Τα «φίνα κορίτσια» πέρασαν στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Αμαζόνων στο κλειστό της Νέας Ερυθραίας.

Οι «πράσινες» ήταν ψύχραιμες και σοβαρές και τσέκαραν  το εισιτήριο για την επόμενη φάση και περιμένουν τον επόμενο αντίπαλο τους.

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο από την αρχή και πήρε διαφορά ασφαλείας από την αντίπαλο του από την αρχή του ματς. Οι «πράσινες» ήταν μπροστά στο σκορ μς 6-12 και 8-16 δείχνοντας ότι έχουν το πάνω χέρι. Μάλιστα πήραν προβάδισμα ακόμα και με 11 πόντους (12-23) για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 18-25 καθώς ο αντίπαλος εκμεταλλέυτηκε την χαλάρωση που υπήρξε στο τέλος και μείωσε το σκορ.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ ο ΠΑΟ είχε πάλι τον έλεγχο στο σκορ καθώς ήταν μπροστά με 11-16 λίγο μετά τα μισά του. Η συγκεκριμένη διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος του σετ καθώς ο Παναθηναϊκός το κατέκτησε με 20-25 έκανε το 0-2 στα σετ και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ ο Αποστόλης Οικονόμου έδωσε χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και έδειξαν θετικά στοιχεία παρότι έχασαν το σετ με 25-15.

Τελικά ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς στο τέταρτο σετ με συνοπτικές διαδικασίες καθώς το κατέκτησε με 13-25 και περιμένει τον αντίπαλο του στην κλήρωση που θα γίνει αύριο στις 12.

Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 12 άσσους, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (18-25, 20-25, 25-15, 13-25)

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 1 (1/3 επ.), Χρυσομάλλη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 27% υπ. – 0% άριστες), Μαστοράκη 19 (8/10 επ., 6 άσσοι, 5 μπλοκ), Γκρέκα 9 (8/30 επ., 1 άσσος, 47% υπ. – 13% άριστες), Βαρουδάκη 9 (6/24 επ., 3 άσσοι, 47% υπ. – 25% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 50% υπ. – 19% άριστες), Τσιγαρίδα, Σιδεράτου, Κωτσιάκη 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Κορρέ 5 (4/11 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 11 (9/31 επ., 2 άσσοι, 59% υπ. – 41% άριστες), Νεΐκοβα 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντέλλου 6 (2/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 13 (6/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 19 (17/35 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. – 11% άριστες), Σάντσες 9 (8/10 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 62% υπ. – 50% άριστες), Τζαφέρη (λ), Βαλληνδρά, Κασδοβασίλη, Λεωνίδου, Πασσιά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γιανναρά, Μεταξά 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

Σε δήλωση του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Αποστόλης Οικονόμου ανέφερε «Και στα δύο ματς ήμασταν σοβαρόι. Ημασταν καλύτερη ομάδα  στους αγώνες με τις Αμαζόνες και φάνηκε. Θέλαμε να δείξουμε την ποιουτητα μας στα δύο πρωτα σετ για να τελειώσουμε γρήγορα την πρόκριση . Από κει και ποερα βρήκα ευκαιρια στο τριτο σετ να αγωνιστούν και να βρουν αγωνιστικο ρυθμο οι άλλες κοπελες.  Επίσης μου άρεσε πάλι στο τέταρτο σετ που βγάλαμε γρήγορη αντίδραση σαν ομάδα και το πήραμε».

Στην κλήρωση εκτός του «τριφυλλιού» θα βρίσκονται ακόμα ο ΠΑΟΚ, η Λαμία, ο ΑΟ Θήρας, ο Ολυμπιακός και ο Άρης.