Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε των Αμαζόνων με 3-1 σετ (21-25, 25-20, 25-17, 25-19)

Οι «πράσινες» ήταν ουσιαστικές και κατάφεραν και πήραν τρεις σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνουν για είσοδο στην πρώτη τριάδα του ομίλου τους , που θα τους οδηγήσει στην τελική φάση της Volleyleague γυναικών.

Παρά το αρχικό σοκ και την απώλεια του πρώτου σετ ο Παναθηναϊκός βρήκε την απαραίτητη ψυχραιμία και είχε τη συγκέντρωση ώστε να το γυρίσει σε 3-1.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στην αρχή  στο σκορ 5-5  ωστόσο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και πήραν προβάδισμα με 10-13 . Ο ΠΑΟ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά ισοφάρισε και πάλι όμως τελικά στα κρίσιμα σημεία δεν ήταν ψύχραιμος και έχασε τελικά το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα με 10-9 και αργότερα με 18-16. Οι «πράσινες» δεν επανέλαβαν τα λάθη του πρώτου σετ και το κατέκτησαν τελικά με 25-20.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο ΠΑΟ ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα 11-4 , κράτησε τη διαφορά ως το τέλος και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-17.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ το «τριφύλλι» ήταν και πάλι ανώτερο πήρε περίπου στα μισά του σετ προβάδισμα με 14-10 και το κατέκτησε τελικά με 25-19.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Παπαχατζής, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Νυδριώτη. *Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 65 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ. – 13% άριστες), Νεΐκοβα 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντέλου 18 (11/17 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 8 (7/27 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (18/46 επ., 46% υπ. – 32% άριστες), Σάντσες 14 (14/22 επ.) / Ξηντάρα (λ, 88% υπ. – 47% άριστες), Τζαφέρη (λ), Λεωνίδου.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Χρυσομάλλη 1 (1 άσσος), Χριστοδούλου 9 (8/29 επ., 1 άσσος, 39% υπ. – 27% άριστες), Κωτσιάκη 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Βαϊντοβα 4 (4/6 επ., 25% υπ. – 0% άριστες), Γκρέκα 16 (15/36 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 27% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 47% υπ. – 29% άριστες), Τσιγαρίδα, Σιδεράτου 7 (7/27 επ.), Μαστοράκη 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Κορρέ.

Ο τεχνικός του «τριφυλλιού» Απόστολος Οικονόμου ανέφερε «Καταρχήν να ευχηθούμε καλή ανάρρωση στην Αλεξάνδρα και εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό. Από κει και πέρα εμείς συνεχίζουμε να αδικούμε τους εαυτούς μας.Εμεέις ξεκινήσαμε το πρώτο σετ και οι Αμαζόνες είχαν 50% στην επίθεση άρα δεν λειτούργησε σε εμάςτο σέρβις,  το μπλοκ και η άμυνα.

Οι αντίπαλες ομάδες όταν φτάνουν στο όριο με τέτοιες ομάδες έχουν το πλεονέκτημα να έχουν την επιβεβαίωση ότι μπορούν να το πάρουν και το παίρνουν.Οπότε είμαι πολύ δυσαρεστημένος με το πρώτο σετ. Από το δεύτερο σετ και μετά αρχίζουμε και ισορροπούμε γιατί παίζουμε καλύτερα στο μπλοκ και την άμυνα. Αρχίζουμε και πιστεύουμε στον εαυτό μας. Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και το τρίποντο  αλλά όχι από την εμφάνιση. Αν θέλουμε να κερδίσουμε που έχουν τον ίδιο στόχο με εμάς όπως ο Άρηε, η Σαντορίνη και το Μαρκόπουλο  πρέπει να ανεβάσουμε πολύ τις στροφές. Αλλά πριν από αυτό πρέπει να αρχίσουμε να πιστεύουμε στον εαυτό μας».

Ο προπονητής των Αμαζόνων Στέλιος Ατσιδαύτης είπε «Στο πρώτο σετ είχαμε καλή απόδοση αλλά είχαμε την ατυχία με τον τραυματισμό. Από κει και πέρα σταδιακά έπεσε η απόδοση μας και κατά κάποιο τρόπο πήγε φυσιολογικά το παιχνίδι. Ο αντίπαλος μας πίεσε,  τελείωσε γρήγορα και εύκολα κάποιες φάσεις . Είναι μια ποιοτική ομάδα και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια»