Το τμήμα υδατοσφαίρισης του Παναθηναϊκού Α.Ο. ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην Α1 κατηγορία επικρατώντας του Ν.Ο. Χίου στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, στο κολυμβητήριο Γουδή.

Ο ΠΑΟ έχει επιστρέψει εκεί που ανήκει και ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία του κατακτώντας το σημερινό ντέρμπι με τη Χίο με 11-7.

Το «τριφύλλι» με 2 τέρματα από τον αρχηγό Κουρλιάφτη και 1 του Ξενάκη βρέθηκε να προηγείται στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο με 3-2.

Ο ΠΑΟ στο δεύτερο οκτάλεπτο με την πολύ καλή του άμυνα κατάφερε να κρατήσει τη Χίο χωρίς σκορ, ενώ ο ίδιος σημείωσε 2 τέρματα αυξάνοντας τη διαφορά στα 3 (5-2) στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια, οι Χιώτες αντεπιτέθηκαν και σε λίγο χρονικό διάστημα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (5-5) στα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Οι «πράσινοι» όμως απάντησαν στους φιλοξενούμενους με 2 συνεχόμενα τέρματα. Η τρίτη περίοδος, η οποία ήταν και η πιο παραγωγική ολοκληρώθηκε με 8-6 υπέρ του ΠΑΟ.

Στην τελευταία περίοδο, οι αθλητές του κόουτς Λαζαρίδη διεύρυναν τη διαφορά στα 4 τέρματα (11-7) και πήραν μια σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ξενάκης με 3 τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-0, 3-4, 3-1

Παναθηναϊκός (Λαζαρίδης): Ξενάκης (3), Δανούρδης, Καρακάσης, Πανταζόπουλος (1), Παπαδημητρίου (1), Ρομπόπουλος, Γαβαλάς, Χατζηστεφάνου (2), Κουρλιάφτης (2), Βέκκος (2), Παπαβασιλείου, Εγνατιάδης, Σιαμάς Π., Σιαμάς Χ., Τριχάς.

ΝΟ Χίου (Ντόσκας): Χόλαντ, Καρακούρος Ι., Καρακούρος Μ., Μιμίδης, Γδύσης, Παππάς Κ. (1), Κόλλιας, Χριστοφορίδης (1), Κανδίογλου, Μαξίμοβιτς (3), Μαρουλάς, Καλαργυρός (1), Αμπάζης, Παππάς Α., Γαβαλάς (1).

Ο προπονητής του «τριφυλλιού» Μιχάλης Λαζαρίδης δήλωσε στο www.pao1908.com: «Η πρεμιέρα έχει άγχος, έχει πίεση. Η ομάδα έδωσε το 100%, τα παιδιά πάλεψαν πάρα πολύ. Το παιχνίδι με τον Υδραϊκό αναβλήθηκε οπότε ήταν το πρώτο ματς πρωταθλήματος για μας. Είναι καλό για την ψυχολογία μας, να πιστέψουμε περισσότερο στους εαυτούς μας, στην ομάδα. Το πρωτάθλημα όμως έχει πολύ δρόμο και πολλές αγωνιστικές. Θέλω να ελπίζω ότι θα συνεχίσουμε συγκεντρωμένοι, σοβαροί και θα πετύχουμε το στόχο μας. Χαίρομαι που είχε κόσμο το κολυμβητήριο. Ήρθαν οι φίλαθλοι και έφτιαξαν μια ωραία ατμόσφαιρα. Τους χρειαζόμαστε και τους θέλουμε σε κάθε ματς μαζί μας. Αλλά και η διοίκηση ήταν εδώ, ο Πρόεδρος, ο Αντιπρόεδρος, όλοι ήταν εδώ και στήριξαν το τμήμα».