Τα «φίνα κορίτσια» έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης κόντρα στον Άρη και του επιβλήθηκαν με 3-1 σετ (25-19, 25-22, 18-25, 25-23) και ανέβηκαν στη βαθμολογία.

Οι «πράσινες» αντιμετώπισαν το παιχνίδι με τη μορφή τελικού και από την αρχή ως το τέλος είχαν τον έλεγχο του ματς . Αναμφίβολα πρόκειται για ένα σημαντικό τρίποντο για τη συνέχεια της χρονιάς που γεμίζει με αυτοπεποίθηση το «τριφύλλι».

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτα κυρίαρχος του παιχνιδιού και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του. Πήρε γρήγορα προβάδισμα με 5-3 και λίγο μετά τα μισά «έχτισε» διαφορά  και πήρε κεφάλι στο σκορ με 15-9.

Δεν άφησε τον αντίπαλο να πλησιάσει ποτέ στο σκορ και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατέκτησε το σετ με 25-19.

Με την ίδια ορμή άρχισαν οι «πράσινες» και το δεύτερο σετ καθώς πήραν προβάδισμα με 8-1 και στη συνέχεια με 14-7. Ο Παναθηναϊκός δεν κινδύνεψε ποτέ ουσιαστικά και απλά ο αντίπαλος μάζεψε το σκορ και τα «φίνα κορίτσια» κατέκτησαν το σετ με 25-22.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 11-11 ωστόσο στην πορεία ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο σκορ με μια σειρά λαθών και έχασε τελικά το σετ με 18-25.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε μουδιασμένος και ξεκίνησε πίσω στο σκορ με 6-11  , μείωσε κάπως το σκορ σε 15-18 στη συνέχεια, ωστόσο στο τέλος του σετ οι «πράσινες» έβγαλαν ψυχή και κατάφεραν και γύρισαν το σετ και το κατέκτησαν με 25-23.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Σπίγγου, Γραμματεία: Πεσίνογλου. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-22, 18-25, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 15 (11/36 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 44% άριστες), Νεΐκοβα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 7 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 9 (9/18 επ.), Χαντάβα 22 (20/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Σάντσες 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 70% υπ. – 48% άριστες), Κασδοβασίλη 1 (1 άσσος), Λεωνίδου (22% υπ. – 22% άριστες), Πασσιά.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ), Σαβάρ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Δρακουλίδου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 15 (15/33 επ.), Έβανς 17 (16/41 επ., 1 άσσος, 39% υπ. – 33% άριστες) / Ρόγκα (λ, 72% υπ. – 52% άριστες), Πήττα 1 (1 άσσος), Μυλωνά, Τάνη, Τερζίου.

Σε δήλωση του ο τεχνικός του ΠΑΟ Απόστολος Οικονόμου είπε ««Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Η νίκη είναι πολύ σημαντική για μας κόντρα σε ένα αντίπαλο όπως ο Άρης. Πήραμε εύκολα το πρώτο σετ, το δεύτερο πιο δύσκολα, στο τρίτο αδικήσαμε τους εαυτούς μας και αγωνιστήκαμε όπως στο πρώτο σετ με τις Αμαζόνες. Στο τέταρτο αν και βρεθήκαμε πίσω από δικά μας λάθη, βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και καταφέραμε να γυρίσουμε το σετ.

Και εδώ θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριες μου για το πάθος και την διάθεση που έδειξαν. Η μεγάλη επιθυμία και το καθαρό μυαλό των κοριτσιών στα κρίσιμα σημεία, ήταν πιστεύω τα στοιχεία που μας βοήθησαν να κερδίσουμε. Η νίκη αυτή είναι αποτέλεσμα της σκληρής δουλειάς που κάνουμε. Αφιερώνουμε τη νίκη στον κόσμο μας που δεν ήταν στο γήπεδο»