Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 3-0 σετ χωρίς να πιάσει πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης και κρατάει την ουσία από το ματς που ήταν οι 3 βαθμοί, όχι όμως και την εμφάνιση.

Το «τριφύλλι» συνεχίζει να μαζεύει τρίποντα στη μάχη που δίνει για να πλασαριστεί στην πρώτη τριάδα του ομίλου.  Σήμερα πέρασε με «καθαρή» νίκη από την έδρα του Ηλυσιακού και το ίδιο θέλει να κάνει και στο ματς με τη Λαμία το Σάββατο.

Στο πρώτο σετ  ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε κόντρα στον αξιόμαχο αντίπαλο του και κατάφερε τελικά να το πάρει στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις με 23-25, χάρη στη ψυχραιμία που έδειξαν οι «πράσινες».

Αναφορικά με το δεύτερο σετ ο ΠΑΟ έδειξε καλύτερο  αγωνιστικό πρόσωπο και πήρε προβάδισμα λίγο μετά τα μισά του σετ με 16-11  και τελικά το κατέκτησε με 25-22.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ήταν μονόλογος για το «τριφύλλι»  αφού το πήρε εύκολα με 25-16.

Διαιτητές: Πικραμένος, Παπαχατζής, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Αρβανίτης, Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Χίλιου.

Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 0-3 (23-25, 22-25, 16-25)

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Μπουτσουρής): Παπαδοπούλου 10 (10/33 επ., 48% υπ. – 41% άριστες), Απλαδά 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Μπέμπη 4 (4/16 επ.), Παπαδέδε 5 (4/28 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ. – 19% άριστες), Μασούρα 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιάκουλα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 54% υπ. – 31% άριστες), Πατέλη, Σάντε 1 (1/3 επ.), Κούμπουρα 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Αθανασοπούλου 3 (2/10 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 33% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 8 (8/28 επ., 41% υπ. – 27% άριστες), Νεΐκοβα, Κωνσταντέλου 5 (5/10 επ.), Τσιτσιγιάννη 6 (3/17 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 24 (22/48 επ., 2 άσσοι, 47% υπ. – 37% άριστες), Σάντσες 15 (12/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 64% υπ. – 36% άριστες), Κασδοβασίλη, Λεωνίδου, Πασσιά.

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο τεχνικός Αποστόλης Οικονόμου ανέφερε «Καταρχήν θέλω να ευχηθώ ταχεία ανάρρωση  στις ομάδες που πλήττονται από τον covid. Σήμερα αδικήσαμε τον ευατό μας στα δύο πρώτα σετ και παίξαμε φοβισμενα. Είχαμε κακή εμφάνιση , σήμερα δεν δείξαμε ότι ήμασταν καλή ομάδα όπως στο ματς με τον Άρη. Η ομάδα πρέπει να είναι σοβαρή. Θέλω να πιστεύω ότι θα είμαστε ακόμα καλύτεροι με Λαμία. Συγχαρητήρια στον Ηλυσιακό για τη  μαχητικοτητα.

Σήμερα κράτησα ότι δεν μπήκαμε με τη σωστή νοοτροπία στο ματς. Όταν δεν μπαίνεις με σωστή νοοτροπία στους αγώνες μπορεί να κινδυνεύσεις από όλες τις ομάδες».