Σπουδαίο διπλό πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Ενισέι με 61-69 και έδειξε ότι μπορεί να χτυπήσει ακόμα και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

Οι «πράσινες» πήραν μια τεράστια νίκη εκτός έδρας κόντρα στη Ρωσική ομάδα και έδωσαν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και μετά το ματς με την Πολκοβίτσε.

Πλέον ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στη δεύτερη θέση μαζί με την Χατάι με ρεκόρ 1-1 ενώ η Πολκοβίτσε βρίσκεται στην πρώτη θέση με 2-0 νίκες ενώ αντίθετα η Ενισέι βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 0-2. Υπενθυμίζεται ότι στην επόμενη φάση περνάνε οι δύο πρώτες ομάδες,

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως νωθρά στο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στη λήξη  της με 17-8.

Παρόλα αυτά στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» συνήλθε στο επιθετικό κομμάτι, βρήκε τον τρόπο να βάζει τη μπάλα στο αντίπαλο καλάθι και μείωσε την διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου σε 34-31.

Η Τρίτη περίοδος ήταν «σφιχτή» σχετικά και για τις δύο ομάδες  που δεν έβρισκαν πολύ εύκολα επιθετικές λύσεις ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στην ισορροπία του αγώνα καθώς οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 50-47.

Το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή στην τέταρτη περίοδο καθώς έκλεισε τους δρόμους προς το καλάθι προς τον αντίπαλο και παράλληλα έκανε την καλύτερη επιθετική του επίδοση. Έτσι το τελικό 61-69 ήρθε δίκαια και γιορτάστηκε δεόντως από την «πράσινη αποστολή.

Ενισέι (Σουνέκινα):Σετίνα, Τζόουνς 18, Ματβέεβα 4, Μπρατσίκοβα, Νάρεντ 6, Πατσουρίνα 5, Λάτσγκαλ 3, Βανλού 16, Κρίμοβα 9 και Κορνιένκο.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Χατζηνικολάου 4, Χολμς 18, Λύμουρα 11(3), Ριντ 29, Βιντσιλαίου 3, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Κωτούλα, Μυλωνάκη, Σταχ 4, Σταμάτη, Ζιάκα.