Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έδωσαν σπουδαία μάχη κόντρα στην πρωτοπόρο του ομίλου και αήττητη Πολκοβίτσε αλλά γνώρισαν την ήττα με 76-60 στον τέταρτο Ευρωπαϊκό αγώνα τους.

Το «τριφύλλι» το πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να «σπάσει» το σερί της Πολωνικής ομάδας και να πετύχει τη δεύτερη νίκη του.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και κόντραρε στα ίσια την Πολκοβίτσε. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να οδηγεί στο σκορ με 16-17.

Ο ΠΑΟ έδειξε ισχυρό σφυγμό και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου με τις Λύμουρα, Χολμς και Ριντ να έχουν από 9 πόντους η καθεμία, όμως η Πολκοβίτσε αντέδρασε και προηγήθηκε με 9 πόντους (36-27) 2’ πριν το ημίχρονο. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 40-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τρίτη περίοδο με 5 συνεχόμενους πόντους από τη Ριντ και τη Σταχ σε συνδυασμό με καλή άμυνα ο ΠΑΟ πλησίασε στο σκορ (40-37) στο 23’. Η απάντηση όμως ήρθε από την Πολωνική ομάδα, η οποία αύξησε τη διαφορά στους 12 πόντους (57-49) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός το πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις αλλά φάνηκε η κούραση και τελικά λύγισε με 76-60.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-17, 40-32, 59-47, 76-60

Πολκοβίτσε (Kowalewski): Ζιεμπόρσκα  , Φιτζγκεραλντ 13 , Γκάιντα 8, Πούτερ ,  Γκέρτσεν 5, Γκράμπσκα , Mαβούνγκα 23, Σπανού 17,Μπούζνιακ 3, Κάντo 6 και Τελένγκα 1.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 20,Ζιάκα , Λύμουρα 12, Κωτούλα , Βιντσιλαίου, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου , Στακ 6, Μυλωνάκη 2, Χολμς 14, Παλάσκα, Χατζηνικολάου 6.