ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1

    Οι πρώτοι «τριφυλλοφόροι» πρωταθλητές ΑμεΑ! (pics)

    Έγραψε ιστορία με χρυσά γράμματα το τμήμα ποδηλασίας του Παναθηναϊκού κατά την πρώτη ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος αλλά και του Ευρωπαϊκού κυπέλλου Festos Cup που γίνεται στο Τυμπάκι, στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης. Ανεπανάληπτη κερκίδα από οπαδούς του «τριφυλλιού» από τη Μεσαρά και τις γύρω περιοχές!

    Ο Παναθηναϊκός γιόρτασε την ανάδειξη των πρώτων πρωταθλητών Ελλάδας ΑμεΑ (σε όλα τα αθλήματα) καθώς  οι Σωτήρης Βαβαρούτσος και Σόλων Παπαδόπουλος κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες τους C5 και C3 αντίστοιχα ενώ ίδια ήταν η κατάταξη τους και για το διεθνές κύπελλο που διεξάγεται παράλληλα.

    Παράλληλα εξαιρετική κούρσα έκανε και ο Λουκάς Ανέστης ο οποίος παρότι ήταν λιγότερο προπονημένος καταλαμβάνοντας την 6η θέση στην κατηγορία C5.

    Ο προπονητής Κώστας Γκρέκας έμεινε ικανοποιημένος από την παρουσία των αθλητών του «τριφυλλιού» κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων ωστόσο δεν επαναπαύεται στις δάφνες και  στρέφει την προσοχή των αθλητών του στους αυριανούς αγώνες δρόμου αντοχής

    Την αποστολή του ΠΑΟ συμπληρώνει η φυσιοθεραπεύτρια Αφροδίτη Φωή που φροντίζει για την καλύτερη δυνατή κατάσταση των αθλητών. 

    Ο Παναθηναϊκός πάντως εκτός από τις εντυπώσεις εντός αγωνιστικού χώρου , κέρδισε τις εντυπώσεις και πέριξ του αεροδρομίου καθώς οπαδοί του Συλλόγου από τη Μεσαρά είχαν στήσει τη δική τους μικρή κερκίδα προκειμένου να ενισχύσουν τους αθλητές του ΠΑΟ.

    Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι δίπλα στην αποστολή βρέθηκε και ο αθλητής ΑμεΑ του Παναθηναϊκού Παναγιώτης Χριστόφορος  σε άλλα αθλήματα που ταξίδεψε από το Ηράκλειο προκειμένου να ενισχύσει τις προσπάθειες των συναθλητών του στον Σύλλογο.

    Οι αγώνες συνεχίζονται και αύριο στις 11 το πρωί με τους αθλητές του ΠΑΟ να δοκιμάζονται στο Τυμπάκι στον αγώνα δρόμου αντοχής.

    Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα :

    Festos European Para Cycling Cup 2021
    Tandem B γυναικών: 1. Ευγενία Σταμάτη/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος), 2. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 3. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
    Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως), 3. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως)
    C5 ανδρών: 1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 2. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης
    C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
    C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
    C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
    C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
    C2 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπαγγελής (Ηρόδικος)
    Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
    Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
    Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
    Η5 γυναικών: 1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι)
    Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
    H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
    Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας)

    Πανελλήνιο πρωτάθλημα
    Tandem B γυναικών: 1. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 2. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
    Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως), 3. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως)
    C5 ανδρών: 1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 2. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης
    C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
    ΙΙ : 1. Μιχάλης Τριομμάτης (Αετοί Αθήνας), 2. Μιχαήλ Καλλερές (Ιωνας), 3. Νικόλαος Παραδομενάκης (Αρίων Χανίων)
    C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
    C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
    C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
    C2 ανδρών: 1. Ιωάννης Στέλλος (Αργοναύτες)
    Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
    Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
    Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
    Η5 γυναικών: 1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι)
    Η4 γυναικών: 1. Μαρία Πατσατσόγλου (Καστελλάνοι)
    Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
    H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
    Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Παναγιώτης Κωνσταντινίδης (Αργοναύτες), 3. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας).