ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

    Με Χαντάβα η Εθνική

    Η ακραία του Παναθηναϊκού Εύα Χαντάβα βρίσκεται στις αθλήτριες που κλήθηκαν για την Εθνική ομάδα γυναικών ενόψει της συμμετοχής της στον Γ' προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών

    Την Τρίτη 20 Απριλίου στη Λάρισα θα ξεκινήσει την προετοιμασία της η Εθνική γυναικών, ενόψει της συμμετοχής της στον Γ' προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών. Η αποστολή της Εθνικής γυναικών θα αναχωρήσει για τη Λάρισα, μετά τα μοριακά τεστ covid-19 που θα πραγματοποιήσουν στο Ιδιωτικό νοσοκομείο Ερρίκος Ντυνάν Hostipal Center.

    Η «γαλανόλευκη» συμμετέχει στον 3ο από τους 6 προκριματικούς ομίλους με αντιπάλους την Ισπανία, την Νορβηγία και την Αυστρία.

    Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών το 2021 θα διεξαχθεί σε 4 χώρες (Σερβία, Βουλγαρία, Κροατία, Ρουμανία). Ήδη την πρόκριση έχουν εξασφαλίσει οι διοργανώτριες χώρες και η τελική οκτάδα του ευρωβόλεϊ του 2019 (Τουρκία, Ιταλία, Πολωνία, Ολλανδία, Γερμανία, Ρωσία, Λευκορωσία, Βέλγιο, Αζερμπαϊτζάν).

    Στη τελική φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου.

    Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Γκιγιέρμο Ναράρχο και οι συνεργάτες του επέλεξαν τις παρακάτω αθλήτριες για την προετοιμασία:

    Πασαδόροι: Στέλλα Χριστοδούλου, Όλγα Βεργίδου, Παναγιώτα Ξανθοπούλου.
    Ακραίες: Σοφία Κοσμά, Ασημίνα Νικολογιάννη, Όλγα Στράντζαλη, Κωνσταντίνα Βλαχάκη, Αθανασία Τοτσίδου, Ευαγγελία Χαντάβα.
    Διαγώνιες: Ανθή Βασιλαντωνάκη, Μάρθα Ανθούλη.
    Κεντρικές: Γεωργία Λαμπρούση, Άννα Καλαντάτζε, Κατερίνα Γιώτα, Ιωάννα Πολυνοπούλου, Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου.
    Λίμπερο: Μαριαλένα Αρτακιανού, Παναγιώτα Ρόγκα.

    Το προπονητικό επιτελείο αποτελείται από:

    Γκιγιέρμο Ναράνχο (Πρώτος προπονητής)
    Νίκος Μπουτσορής (Βοηθός προπονητής)
    Γιάννης Παρασχίδης (Γυμναστής)
    Ρικάρντο Μποϊέρι (Στατιστικολόγος)
    Αλέξανδρος Νακαστσής (Φυσιοθεραπευτής)
    Βαγγέλης Περόπουλος (Τιμ μάνατζερ)

    Το πρόγραμμα του Γ' προκριματικού ομίλου:

    Παρασκευή 7 Μαΐου 2021

    17.30: Ισπανία - Αυστρία
    20.30: Ελλάδα - Νορβηγία

    Σάββατο 8 Μαΐου 2021

    17.30: Αυστρία - Νορβηγία
    20.30: Ισπανία - Ελλάδα

    Κυριακή 9 Μαΐου 2021

    17.30: Νορβηγία - Ισπανία
    20.30: Αυστρία - Ελλάδα

    Όλοι οι προκριματικοί όμιλοι γυναικών

    Α' όμιλος: Λευκορωσία, Ελβετία, Εσθονία.
    Β' όμιλος: Ουκρανία, Πορτογαλία, Γεωργία, Σουηδία
    Γ' όμιλος: Ισπανία, Ελλάδα, Αυστρία, Νορβηγία.
    Δ' όμιλος: Σλοβακία, Φινλανδία, Μαυροβούνιο, Κόσοβο.
    Ε' όμιλος: Ουγγαρία, Γαλλία, Ισραήλ, Δανία.
    Ζ' όμιλος: Σλοβενία, Τσεχία, Βοσνία, Λετονία.