Ο Παναθηναϊκός πέρασε και μέσα από την έδρα του ΠΑΣ στα Γιάννενα με 82-89 παρά την ταλαιπωρία και την κούραση από το ευρωπαϊκό ματς με την Χατάι στην Τουρκία πριν λίγες ημέρες.

Την Τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών .

Το «τριφύλλι» νίκησε δίκαια στην έδρα του αντιπάλου του και συνέχισε να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟ είχε ασφαλές προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν κινδύνεψε ποτέ ουσιαστικά.

Από τν πρώτη περίοδο έβαλε τις βάσεις καθώς πήρε μεγάλη διαφορά με 13-28 ενώ στη δεύτερη περίοδο απλώς διατήρησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα και έτσι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 37-52.

Στην Τρίτη περίοδο μειώθηκε λίγο η διαφορά με τη λήξη της στο 56-68 ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχες έκαναν μια προσπάθεια να πλησιάσουν στο σκορ αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής με 89-82.

Από πλευράς γηπεδούχων διακρίθηκαν οι Θεοδώρου, Κούπερ και Σλιμ ενώ ο Παναθηναϊκός είχε σε καλή μέρα και πάλι τη Ριντ με 27 πόντους ενώ η Σμιθ ήταν εντυπωσιακή στο ντεμπούτο της με 23 πόντους. Εξίσου καλή ήταν και η εμφάνιση της Στακ με 14 πόντους ενώ και η Χολμς πέτυχε 11 πόντους. Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Μακρόπουλος-Μαρινάκης
Δεκάλεπτα: 13-28, 37-52, 56-68, 82-89
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 9, Θεοδώρου 15(3), Καλαμπάκου 3(1), Κούπερ 23(2), Χρηστάκη 2, Σλιμ 18(2), Παπαδοπούλου, Μακέι 8(2), Μαρίνη 4.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 27, Ζιάκα, Σταμάτη, Λυμουρα 8, Βιντσιλαίου 1, Στακ 14(4),  Χολμς 11, Σμιθ 23(2), Χατζηνικολάου 5.