Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού κρατάει το βαθμό που πήρε στη δύσκολη έδρα του Άρη ωστόσο ξεχνάει την εμφάνιση μετά το δεύτερο σετ καθώς έχασε 3-2 σετ.

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volleyleague η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού καθώς λύγισε με 3-2  σετ (15-25, 13-25, 32-30, 25-23, 15-06)στη Μίκρα απέναντι στον αξιόμαχο Άρη.

Οι «πράσινες» που αγωνίστηκαν χωρίς τη Σοφία Κοσμά η οποία είχε ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού στη μέση ξεκίνησαν πολύ δυναμικά τον αγώνα και κατέκτησαν εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Ωστόσο το τρίτο σετ αποδείχτηκε καθοριστικό καθώς το «τριφύλλι» το έχασε στις λεπτομέρειες μετά από 6 match ball.

Με αυτά τα δεδομένα ο Παναθηναϊκός κρατάει τον πρώτο του βαθμό και φυσικά ζητούμενο είναι η διάρκεια της καλής αγωνιστικής εικόνας που έδειξε στην αρχή του ματς.

Αναλυτικότερα στο αγωνιστικό μέρος  ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και πήρε προβάδισμα με 9-4 ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» έφεραν το ματς στα ίσα λίγο μετά τα  μισά του σετ με 14-14

Εκείνη τη στιγμή οι «πράσινες» έτρεξαν ένα σπουδαίο  σερί  10-1 με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κατακτήσει το σετ με 25-15. Το δεύτερο σετ ήταν μονόλογος για τον ΠΑΟ αφού το «τριφύλλι το κατέκτησε με 25-13.

Το τρίτο σετ είχε διαφορετική εικόνα καθώς ο Άρης πήρε προβάδισμα με 13-8  ωστόσο το συγκρότημα του Γιώργου Δερμάτη επανήλθε και έφερε το σετ στα ίσα με 21-21 και στους κρίσιμους τελευταίους πόντους ο Άρης το πήρε με 32-30.

Επηρεασμένος από το  χαμένο σετ ο ΠΑΟ έχασε και το επόμενο σετ 25-23 ενώ ίδια ήταν η εικόνα και στο τάι μπρέικ με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να το χάσει με 15-6.

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 69 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 4 (1/9 επ., 3 μπλοκ), Κλάιν 16 (11/35 επ., 4 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Δρακουλίδου 8 (2/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανθούλη 19 (16/51 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έβανς 17 (14/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 39% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 13% υπ. – 0% άριστες), Τερζίου (λ, 48% υπ. – 29% άριστες), Μυλωνά (14% υπ. – 14% άριστες), Τάνη 4 (4 άσσοι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Χουντέκοβα 14 (10/33 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 42% άριστες), Νεΐκοβα 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 19 (16/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 22 (18/49 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Μεταξά 10 (5/14 επ., 5 μπλοκ), Σάντσεζ 18 (17/27 επ., 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 58% υπ. – 34% άριστες), Τζαφέρη (λ), Γιανναρά.

Σε δήλωση του ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιώργος Δερμάτης ανέφερε «Έπεσε ο ρυθμός μας μετά το δεύτερο σετ και δεν συγχρονιστήκαμε αγωνιστικά. Δεν ξαναβρήκαμε ρυθμό. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το τρίτο σετ παρότι ήμασταν πίσω στο σκορ. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο για το πρωτάθλημα θα έχουμε καλύτερο πρόσωπο. Ο πρώτος στόχος είναι η τριάδα στον όμιλο και βλέπουμε μετά».