Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Πήγασο Αγίας Παρασκευής με 3-4 και απώλεσε μια σημαντική ευκαιρία να ανέβει στη βαθμολογία.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πάρουν το ματς όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ουσιαστικοί.

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο δεκάλεπτο και απείλησε αρκετές φορές όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε ένα «νεκρό» τρίλεπτο μεταξύ 10-12 που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 καθώς είχε στιγμές αδράνειας.

Οι «πράσινοι» πάντως είχαν μια γρήγορη …πρώτη απάντηση με τον Σταυρακόπουλο που με προσωπικό τέρμα στο 13΄ μείωσε σε 1-2. Με μεγάλη υπομονή στο παιχνίδι του το «τριφύλλι» κατάφερε και ισοφάρισε στο 17΄ με προβολή του Λιαρόπουλου. Το ημίχρονο έληξε με 2-2 με δύο καλές φάσεις, μια για κάθε ομάδα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός συνέχισε την πίεση και είχε και πάλι καλές στιγμές όμως στο πρώτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την πίεση των γηπεδούχων και έκαναν το 2-3 στο 35΄όμως ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι την απάντηση με τον Λιαρόπουλο στο 37΄ ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Δυστυχώς στο τελευταίο λεπτό ο Πήγασος βρήκε και πάλι κενό και έκανε το 3-4.

Παναθηναϊκός (Ζιάβας): [.Μπελτσίδης, Καραβίδας, Β.Αυλωνίτης, Κλαούντιο, Οικονομίδης, Κρασώνης, Λιαρόπουλος, Γ.Αυλωνίτης, Σταυρακόπουλος, Χριστόπουλος, Γρηγοράκος, Παυλίδης, Γιώτης και Βλάχος.

Πήγασος (Κατσάρης): Μπάρδης Κάρμης, Καπρής Προτενετάριος Παναγόπουλος, Σούλης, Αλεξόπουλος Λ., Αλεξόπουλος Δ., Ψαρούλης, Τιάγκο, Αλεξανδρής, Βαϊδάνης και Μοιρώτσος.

Εκτός αποστολής από τις εξέδρες παρακολούθησαν το ματς : Παναγιωτόπουλος, Κατεβτσιάν και Ζαφειράτος.

Σε δήλωση του ο κόουτς Ζιάβας ανέφερε «Δυστυχώς δεν καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε τις φάσεις που είχαμε και αυτό μας στοίχισε. Το πρωτάθλημα της Α΄Εθνικής είναι πολύ δυνατό και εμείς κοιτάμε να διορθώσουμε τα λάθη μας , δεν έχουμε χρονικό περιθώριο , αφού ακολουθούμε το ματς με τη Λαμία»