Μια ακόμα νίκη εις βάρος του Ολυμπιακού πανηγύρισε το ανδρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού για την 16η αγωνιστική του Volleyleague με 1-3 σετ (22-25, 25,21, 14-25, 23-25), την ημέρα που έφυγε από τη ζωή σαν σήμερα το 1994 η γνωστή Παναθηναϊκός καλλιτέχνης, Μελίνα Μερκούρη, της οποίας φέρει και το όνομα η έδρα των «ερυθρόλευκων».

Οι «πράσινοι» συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους επί του Ολυμπιακού σκαρφάλωσαν στην  δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ένα ματς περισσότερο από τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο το πιο σημαντικό είναι η δυναμική που έδειξαν σε ένα ακόμα παιχνίδι αποδεικνύοντας ότι μπορούν να κάνουν το καλύτερο δυνατό ακόμα και αν μπουν με μειονέκτημα έδρας στην ημιτελική φάση των πλέι οφ.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν προσεκτικός και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-11 εντούτοις είχε την ηρεμία και  την ψυχραιμία και το γύρισε κατακτώντας το με 22-25.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» έμεινε πίσω στο σκορ και παρά την προσπάθεια να επανέλθει και να το γυρίσει τελικά λύγισε και το έχασε με 25-21.Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ήταν ένας διαρκής μονόλογος για τον Παναθηναϊκός καθώς επέβαλλε τον ρυθμό του καθολικά και το κατέκτησε εύκολα με 14 -25 .

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε τον αγώνα με τον καλύτερο τρόπο στο τελευταίο σετ με μεγάλες άμυνες και εξαιρετικά τελειώματα παίρνοντας το σετ με 23-25 και γράφοντας το τελικό 1-3 σετ.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (16/33 επ.), Πετρέας 6 (2/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουσάι 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 23% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 54% υπ. – 42% άριστες), Τζιάβρας (λ), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/4 επ.), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Γκέργκι 3 (3/5 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 14% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Στάροβιτς 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/24 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 12% υπ. – 6% άριστες), Πελεκούδας 10 (9/10 επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 45% υπ. – 23% άριστες), Ανδρεόπουλος 2 (2/3 επ.), Πανταλέων 1 (1/1 επ., 1 άσσος).

Σε δήλωση του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε «Ήταν μια μεγάλη νίκη για εμάς αν και δεν βρισκόμασταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.Παρόλα αυτά το ντέρμπι αιωνίων δίνει φτερά στους παίκτες μου και φτάσαμε σε μια ακόμα νίκη».