Δεν τα κατάφερε το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ολυμπιακό στο κλειστό γήπεδο του Ρέντη και ηττήθηκε με 3-1 σετ (26-28, 25-16, 25-18, 25-20).

Παρά την μέτρια εμφάνιση και την ήττα τα «φίνα κορίτσια» συνεχίζουν να είναι μέσα στους στόχους τους καθώς μέσα στον Φεβρουάριο ακολουθεί το νοκ άουτ ματς Κυπέλλου  με τον Ολυμπιακό και σίγουρα συνεχίζεται η μάχη του πρωταθλήματος ώστε να τερματίσει όσο ψηλότερα γίνεται και να προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό στα πλέι οφ.

Στο αγωνιστικό μέρος στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένα και με υπομονή και επιμονή στις περισσότερες φάσεις, κατάφερε και  κατάκτησε το πρώτο σετ με 26-28.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε ανάλογα στάνταρ απόδοσης, έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ και τελικά έχασε το σετ με 25-16.

Ίδια πάνω κάτω εικόνα και στο τρίτο σερ καθώς το «τριφύλλι» έμεινε πίσω σε ένα κρίσιμο σημείο με 17-11 και τελικά οι γηπεδούχες κατάκτησαν το σετ με  25-18.

Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα αρχικά με 9-7  και ο ΠΑΟ δεν βρήκε κουράγιο αντίδρασης και τελικά έχασε με 25-20.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 15 (12/27 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. – 40% άριστες), Χουντ 14 (12/24 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 31% άριστες), Λαμπρούση 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/6 επ.), Χίπε 27 (23/48 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 14 (9/15 επ., 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 71% υπ. – 52% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου, Διώτη 14 (11/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Κοσμά 15 (11/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 21% άριστες), Καλαντάτζε 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πότοκαρ 6 (6/27 επ., 29% υπ. – 14% άριστες), Κελεσίδη 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 52% υπ. – 52% άριστες), Κωνσταντέλου 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 10 (9/24 επ., 1 άσσος), Βογιατζόγλου, Φακοπουλίδου.

Σε δήλωση του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Κυριάκος Καμπερίδης ανέφερε  «Κάναμε πολλά λάθη, κυρίως στο κομμάτι της επίθεσης. Όταν δεν τελειώνεις τις μπάλες τότε δεν μπορείς να νικήσεις. Συνεχίζουμε να πηγαίνουμε βήμα βήμα, στηρίζοντας το ελληνικό στοιχείο για να χτίσουμε ξανά μία ομάδα που θα διεκδικεί τίτλους. Ήταν πολύ ωραία η κίνηση να αφήσουμε λουλούδια για τους αδικοχαμένους φιλάθλους. Ποτέ ξανά νεκροί στα γήπεδα, αντίπαλοι είμαστε μόνο για δύο ώρες».