Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έδωσαν την πρώτη τους ευρωπαϊκή μάχη έπειτα από 20 χρόνια και παρά την ήττα με 64-67 από την ισχυρή Πολκοβίτσε έδειξε ότι μπορεί να σταθεί επάξια και στην Ευρώπη.

Ο Παναθηναϊκός ήξερε από την αρχή ότι μπαίνει σε έναν πολύ δύσκολο αγώνα απέναντι σε μια ομάδα με πολύ υψηλό μπάτζετ και μεγάλες προσδοκίες στην Ευρώπη.

Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» έδειξε ισχυρό  σφυγμό και άφησε  υποσχέσεις για ακόμα καλύτερες εμφανίσεις  και αποτελέσματα στους υπόλοιπους αγώνες του ομίλου.

Στην επιστροφή του Συλλόγου στα ευρωπαϊκά σαλόνια βρέθηκαν περισσότεροι από χίλιοι «αιώνια πιστοί» στο ΟΑΚΑ παρά τα ακραία καιρικά φαινόμενα αποδεικνύοντας ότι βρίσκονται δίπλα στην ομάδα με κάθε τρόπο.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή συγκεντρωμένα στο ματς και  παρότι δεν μπήκαν κάποια σουτ στην αρχή δεν άφησε τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ. Οι «πράσινες» ρέθηκαν πίσω με 9-12 ωστόσο παρόλα αυτά κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα με 13-12 περίπου 1.30 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟ μπροστά στο σκορ με 14-12 χάρη σε  μια εύστοχη βολή της Βιντσιλαίου.

Η Τσάστιτι Ριντ πήρε το βάρος στο σκοράρισμα καθώς πέτυχε τους 8 πόντους από τους 13 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν με τρία τρίποντα στη σειρά και πήραν προβάδισμα με 19-23 και κατόπιν άρχισαν ένα μεγάλο σερί και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους 21-36. Ο ΠΑΟ αντέδρασε σε εκείνο το σημείο και τελικά το ημίχρονο έληξε με 27-36.

Στην Τρίτη περίοδο ο ΠΑΟ ήταν μαχητικός ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά η οποία παρέμεινε με τη λήξη της στο 39-48.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός το πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις , το έφτασε στο σουτ,  μέχρι  το τελευταίο άστοχο τρίποντο της Χολμς και τελικά λύγισε με 64-67.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67

Παναθηναϊκός: Ριντ 17 ,Ζιάκα , Σταμάτη , Λύμουρα 3 , Κωτούλα , Βιντσιλαίου 20, Μπουντούρη 3 , Γρηγοροπούλου 2, Στακ 7 , Μυλωνάκη  , Χολμς 12 και Μυλωνάκη.

Πολκοβίτσε : Ζιεμπόρσκα 2 , Φιτζγκεραλντ 5 , Γκάιντα 3, Πούτερ  6,  Γκέρτσεν 12 , Γκράμπσκα , Ναβούνγκα 15, Σπανού 10,Μπούζνιακ, Κάντ 10 και Τελένγκα 4.

Σε δήλωση της η Ελένη Καπογιάννη τόνισε «Δεν είμαι ικανοποιημένη από την εμφάνιση μας. Είχα υποσχεθεί ότι ο Παναθηναϊκός θα είναι ανταγωνιστικός και ήμασταν. Μπορούμε να παίξουμε πολύ πολύ καλύτερα. Ήταν μειονέκτημα  που έχουμε  πολλές παίκτριες από εμάς δεν είχαν την εμπειρία της Ευρώπης Πήραμε ένα μάθημα ωστόσο συνεχίζουμε να δουλεύουμε σκληρά Σηκώνουμε  το κεφάλι ψηλά και βλέπουμε τους επόμενους αγώνες. Ευχαριστώ τον κόσμο μας ήταν φανταστικοί, πάντα είναι φανταστικοί και αποτελούν τον έκτο παίκτη μας».

Στον αντίποδα ο κόουτς της Πολκοβίτσε  Κάρολ Κοβαλέφσκι είπε «Στις πρώτες τρεις περιόδους παίξαμε κοντά στα στάνταρ μας σε αντίθθεση με την τελευταία περίοδο που δεν πήγαμε καλά και ο Παναθηναϊκός μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Για εμάς ήταν μεγάλη χαρά που παίξαμε σε αυτό το γήπεδο , μπροστά σε αυτούς τους τρελούς φιλάθλους του Παναθηναϊκού και σίγουρα είναι πολύ καλό ότι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην Ευρώπη».