Μεγάλη νίκη με 3-2 σετ ((21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13) πέτυχε το ανδρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγιού Θωμά μπροστά σε εκατοντάδες φιλάθλους του.

Οι «πράσινοι» πήραν μια ψυχωμένη νίκη κόντρα στον «δικέφαλο του Βορρά» πέρασαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και έστειλαν μήνυμα προς όλες τις κατευθύνσεις.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων ως το τέλος. Το «τριφύλλι» αντιμετώπισε πρόβλημα στην επίθεση στο πρώτο σετ και το έχασε καθώς δεν μπορούσε να τελειώσει τις φάσεις.

Το σκηνικό ανατράπηκε όμως στο δεύτερο σετ καθώς ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και το κατέκτησε με 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού χάθηκε στο τέλος για τον ΠΑΟ με 25-26.

Παρόλα αυτά η αντίδραση στο τέταρτο σετ ήταν άμεση και ο Παναθηναϊκός επιβλητικός με 25-16 ενώ και στο τάι μπρέικ ήταν ανώτερος και ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία κατακτώντας το με 15-13.

Η διακύμανση των σετ είχε ως εξής:
1ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 21-25
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21
3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 24-26
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16
5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-10, 15-13

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 2 άσσοι, 65 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2) σε 137΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (1/2επ., 2 μπλοκ), Στάροβιτς 12 (9/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 19 (11/19επ, 7 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 19 (18/29επ., 1 άσσος, 47%υπ. 47%αρ.), Ράπτης 20 (18/41επ., 2 μπλοκ, 28%υπ., 15%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/4π., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 65%υπ., 48%αρ.), Πανταλέων 7 (6/7επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 16π. (14/27επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 27%αρ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 12 (6/17επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Σωτηρίου 9 (6/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 28αρ.), Αρμενάκης 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 26 (20/54επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι) / Στεφάνου (λ. – 61%υπ., 39%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Χαραλαμπίδης, Τερζής 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (4/6επ.), Εφραιμίδης.

Σε λίγο περισσότερα.

Σε δήλωση του ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος  τόνισε «Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι και είχε τις εντάσεις ενός πολύ μεγάλου ντέρμπι. Είχε τακτικές είχε αλλαγές ρυθμών και καταστάσεων. Εμείς δεν ξεκινήσαμε καλά και κυρίως αυτό που δεν δούλευε στα δύο πρώτα σετ ήταν η επίθεση μας.

Κάναμε σωστά πράγματα αλλά δεν παίρναμε πόντους από την επίθεση. Όταν αυτό το βρήκαμε και τακτικά το παιχνίδι έγειρε για εμάς γιατί τα υπόλοιπα στοιχεία μας ήταν σε υψηλό επίπεδο.

Πήραμε τους δύο βαθμούς και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας στο πρωτάθλημα».

Από την πλευρά του ο Άξελ  Γιάκομπσεν υπογράμμισε  «Ήταν ένα πολύ δυνατό ματς  ανάμεσα σε δύο πολύ μεγάλες ομάδες όπως είναι ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ. Στην αρχή δεν βρήκαμε τον δρόμο  να επιτεθούμε με τον καλύτερο τρόπο. Ωστόσο στη συνέχεια βρήκαμε τον δρόμο προς την επίθεση και παράλληλα ήταν καλά και η άμυνα και το μπλοκ μας και πήραμε την πολύτιμη νίκη».