PAO TV
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1

    Οι Green Legends των πάγκων του «τριφυλλιού»!

    Ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος παρουσιάζει τους κορυφαίους προπονητές-τριες σε όλα τα αθλήματα με βάση τις διεθνείς τους επιτυχίες με τον Σύλλογο.

    Πρόκειται για μια λίστα με προπονητές από όλα τα αθλήματα και παρότι η σύγκριση είναι δύσκολη καθότι μιλάμε για διαφορετικά σπορ (ομαδικά-ατομικά) εντούτοις έγινε μια αξιολόγηση με κριτήριο τις διεθνείς επιτυχίες του Παναθηναϊκού και των αθλητών-τριών του.

    Ξεκαθαρίζεται ότι δεν πρόκειται γενικά για τις επιτυχίες στην καριέρα των  προπονητών-τριών  παρά μόνο το χρονικό διάστημα που ήταν στον Παναθηναϊκό. Επιπλέον λογίζεται η μεγαλύτερη από τις επιτυχίες τους ως μέτρο σύγκρισης και η λίστα θα ανανεώνεται συνεχώς.

     

    1)Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς-Μπάσκετ

    5 Ευρωλίγκες ,  ένας τελικός Ευρωλίγκας και χάλκινο Ευρωμπάσκετ

     

    2)Φέρεντς Πούσκας-Ποδόσφαιρο

    1 Τελικός Διηπειρωτικού , τελικός Πρωταθλητριών, 3 παίκτες στη Μικτή Ευρώπης

     

    3)Μπόζινταρ Μάλκοβιτς-Μπάσκετ

    1 Διηπειρωτικό και Μία Ευρωλίγκα

     

    4)Γιώργος Κάβουρας-Στίβος 

    Προπονητής του Παπανικολάου στο παγκόσμιο ρεκόρ,δύο Πανευρωπαϊκά ρεκόρ, ένα αργυρό μετάλλιο σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και ένα ασημένιο μετάλλιο στο Διηπειρωτικό

     

    5) Τάσος Πρίντζης -Άρση βαρών

    Προπονητής Χρήστου Ιακώβου Τρία παγκόσμια ρεκόρ εφήβων, ένα χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και ένα ασημένιο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    6-7)Λευτέρης Μάκρας-Νίκος Ζέρβας- πινγκ πονγκ

    1 Europe Trophy γυναικών

     

    8)Γιάννης Βλάχος -Κολύμβηση

    Δύο φορές χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό νεανίδων με Ζωή Δημοσχάκη

     

    9)Μιχάλης Καραγιάννης -Στίβος 

    Προπονητής Σπήλιου Ζαχαρόπουλου Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων και ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών

     

    10)Νίκος Βλασόπουλος-Πυγμαχία

    Είχε αθλητή Χρήστο Κακούρη Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ελπίδων 

     

    11)Κώστας Τουρναβίτης -Μοντέρνο Πένταθλο

    Είχε αθλήτρια την Ε.Γιαννουλάκη χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Biatlhe U11 

     

    12) Μανώλης Μανωλοπουλος Στίβος

    Είχε αθλήτρια Παπαδοπούλου 2η θέση  παγκόσμιο πρωτάθλημα  κορασίδων σφυροβολία  και τον Χρήστο Πολυχρονίου 5η θέση  παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    13) Φώντας Λεμπέσης-πόλο

    Ασημένιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων Εθνική

     

    14)Κώστας Σαλπιγγίδης Άρση βαρών 

    Ασημένιο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κορασίδων στο σύνολο, στο ζετέ και χάλκινο μετάλλιο στο αρασέ με την Άννα Σαλπιγγίδου

     

    15)Γρηγόρης Κασιδόκωστας Θαλάσσιο σκι 

    Προπονητής του Παντελή Κασιδόκωστα Ασημένιο και Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων στις φιγούρες 


    16)Γιάννης Νικολάκης-Βόλεϊ γυναίκες

    1 Τελικός Κυπέλλου Κυπελλούχων και Προημιτελικά Τσάμπιονς Καπ

     

    17) Τάκης Φλώρος Βόλεϊ γυναίκες

    1 Τελικός Challenge cup και μια φορά προημιτελικά Challenge Cup 

     

    18)Σάββα Γκροζντάνοβιτς-Βόλεϊ άνδρες

    Δεύτερη θέση  Κυπέλλου Κυπελλούχων  και 2 φορές 16 πρωταθλητριών άνδρες και 16 Champions Cup γυναίκες

     

    19) Αλέκος  Λεώνης Βόλεϊ άνδρες

    1 Τελικός CEV Cup

     

    20) Δημητρης Κάζαγλης Ξιφασκία

    Προπονητής Τριανταφύλλου-Ντούνη Χάλκινο Παραολυμπιακούς αγώνες, χάλκινο μετάλλιο παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικό , και Ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο Κύπελλο -ασημένιο μετάλλιο ομαδικό 

     

    21) Χρήστος Σαϊνης Ξιφασκία

    Προπονητής Δέσποινας Γεωργιάδου  Χάλκινο μετάλλιο παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικό, ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο Κύπελλο

     

    22-23) Δημήτρης Κυττέας-Συμεών Συμεωνίδης-Στίβος άλμα επί κοντώ

    Προπονητές Χρήστου Παλλάκη,Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων και 8ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    24) Κώστας Πολίτης Μπάσκετ

    3η θέση Ευρωλίγκα , 6η θέση Πρωταθλητριών, Προημιτελικά Πρωταθλητριών και Κυπελλούχων

     

    25) Γέρζι Βελτζ Βόλεϊ γυναίκες -άνδρες

    3η θέση Κύπελλο Κυπελλούχων και προημιτελικά Κυπελλούχων άνδρες

     

    26) Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου-  Μπάσκετ

    3η θέση Ευρωλίγκα

     

    27) Χαβιέ Βέμπερ -Βόλεϊ άνδρες

    3η θέση Top Teams Cup

     

    28)Γιάννης Ριζόπουλος - κολύμβηση

    Προπονητής του Μηλιδάκη Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων

     

    29)Μανωλης Μπακρυσιωρης - πυγμαχία

    Προπονητής Ι.Τζαβάρα Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων

     

    30)Ίνκα Μπαντούρι Καταδύσεις

    Προπονήτρια Τσιρίκου - Μόλβαλη  Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β Κατηγορίας

     

    31) Κώστας Μουρούζης-  μπάσκετ

    Ημιτελικά Πρωταθλητριών, Ημιτελικά Κύπελλου Κυπελλούχων

     

    32) Χουάν Ραμόν Ρότσα-  Ποδόσφαιρο

    Μια φορά Ημιτελικά Πρωταθλητριών  και δύο φορές στους 16 Κυπελλούχων, ένας παίκτης Μικτή Κόσμου

     

    33) Γιάτσεκ Γκμοχ- Ποδόσφαιρο

    Μια φορά Ημιτελικά Πρωταθλητριών

     

    34) Λευτέρης Σούμποτιτς -Μπάσκετ 

    Ημιτελικά Κυπέλλου Κυπελλούχων, Ευρωλίγκα φάση 16

     

    35)Δημήτρης Ανδρεόπουλος- βόλεϊ άνδρες

    Ημιτελικά Challenge Cup και 16 CEV Cup

     

    36)Μανώλης Κολυμπάδης- πινγκ πονγκ 

    Ημιτελικά Κυπελλούχων πινγκ πονγκ άνδρες

     

    37) Περικλής Μπακοδήμος -βόλεϊ γυναίκες

    4η θέση  Κύπελλο Κυπελλούχων και 7η θέση  Κύπελλο Κυπελλούχων

     

    38) Στέλιος Καζάζης -βόλεϊ άνδρες

    4η θέση CEV Cup και 12 πρωταθλητριων

     

    39)Γιώργος Σμαραϊδος  -Ποδηλασία 

    Προπονητής Λέκκα 4η θέση παγκόσμιο πρωτάθλημα πόντων 

     

    40) Σούλης Τουρσούγκας- βόλεϊ γυναίκες

    4η θέση Κύπελλο Συνομοσπονδίας

     

    41)Παναγιώτης Παϊπέτης- Κολύμβηση

    Προπονητής Γιάννη Κωστάκη Δύο φορές 5ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα 150μ. μικτή και 50μ. πρόσθιο

     

    42)Στέλιος Προσαλίκας -βόλεϊ άνδρες

    5η θέση Πρωταθλητριών, 7η θέση Πρωταθλητριών

     

    43)Γιάννης Αϊδινιώτης - πυγμαχία

    Προπονητής του Καλαμάρα 5ου στο Πανευρωπαϊκό Εφήβων

     

    44)Μάουρο Μπερούτο- βόλεϊ άνδρες

    Φάση των 6 Πρωταθλητριών

     

    45) Γιάννης Τσακίρης-Στίβος

    Προπονητής του Ρένου Φραγκούδη 7ου Ολυμπιονίκη

     

    46)Ανδρέας Σιζόπουλος- άρση βαρών 

    Προπονητής του Βασίλη Στέλλιου, 7ου Ολυμπιονίκη 

     

    47)Δημήτρης Σάββας-Πάλη

    Προπονητής του 7ου στο Παγκόσμιο Δημήτρη Κοσσόβα

     

    48)Μιχάλης Κυρίτσης- Μπάσκετ

    Δύο φορές Προημιτελικά Πρωταθλητριών  και μια φορά Προημιτελικά Κυπελλούχων

     

    49) Βασίλης Δανίηλ- ποδόσφαιρο

    Προημιτελικά Πρωταθλητριών, Προημιτελικά ΟΥΕΦΑ, Φάση των  24  Πρωταθλητριών, δύο παίκτες Μικτή Κόσμου

     

    50) Αργύρης Πεδουλάκης- Μπάσκετ 

    Δύο φορές Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    51) Τσάβι Πασκουάλ -Μπάσκετ 

    Δύο φορές Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    52)Σέρτζιο Μαρκαριάν- Ποδόσφαιρο

    Προημιτελικά Πρωταθλητριών , Προημιτελικά ΟΥΕΦΑ

     

    53) Αουρέλ Κονσταντινέσκου- βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά Πρωταθλητριών, Προημιτελικά Συνομοσπονδίας

     

    54)Γιάννης Κυράστας-Ποδόσφαιρο

    Προημιτελικά Τσάμπιονς Λιγκ

     

    55)Ντούσκο Ιβάνοβιτς- Μπάσκετ

    Μια φορά Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    56) Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς - Μπάσκετ

    Μια φορά Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    57) Ρικ Πιτίνο  -Μπάσκετ

    Μια φορά Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    58) Μιχάλης Γεωργαντής -βόλεϊ άνδρες

    Δύο φορές Προημιτελικά Κυπελλούχων

     

    59) Ανδρέας Μπεργελές- βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά Κυπελλούχων

     

    60) Γιώργος Δερμάτης -βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά Κυπελλούχων

     

    61) Ρομπέρτο Σερνιότι -βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά CEV Cup

     

    62) Ντανιέλε Ρίτσι -βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά CEV Cup

     

    63) Γιάνους Μπαντόρα- βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά Συνομοσπονδίας

     

    64) Απόστολος Οικονόμου - βόλεϊ γυναίκες

    Προημιτελικά Challenge Cup

     

    65) Γιώργος Ζευγώλης -Μπάσκετ γυναικών

    Προημιτελικά Λιλιάνα Ρονκέτι

     

    66)Χάρης Σβυνέλης -πυγμαχία 

    Προπονητής του χρυσού Μεσογειονίκη Βαγγέλη Οικονομάκου και 9ου Ο.Α. 

     

    67)Αριστείδης Δόντης- Ξιφασκία

    Προπονητής του Δημήτρη Χατζησαράντου Χάλκινος Μεσογειονίκης

     

    68)Γιώργος Βαρθολομαίος- πυγμαχία

    Προπονητής Χάλκινου Μεσογειονίκη Δημήτρη Μιχαήλ-9ου Ο.Α.

     

    69)Άγγελος Χαρίσης-πυγμαχία

    Σπύρος Κλαδούχας 9ος Ο.Α.

     

    70) Απόστολος Νικολαϊδης - Στίβος

    Παμβαλκανικοί αγώνες ΠΑΟ

     

    71)Κώστας Νιάτας -Στίβος

    10η θέση Πετρίδης-Φραγκούδης Ο.Α.

     

    72)Μιχάλης Μητροφάνης -Στίβος

    Προπονητής του Χρυσού Μεσογειονίκη Ρήγα Ευσταθιάδη ο οποίος είχε καταρρίψει και το Παγκόσμιο ρεκόρ ΣΙΣΜ, 14ος Ο.Α.

     

    73) Χρύσανθος Τσουκαλάς- Στίβος

    Προπονητής Χρυσού Μεσογειονίκη Στέφανου Πετράκη

     

    74) Λάκης Πετρόπουλος-  ποδόσφαιρο

    12η Πανευρωπαϊκό  Εθνική Κ 18  και 1 Κύπελλο Μεγάλης Ελλάδας

     

    75) Φραντσίσκο Ντος Σάντος-Βόλεϊ Ανδρών

    Φάση των 12 Champions League

     

    76) Γιώργος Καλαφάτης-  ποδόσφαιρο

    12η θέση Ολυμπιακούς αγώνες ομάδα ποδοσφαίρου

     

    77)Γιώργος Βόβορας- Μπάσκετ 

    13η θέση  Γιώργος Βόβορας Ευρωλίγκα

     

    78)Χρύσανθος Τσουκαλάς-Στίβος

    Προπονητής του Βασίλη  Μαυροειδή 1500 μ. - 14ος Ο.Α.

     

    79)Στέλιος Μπεναρδής-Στίβος

    Προπονητής στον 14ο Ο.Α. Ρένος φραγκούδης

     

    80) Καζιμίρ Γκόρσκι- ποδόσφαιρο

    1 Βαλκανικό Κύπελλο και Φάση των 16 Πρωταθλητριών

     

    81-82) Βαγγέλης Πανάκης-Γιάννης Μανωλάς-Ποδόσφαιρο

    Ευρωπαϊκό Κύπελλο Παίδων  Μεάτσα

     

    83)Χρήστος Μπενέκος-άρση βαρών 

    Προπονητής του Παναγιώτη Δρακόπουλου –Χρυσός Μεσογειονίκης και δύο φορές ασημένιος Μεσογειονίκης

     


    84)Βίνγκο Τσβιέτκοβιτς-Κολύμβηση 

    Προπονητής της Μάρθας  Μπερρη«Χάλκινη» Μεσογειονίκης 4Χ100 και πέντε πανελλήνια ρεκόρ

     


    85) Γιάννης Μηλιδακης -κολύμβηση

    Προπονητής της Δρασίδου Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες

     

    86)Λεωνίδας Ηλιόπουλος -πυγμαχία

    Προπονητής Γιάννη Παπαδόπουλου Ασημένιου στο ΣΙΣΜ

     

    87)Ζήσης Κουρέλλος -Στίβος

    Προπονητή του Χρήστου Μάγγου, χάλκινο Πανεπιστημιάδα

     


    88)Αρης Χρήστου-Esports 

    Ευρωπαϊκό Κύπελλο HFP

     

    89) Πάρης Τσαφαντάκης- ποδηλασία

    Προπονητής Κελεσίδη  τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης 

     

    90-91 )Σπήλιος Ζαχαρόπουλος-Γιώργος Γενναίος

    Προπονητές του Παναγιώτη Στρουμπάκου Τέσσερις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    92) Λία Νικολάου- Πάλη

    Προπονήτρια Κώστα Βάχλα Ασημένιου Βαλκανιονίκη εφήβων

     

    93)Θοδωρής Ρίζας-esports

    προημιτελικά του VPL Europa League

     

    94)Στέφαν Μπόμπεκ- ποδόσφαιρο

    Δύο φορές φάση των 16 Πρωταθλητριών

     

    95)Νίκος Μπεργελές-βόλεϊ γυναίκες

    2 φορές 16 Champions Cup γυναίκες

     

    96)Χάρι Γκέιμ-  ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Πρωταθλητριών , δύο φορές  32 Πρωταθλητριών

     

    97)Γιασεμη Σαμαντουρα- Μπάσκετ γυναικών

    Ευρωλιγκα 16, Στους 32 Λιλιανα ρονκετι

     

    98) Άγγελος Ανααστασιάδης- ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Τσάμπιονς Λιγκ

     

    99) Χενκ Τεν Κάτε- ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Τσάμπιονς Λιγκ

     

    100) Πάνος Κουκόπουλος-μπάσκετ

    Φάση των 16 Πρωταθλητριων

     

    101) Ρίξαρντ Ντουξάιρ -μπάσκετ

    Φάση των 16 Πρωταθλητριών

     

    102) Νίκος Μήλας- μπάσκετ

    Φάση των 16 πρωταθλητριών

     

    103)Γιαννης Λάιος- βόλεϊ

    16 πρωταθλητριων

     

    104) Οντέτ Κάτας - Μπάσκετ

    16η θέση Ευρωλίγκα

     

    105) Γιωργος Ζευγώλης-Μπάσκετ  γυναίκες

    16 ευρωλίγκα

     

    106)Ίβιτσα Όσιμ-Ποδόσφαιρο

    16 Κυπελλούχων και 32 ΟΥΕΦΑ

     

    107) Γκίντερ Μπένγκστον- ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Κυπελλούχων

     

    108) Κρίστο Μπόνεφ-  ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Κυπελλούχων

     

    109) Δημήτρης Μπαχράμης -βόλεϊ γυναικών

    Δύο φορές 16 CEV Cup

     

    110)Νίκος Νιόπλιας- ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Γιουρόπα Λιγκ

     

    111)Ματθαίος Φορτούνας- βόλεϊ γυναικών

    Φαση των 16 CEV Cup

     

    112)Φάνης Κουντουδιος  -πόλο

    Φάση των 16 Eurocup



    113)Χρήστος Ιορδανίδης -μπάσκετ

    Φάση των 16 Κόρατς

     

    114) Ζέλικο Παβλίσεβιτς- μπάσκετ

    Φάση των 16 Κόρατς

     

    115)Γιώργος Βελισσαράκος -μπάσκετ γυναικών

    Φάση των 16 Λιλιάνα Ρονκέτι