ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

    Με 222 αθλητές αύριο στο Γαλάτσι τα Great Runs του Παναθηναϊκού

    Το πρώτο φεστιβάλ δρόμων ημιαντοχής διεξάγεται αύριο το απόγευμα στο Γαλάτσι με διοργανωτή τον Παναθηναϊκό και τη συνεργασία του δήμου Γαλατσίου και αναμφίβολα θα είναι μία μεγάλη γιορτή των πιο δημοφιλών αγωνισμάτων στίβου διεθνώς (800μ., 1500μ., 3000μ.).

    Τα Great Runs που είναι μία πρωτοβουλία του Παναθηναϊκού προκειμένου να δοθούν αγωνιστικές ευκαιρίες στους αθλητές των δρόμων ημιαντοχής σε μία περίοδο όπου τους λείπουν οι καλοί αγώνες, έχουν ήδη προκαλέσει μεγάλο ενθουσιασμό στον χώρο των δρομέων, καθώς δήλωσαν συμμετοχή 222 αθλητές σωματείων του ΣΕΓΑΣ, αριθμός ρεκόρ για τα συγκεκριμένα αγωνίσματα που επιβεβαιώνει το πόσο μεγάλη ανάγκη υπήρχε για μία τέτοια διοργάνωση.

     

    Μεταξύ των 222 αθλητών ξεχωρίζουν αρκετά ονόματα πρωταθλητών της ημιαντοχής και αναμένεται να έχουμε δυνατές κούρσες ανάμεσα σε Καλάκο-Δημητρίου στα 800μ. ανδρών, Ανδρικοπούλου-Κυριακοπούλου-Κυνατίδου-Κοτσαχείλη-Κούτλη στα 1500μ. γυναικών, Γ.Σταμούλη-Περουλάκη-Αν.Παπούλια-Τσάκαλο-Μάνκο στα 3000μ. ανδρών, ενώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται και η παρουσία των φορμαρισμένων αυτήν την περίοδο Αναστασίας Μαρινάκου στα 800μ. γυναικών και Χρήστου Παπούλια στα 1500μ. ανδρών.

     

    Τα Great Runs θα διεξαχθούν στο δημοτικό στάδιο Γαλατσίου αύριο Κυριακή 23 Μαΐου από τις 7μμ και αναμένεται να έχουν ολοκληρωθεί έως τις 9.30μμ. Το πρόγραμμα του φεστιβάλ δρόμων ημιαντοχής που συμπεριλαμβάνει και το αγώνισμα των 1200μ. για Κ16 (παμπαίδες-παγκορασίδες) είναι το ακόλουθο:

     

    Ωρολόγιο Πρόγραμμα:

    19:00     1200μ.   Κ16 Κοριτσιών (α’ σειρά)

    19:07     1200μ.   Κ16 Κοριτσιών (β’ σειρά)

    19:14     1200μ.   Κ16 Κοριτσιών (γ’ σειρά)

    19:21     1200μ.   Κ16 Κοριτσιών (δ’ σειρά)

    19:30     1200μ.   Κ16 Αγοριών (α’ σειρά)

    19:37     1200μ.   Κ16 Αγοριών (β’ σειρά)

    19:44     1200μ.   Κ16 Αγοριών (γ’ σειρά)

    19:55     800μ.   Γυναικών

    20:00     800μ.   Ανδρών (α’ σειρά)

    20:05     800μ.   Ανδρών (β’ σειρά)

    20:10     800μ.   Ανδρών (γ’ σειρά)

    20:15     1500μ.   Γυναικών

    20:25     1.500μ.   Ανδρών (α’ σειρά)

    20:30     1500μ.   Ανδρών (β’ σειρά)

    20:40     3000μ.   Γυναικών

    20:55     3000μ.   Ανδρών (α’ σειρά)

    21:10     3000μ.   Ανδρών (β’ σειρά)