Ο Παναθηναϊκός λύγισε στις λεπτομέρειες στη Σύρο και ηττήθηκε τελικά με 3-2 σετ διατηρώντας ωστόσο την Τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στο ματς χωρίς τον Βόγιν Τσάτσιτς που έχει ένα πρόβλημα τραυματισμού στα γόνατα και το «τριφύλλι» παρατάχθηκε με Μούχλια και Συναδινό.

Το «τριφύλλι» το πάλεψε απέναντι στον δυνατό αντίπαλο του και κατάφερε να πάρει ένα βαθμό που ίσως του φανεί χρήσιμος για την κατάληψη της τρίτης θέσης αλλά και τις ελπίδες που έχει για κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Αυτή τη στιγμή ο Παναθηναϊκός έχει δύο βαθμούς περισσότερους από τον ΠΑΟΚ και βρίσκεται πίσω με έξι βαθμούς από τον Φοίνικα Σύρου.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός  ξεκίνησε καλά και μέχρι τα μισά του σετ περίπου οι  δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ 12-12.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έπαθε ένα μπλακ άουτ και με απανωτά λάθη έχασε το σετ με 25-17.

Στον αντίποδα στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ  δεν την ξαναπάτησε και μετά το 12-12 ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός και ψύχραιμος στα σημεία που ήθελε με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ καθώς το κατέκτησε με 21-25.

Στο 12-12 ήταν και το τρίτο σετ ωστόσο και πάλι από αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του να απειλήσει κατακτώντας τελικά το σετ με 18-25.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός άρχισε να χάνει έδαφος σταδιακά μετά το 14-11 και τελικά λύγισε με 25-18.

Το τάι μπρέικ ήταν για γερά νεύρα και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φοίνικα να είναι ο νικητής με 16-14.

Σε δήλωση του ο τεχνικός του ΠΑΟ Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε «Ήταν ένα σκληρό ματς και η κάθε ομάδα το έφερνε στα μέτρα της  ανά διαστήματα και τελικά στην τελευταία μπάλα το πήρε η Σύρος.

Είναι ένα πρωτάθλημα πολύ δύσκολο με τον Covid και έγινε ακόμα πιο δύσκολο με τις αναβολές και τις συνεχόμενες αγωνιστικές.

Παρόλα αυτά βλέπουμε τη δυναμική των ομάδων και φανταστείτε τι υπέροχο πρωτάθλημα θα βλέπαμε αν υπήρχε άλλο σύστημα διεξαγωγής πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός είναι δίκαια πρωταθλητής και η πιο σταθερή ομάδα σε αυτό το διάστημα όμως παρόλα αυτά βλέπουμε ότι όλες οι ομάδες τα δίνουν όλα ακόμα και σε ματς που δεν έχουν ουσία».

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και η δήλωση του Βασίλη Μούχλια που ανέφερε «Σίγουρα ευχαριστήθηκα που έπαιξα και ένα ματς μάλιστα που είναι δύσκολο κόντρα σε μια ομάδα όπως είναι ο Φοίνικας. Τα δώσαμε όλα και δεν θεωρώ ότι είχαμε μεγάλο άγχος καθώς η υπόθεση του πρωταθλήματος είχε τελειώσει. Από την πλευρά μου πρέπει να δουλεύω να κάνω υπομονή και να σταθώ όταν μου δοθεί η ευκαιρία για να κάνω ότι καλύτερο για την ομάδα μου».