Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού κατάφερε και πήρε πολύτιμο διπλό στην έδρα της Ελευθερίας Μοσχάτου με 67-72 για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Με νίκη ξεκίνησε το «τριφύλλι» στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών αφού παρά την κούραση από το ευρωπαϊκό ματς με την Πολκοβίτσε , οι «πράσινες» κατάφεραν και πέρασαν από μια δύσκολη έδρα.

Επιπλέον αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ με 63-55 , περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε την πρώτη περίοδο και δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι με αποτέλεσμα να είναι πίσω με 17-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήγε καλύτερα επιθετικά ωστόσο δέχτηκε παραπάνω πόντους με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 38-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Τρίτη περίοδος ήτνα ισορροπημένη για τις δύο ομάδες ωστόσο η Ελευθερία με τη λήξη της κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα με 54-51.

Στην τέταρτη περίοδο το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη έβγαλε αντίδραση στα τελευταία πέντε λεπτά καθώς γύρισε το ματς από 63-55. Συνολικά σε αυτή την περίοδο περιόρισε τον αντίπαλο μόλις σε 13 πόντους, τη στιγμή που το «τριφύλλι» σημείωσε 21 και πήρε πανηγυρική νίκη με ανατροπή με 67-72.

Από πλευράς ΠΑΟ η Ριντυ οδήγησε τον ΠΑΟ στο σκοράρισμα με 29 πόντους και την ακολούθησε η Χολμς με 19 ενώ καλή ήταν και η Λύμουρα με 11 πόντους και 2 τρίποντα

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα : 17-15, 38-35, 54-51, 67-72.

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Λόρενς 6, Νάτσκου, Ρόσετ 7(1), Εϊβερι 23(5), Κοντογεώργου, Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Τζέιμς 11(2), Χάιντερ 10.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 27, Σταμάτη, Λύμουρα 11(2), Κωτούλα, Βιντσιλαίου 2, Μπουντούρη 2, Γρηγοροπούλου 4, Στακ 3(1), Μυλωνάκη, Χολμς 19(4), Χατζηνικολάου 4.