Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού δεν τα κατάφερε στον πρώτο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ καθώς ηττήθηκε με 2-3 σετ παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά με 2-0 σετ.

Οι «πράσινοι» έδειξαν ότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα ωστόσο έπαθαν μπλακ άουτ από το τρίτο σετ και μετά και έτσι καλούνται να πάρουν τη νίκη την Παρασκευή ώστε να φέρουν την σειρά των τελικών στα ίσα στις νίκες.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα ως εξής: Πανταλέων, Ρανγκέλ στο κέντρο, Ανδρεόπουλος, Τσάτσιτς στα άκρα, Γιάκομπσεν στην πάσα και Ράπτης στην διαγώνιο, ενώ λίμπερο ήταν  ο Ζήσης

Από τον  ΠΑΟΚ διαγώνιος ο Αρμενάκης, πασαδόρος ο Τερζής, ακραίοι οι Σωτηρίου, Εφραιμίδης και κέντρο οι Γάτσης Χαραλαμπίδης με τον Στεφάνου λίμπερο.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ με 8-5, αύξησαν την διαφορά σε 15-8 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-14.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ το «τριφύλλι» συνάντησε πιο σθεναρή αντίσταση ωστόσο πήρε  προβάδισμα με 11-8  και στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά σε 17-12 για να το κατακτήσει τελικά με  25-19.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ αιφνιδιάστηκε καθώς έμεινε πίσω στην αρχή με 4-8 όμως στα μισά περίπου το σετ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με 13-13. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 18-24 και παρά την προσπάθεια των παικτών του «τριφυλλιού» έχασαν  το σετ με 23-25.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πάλι νωθρά και έμεινε πίσω με 4-7 και 8-13 ωστόσο κατάφερε και το έφερε στα ίσα με 17-17. Δυστυχώς κάποια λάθη έφεραν την ήττα και στο τέταρτο σετ με 23-25.Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟ έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και το έχασε τελικά με 8-15.Διαιτητές του αγώνα ήταν οι : Κουτσούλας Μιχάλης, Ονόπας Δημήτρης.

Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 61 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.Τα σετ: 2-3 (25-14, 25-19, 23-25, 23-25, 8-15) σε 136′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (13/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 61% υπ. – 26% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/5 επ.), Ρανγκέλ 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (7/21 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. – 33% άριστες), Πανταλέων 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 30 (25/49 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ. – 29% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 6 (6/19 επ.), Τερζής, Γάτσης 3 (3 μπλοκ), Σωτηρίου 16 (11/30 επ., 5 μπλοκ, 62% υπ. – 36% άριστες), Αρμενάκης 4 (4/10 επ.), Εφραιμίδης 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 33% υπ. – 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 57% υπ. – 30% άριστες), Κωνσταντινίδης, Φιλίποφ 3 (3 μπλοκ), Τακουρίδης, Μπούτος 21 (20/44 επ., 1 άσσος).

Σε δήλωση του ο προπονητή του ΠΑΟ Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε  «Ξεκινήσαμε τον αγώνα καλά είχαμε καλό ρυθμό και πιάσαμε μια καλή απόδοση. Μετά το δεύτερο σετ πιστέψαμε ότι θα κερδίζαμε όμως δεν τα καταφέραμε. Αποπροσανατολιστήκαμε , ο αντίπαλος άρχισε να παίζει έξυπνα και όλο αυτό μας δημιούργησε έναν τεράστιο εκνευρισμό που έφερε λάθη. Παρόλα αυτά πλέον κοιτάμε μόνο το ματς της Παρασκευής που είναι ένας διαφορετικός αγώνας και θέλουμε να ισοφαρίσουμε. Πρόκειται για μια δύσκολη σειρά ημιτελικών και οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν τον σεβασμό μας καθώς είναι σπουδαίοι έλληνες παίκτες».

Παράλληλα ο Σωτήρης Πανταλέων είπε  «Δεν καταφέραμε να νικήσουμε σήμερα παρότι βρεθήκαμε σε πλεονεκτική θέση . Αφήνουμε πίσω αυτό το ματς και το μόνο που έχουμε στο μυαλό μας είναι το ματς της Παρασκευής. Θέλουμε οπωσδήποτε να πάρουμε τη νίκη και να φέρουμε τη σειρά στα ίσα ώστε να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση μας στον τελικό σε τρίτο ματς».

Αναλυτικά η συνέχεια του προγράμματος των ημιτελικών,  όπου υπενθυμίζεται ότι στο άλλο ματς ο Φοίνικας Σύρου νικάει τον Ολυμπιακό με 1-0 στις νίκες.