Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να επιβληθεί επί του Πανιωνίου στο εντός έδρας ματς της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Α1 πόλο.

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο με σκορ 10-14 δείχνοντας όμως πολύ καλά στοιχεία.

Το «τριφύλλι» ήταν πολύ ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρόλο που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 4 τέρματα κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα να ξαναμπεί στο ματς.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο και συγκεκριμένα 2’ πριν τη λήξη ο ΠΑΟ μείωσε σε 10-12 και είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει το παιχνίδι αλλά τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες.

Αναλυτικά τα οκτάλεπτα του αγώνα: 3-4, 1-4, 4-4, 2-2

Παναθηναϊκός (Λαζαρίδης):Γαβαλάς, Δανούρδης, Παπαδημητρίου 1,  Ξενάκης, Κουρλιάφτης 4, Καρακάσης, Ζερβουδάκης, Πανταζόπουλος 1, Ρομπόπουλος, Χατζηστεφάνου 1, Βέκκος 3, Παπαβασιλείου, Τριχάς, Δευτεραίος και Εγνατιάδης.

Πανιώνιος (Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 4, Μπουζαλάς, Ζουρίδης, Μπραΐμης, Νταλάπας, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης 1, Παπάκος 1, Μοσκόφ 5, Δήμου 1, Καπετανάκης 1, Καζάκος, Κουκουνάς, Μοσχοβέλης.

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο βοηθός προπονητή του «τριφυλλιού» Τάσος Πυρπυρής τόνισε: «Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που έχει υψηλούς στόχους, έχει πολλαπλάσιο μπάτζετ και διεκδικεί άλλα πράγματα. Η ομάδα μας ήταν ιδιαίτερα μαχητική, το πάλεψε και κατάφερε να γυρίσει δύο φορές το παιχνίδι όταν βρέθηκε πίσω με 4 γκολ. Εκεί αντί να «ανοίξει» η διαφορά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν το παιχνίδι στα 2 γκολ. Αν ήμασταν και λίγο πιο ψύχραιμοι ή τυχεροί θα μπορούσαμε να το έχουμε μειώσει ακόμα περισσότερο και να γίνει στα τελευταία 2 λεπτά ένα παιχνίδι ανοιχτό σε όλα. Όπως και να έχει είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι από την προσπάθεια των παιδιών και τους αξίζουν συγχαρητήρια για σήμερα».