοβα 5  , Πασκόφσκα 8  , Κουζμένκοβα 4  , Νάρεντ 19  , Πατσουρίνα 23  , Λάτσγκαλ  2 και Καίμοβα 8.

Σε δήλωση της η κόουτς του Παναθηναϊκού Ελένη Καπογιάννη τόνισε «Δυστυχώς δεν μπήκαμε από την αρχή στον αγώνα και βρεθήκαμε πίσω και να κυνηγάμε συνεχώς το σκορ. Η Ενισέι είναι μια πολύ καλή ομάδα που δεν μπορείς να χαλαρώσεις . Τους αιφνιδιάσαμε στο εκτός έδρας ματς αλλά δεν μπορέσαμε και σήμερα.

Είχαμε την ατυχία και με την Χατζηνικολάου σήμερα που γύρισε το πόδι της νωρίς. Δεν βάζουμε το κεφάλι κάτω , συνεχίζουμε τη δουλειά, έχουμε μπροστά μας το ματς με τον Ολυμπιακό που πρέπει να πάμε να διεκδκικήσουμε ότι μας αναλογεί»

Η Αγγελική Βιντσιλαίου επισήμανε «Προσπαθήσαμε να παίξουμε σήμερα κόντρα στη δυνατή αντίπαλο μας αλλά δεν καταφέραμε να την περιορίσουμε επιθετικά, δεχτήκαμε αρκετά τρίποντα και δεν μπορέσαμε να απαντήσουμε. Θέλω να ευχαριστήσω τους οπαδούς μας που ήταν στο πλευρό μας σε ένα ακόμα ματς και ελπίζω να τους κάνουμε χαρούμενους με νίκες στους επόμενους αγώνες.

Η Άννα Πατσουρίνα που πέτυχε τους περισσότερους πόντους της Ενισέι τόνισε «Ο Παναθηναϊκός είναι μια πολύ καλή ομάδα και φάνηκε και στη Ρωσία, όπου και μας κέρδισε. Είχαμε την τύχη με το μέρος μας στην αρχή του παιχνιδιού και βάλαμε πολλά τρίποντα και στη συνέχεια μας βγήκε το παιχνίδι. Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν σπουδαία , δεν έχουμε κάτι αντίστοιχο στη Ρωσία και παρότι υποστήριζαν τον αντίπαλο ήταν εξαιρετική.

Η προπονήτρια της Ενισέι Όλγα Πατσουρίνα ανέφερε«Πετύχαμε μια σημαντική νίκη. Γνωρίζαμε τον αντίπαλο από το πρώτο ματς και προσπαθήσαμε να παρουσιαστούμε καλύτερα από το πρώτο ματς και νομίζω τα καταφέραμε. Μου άρεσε πάρα πολύ η ατμόσφαιρα που έζησα στο γήπεδο και για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα ότι θα γίνει κάτι τέτοιο. Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού είναι φανταστικοί και πραγματικά ζηλέψαμε την ατμόσφαιρα αλλά και χαρήκαμε πολύ που το ζήσαμε».