Το τμήμα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού πήρε μια τεράστια εκτός έδρας νίκη με 63-67 επί του ΟΑ Χανίων και έπιασε στη δεύτερη θέση την Ελευθερία Μοσχάτου και τον ΟΑ Χανίων.

Μάλιστα ο ΠΑΟ κάλυψε και την διαφορά του ενός πόντου του πρώτου αγώνα και επικράτησε με 63-67.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος εξ αρχής και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη περίοδος έληξε με 16-17 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στη δεύτερη περίοδο η νευρικότητα και κάποιες λάθος επιλογές έφεραν πίσω στο σκορ το «τριφύλλι» με 37-32 στο ημίχρονο.

Σε ότι αφορά την Τρίτη περίοδο οι γηπεδούχες πήραν ένα προβάδισμα επτά πόντων ωστόσο το «τριφύλλι» με υπομονή και μεθοδικότητα κατάφερε και ισοφάρισε και στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 52-52.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασιστικά έβαλε κρίσιμα καλάθια έβγαλε άμυνας και τελικά πήρε το πολύτιμο διπλό με 63-67.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα : 16-17, 37-32, 52-52, 63-67.

ΟΑ Χανίων (Νανάκος): Θεοδοσουλάκη, Λίτσι 4, Βιντσιλαίου Α. 4, Ψυχογιού 8(2), Μπιν 15, Δασκουλίδου 2, Ντράμοντ 20(2), Μπουθ 10, Βιντσιλαίου Σ.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 20(1), Μαυράκη, Μούλή 2, Καλαμπάκου 8(1), Καρακασίδου 9(2), Πολίτη 2, Δίελα 11(1), Μακέι 15(1).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς την Τένσταλ που είχε διάστρεμμα  από την προπόνηση της Παρασκευής. Επιπλέον οι «πράσινες» είχαν την συμπαράσταση περίπου 200 φιλάθλων τους στο κλειστό του Κλαδισού.