PAO TV
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

    ΟΙ 114 GREEN LEGENDS ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ Α.Ο.

    Πρόκειται για μια λίστα αθλητών που κάθε χρόνο θα μεγαλώνει κατά μία θέση ανάλογα με τα χρόνια της ομάδας και η βαθμολογική κατάταξη έγινε αυστηρά με τη σειρά των κορυφαίων διεθνών επιτυχιών του κάθε αθλητή και αθλήτριας όταν ανήκε στο έμψυχο δυναμικό του Παναθηναϊκού.

    Η σειρά της αξιολόγησης: Παγκόσμια ρεκόρ-Ολυμπιακοί αγώνες και Παγκόσμια Πρωταθλήματα-Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα-Ολυμπιονίκες-Μεσογειακοί αγώνες-Πανεπιστημιάδες-Βαλκανικοί

     

    ΑΤΟΜΙΚΑ  ΑΘΛΗΜΑΤΑ

    1)Λεωνίδας Σαμπάνης-άρση βαρών

    Ένα παγκόσμιο ρεκόρ, μία ισοφάριση παγκοσμίου ρεκόρ,  δύο  χρυσά μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα, ένα ασημένιο μετάλλιο και δύο ασημένια Ολυμπιακά μετάλλια και εννιά χρυσά μετάλλια  και πέντε  ασημένια μετάλλια  σε Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

     

    2)Χρήστος Παπανικολάου-Άλμα επί κοντώ

    Ένα παγκόσμιο ρεκόρ, δύο Πανευρωπαϊκά ρεκόρ, ένα αργυρό μετάλλιο σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και ένα ασημένιο μετάλλιο στο Διηπειρωτικό

     

    3)Χρήστος Ιακώβου-άρση βαρών

    Τρία παγκόσμια ρεκόρ εφήβων, ένα χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και ένα ασημένιο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    4) Πηνελόπη Νίκα- Μοντέρνο Πένταθλο

    Χρυσό μετάλλιο ατομικό Παγκόσμιο πρωτάθλημα laser run, Χρυσό μετάλλιο ομαδικό παγκόσμιο πρωτάθλημα laser run, Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Laser run και δύο φορές χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    5)Χρυσοπηγή Δεβετζή -τριπλούν

    Αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες και χάλκινο μετάλλιο σε παγκόσμιο  πρωτάθλημα

     

    6) Ζωή Δημοσχάκη-κολύμβηση

    Δύο χρυσά μετάλλια σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων

     

    7)Ειρήνη Γιαννουλάκη

    Χρυσό μετάλλιο ομαδικό u11 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα  laser run, 3 Ασημένια μετάλλια Πανευρωπαϊκό U11 σε Triathle και run mixed relay και ομαδικό 2η και χάλκινο Πανευρωπαϊκό Laser run ατομικό

     

    8)Σπήλιος Ζαχαρόπουλος-στίβος 1500μ.

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων και ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών

     

    9)Γιώργος Λουκαϊδης-3.000μ. στιπλ

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων με Εθν. Κύπρου

     

    10)Χρήστος Κακούρης-πυγμαχία

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ελπίδων , 5ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα στα 63,5 ανδρών

     

    11)Κώστας Μυλωνάς-σκοποβολή

    Αργυρό μετάλλιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ατομικό πιστόλι κατά ανδρεικέλων και χάλκινο μετάλλιο ομαδικό αυτόματο πιστόλι



    12 )Ανδριάνα Παπαδοπούλου –σφύρα

    Ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κορασίδων και χρυσό μετάλλιο στη Γυμνασιάδα

     

    13)Κέλυ Αραούζου-Κολύμβηση 1500μ.

    Ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νεάνιδων

     

    14)Άννα Ντουντουνάκη-Κολύμβηση 50μ. πεταλούδα-100μ. πεταλούδα

    Ασημένιο μετάλλιο και χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας

     

    15)Αννα Σαλπιγγιδου-άρση βαρών

    Ασημένιο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κορασίδων στο σύνολο, στο ζετέ και χάλκινο μετάλλιο στο αρασέ

     

    16)Παντελής Κασιδόκωστας-Θαλάσσιο Σκι

    Ασημένιο και Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων στις φιγούρες 

     

    17Χρήστος Βολικάκης –ποδηλασία

    Ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, Δεύτερος στην παγκόσμια κατάταξη πόντων-παγκόσμιο κύπελλο, αργυρό μετάλλιο παγκόσμιο κύπελλο

     

    18)Μάκης Μίττας-Σκοποβολή Τραπ

    Ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό ομαδικό σκητ- Aσημένιο και Χάλκινο μετάλλιο παγκόσμιο κύπελλο-Ομαδικό και

     

    19) Ρωμανός Αλυφαντής-Κολύμβηση-100μ. πρόσθιο

    Ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας

     

    20)Ηλίας Λουκά –σφαίρα

    Ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαίκό πρωτάθλημα εφήβων και 6ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    21)Πάνος Τριανταφύλλου-ξιφασκία με αμαξίδιο

    Χάλκινο Παραολυμπιακούς αγώνες, χάλκινο μετάλλιο παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικό , και Ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο Κύπελλο -ασημένιο μετάλλιο ομαδικό 

     

    22)Δέσποινα Γεωργιαδου-Ξιφασκία

    Χάλκινο μετάλλιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες, Χρυσά μετάλλιο σε Παγκόσμιο Κύπελλο,

     

    23) Βασίλης Ντούνης

    Χάλκινο μετάλλιο παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικό, ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο Κύπελλο

     

    24)Ανδρέας Τσαβαλιάς 

    Δύο Ασημένια μετάλλια στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα σε Laser run Mixed realay και ομαδικό 2ος

     

    25)Κώστας Πιτσιρής 

    Δύο Ασημένια μετάλλια ομαδικό σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα σε  Biathle και Triathle, laser run u17 και ομαδικό 2ος laser run

     

    26)Χρήστος Κυριάκου

    Ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα σε Triathle και Biathle U13  και 15ος και 2ος ομαδικό Laser run

     

    27)Μιχάλης Τσαβαλιάς

    Ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα U11 σε Triathle και Biathle και 2ος ομαδικό laser run

     

    28)Σταματίνα Κυριάκου

    Ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα σε Triathle και Biathle U15 και 16η και 2η ομαδικό laser run

     

    29)Ειρήνη Ρούτουλα

    2 Ασημένια μετάλλια σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα σε  Biathle και Triathle u19 και 8η

     

    30)Ανδρέας Τσαβαλιάς 

    Δύο Ασημένια μετάλλια στο Πανευρωπαϊκό  πρωτάθλημα σε Laser run Mixed realay

     

    31)Γιώργος Βήχος-σκοποβολή

    Χάλκινο μετάλλιο παγκόσμιο πρωτάθλημα-ομαδικό

     

    32)Νέρι Νιανγκουάρα-κολύμβηση 100μ. ελεύθερο

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και 7η παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    33)Χρήστος Παλλάκης-Άλμα επί κοντώ

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κλειστού στίβου και 8ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    34)Γιώργος Αγριμανάκης-πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων

     

    35) Γιάννης Μηλιδάκης-Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων

     

    36)Ι.Τζαβάρας-πυγμαχία 91κ.

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων

     

    37)Θάνος Τσιρίκος-Καταδύσεις 3μ.

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β Κατηγορίας

     

    38) Παύλος Δακουτρός 

    Χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό ομαδικό Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα


    ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΝΙΚΕΣ

    39)Γιάννης Μπαρλής

    4ος και 8ος -Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων 1996 και 1998 Σφυροβολία 

     

    40) Νίκος Μόλβαλης-Καταδύσεις

     4ος Ολυμπιακοί αγώνες Νέων και 11ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα 

     

    40) Παναγιώτης Λέκκας-Ποδηλασία

    4ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα Αγώνισμα Πόντων Σλοβακία

     

    41)Γιάννης Κωστάκης-Κολύμβηση ΑμεΑ

    Δύο φορές 5ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα 150μ. μικτή και 50μ. πρόσθιο

     

    42)Γκρεγκ Μασσιάλας-ξιφασκία

     5ος Ολυμπιακοί αγώνες ομαδικό με Εθν.ΗΠΑ

     

    43) Βάιος Στέλιος Άρση βαρών

    7ος Ολυμπιακοί αγώνες στα 90κ. με 330 κιλά με Εθν. Αυστραλίας

     

    44) Ρένος Φραγκούδης-στίβος

    7ος Ολυμπιακοί αγώνες

     

    45)Χαρίλαος Τσεπαπαδάκης-Άρση Βαρών

    7ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πιστόλι ακριβείας ομαδικό 

     

    46)Δημήτρης Κοσσόβας-Πάλη 

    7ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα  στα 52 κιλά 

     

    47) Δημήτρης Χατζησαράντος-ξιφασκία

    8ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα  Ξίφος μονομαχίας 

     

    ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

    48) Παναγιώτης Δρακοπουλος-άρση βαρών

    Ένα χρυσό μετάλλιο, τέσσερα ασημένια μετάλλια και δύο χάλκινα μετάλλια

     

    49)Νίκος Γεωργόπουλος -4Χ400, 200μ.μ 4Χ100

    Ένα χρυσό μετάλλιο, τρία ασημένια μετάλλια και ένα χάλκινο μετάλλιο

     

    50) Στέφανος Πετράκης-100μ. και 4Χ100μ.

    Έμα χρυσό μετάλλιο και δύο ασημένια μετάλλια

     

    51)Λεωνίδας Κόρμαλης-4Χ100μ. και 4Χ400μ.

    Ένα χρυσό μετάλλιο και δύο ασημένα μετάλλια

     

    52) Ρήγας Ευσταθιάδης-άλμα επί κοντώ

    Ένα χρυσό  μετάλλιο και ένα ασημένιο μετάλλιο

     

    53) Θοδωρής Ιακωβίδης-άρση βαρών

    Ένα χρυσό μετάλλιο και ένα ασημένιο μετάλλιο

     

    54)Στέργιος Τσούκας –άρση βαρών

    Χρυσό μετάλλιο και χάλκινο μετάλλιο

     

    55)Βαγγέλης Οικονομάκος- πυγμαχία

    Χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς, Χρυσο μετάλλιο στους Βαλκανικούς και 4ος Πανευρωπαίκό

     

    56) Ζήσης Κουρέλος-Δέκαθλο

    Χρυσό μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και δύο χάλκινα μετάλλια Βαλκανικούς

     

    57) Σταύρος Τσίτουρας-Άλμα επί κοντώ

    Χρυσό μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και χάλκινο μετάλλιο Βαλκανικούς

     

    58) Βάσω Καραφύλλη-Δισκοβολία

    Χρυσό μετάλλιο  Μεσογειακοί αγώνες, πανελλήνια ρεκόρ και 7 πρωταθλήματα

     

    59) Δήμητρα Ντόβα-400μ.

    Χρυσό μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και 8η παγκόσμιο κύπελλο

     

    60) Αναστασία Χριστοφόρου-50μ. πρόσθιο

    Χρυσό μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες

     

    61) Νίκος Ρεγκούκος -400μ. και 4Χ400μ.

    Ασημένιο μετάλλιο και δύο χάλκινα μετάλλια Μεσογειακοί αγώνες

     

    62) Διονύσης Λιβέρης –σκοποβολή

    Ασημένιο μετάλλιο και χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες

     

    63) Γιάννης Καμπαδέλλης-110μ. εμπόδια

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και 4 χρυσά μετάλλια Βαλκανικούς

     

    64) Γιάννης Κομητούδης-4Χ100μ.

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και χρυσό Βαλκανικούς και τρία ασημένια Βαλκανικούς

     

    65)Φραγκίσκος Πολίτης-σφύρα

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και χρυσό μετάλλιο Βαλκανικοί

     

    66) Αλκιβιάδης Παπαγεωργόπουλος –σκοποβολή

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες  και δύο ασημένια μετάλλια Βαλκανικοί

     

    67) Κώστας Λώλος-4Χ100μ.

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και ένα ασημένιο μετάλλιο Βαλκανικοί

     

    68)Πάρης Βασιλικός –πυγμαχία

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και  τέσσερις φορές πρωταθλητές

     

    69)Δημήτρης Λαφαζάνης-σκοποβολή

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και τρεις φορές πρωταθλητής

     

    70)Νόρα Δράκου-κολύμβηση 50μ. ύπτιο,50μ. ελεύθερο και 4Χ100

    Τρία χάλκινα μετάλλια Μεσογειακοί αγώνες

     

    71)Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου –σφύρα

    Δύο χάλκινα μετάλλια Μεσογειακοί αγώνες

     

    72)Γιάννης Ιωαννίδης-πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες-χρυσό μετάλλιο Βαλκανικοί και 7 φορές πρωταθλητής

     

    73)Δημήτρης  Μιχαήλ –πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες, χρυσό μετάλλιο Βαλκανικοί και 4 φορές πρωταθλητής

     

    74)Άγγελος Θεοτοκάτος-πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και δύο αργυρά μετάλλια Βαλκανικοί, τρία αργυρά Βαλκανικοί

     

    75)Γιώργος Μαρμαρίδης-σκοποβολή

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες, δύο αργυρά μετάλλια Βαλκανικοί και δύο χάλκινα μετάλλια Βαλκανικοί

     

    76)Νικος Τσιάρας-δισκοβολία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες, δύο χάλκινα μετάλλια Βαλκανικοί

     

    77)Μιχάλης Καραγιάννης-τριπλούν

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και χάλκινο μετάλλιο Βαλκανικοί

     

    78)Μαριάννα Λυμπερτά-1500μ. ελεύθερο κολύμβηση

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες  και 37 πανελλήνιες νίκες γενικά

     

    79) Θόδωρος Κοτάκος –πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και ένα πρωτάθλημα και συμμετοχή Ο.Α.

     

    80)Μάρθα Μπερρή-4Χ100 κολύμβηση

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και 5 πανελλήνια ρεκόρ

     

    81)Ζαμπία Μελαχροινού -4Χ100 κολύμβηση

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και πανελλήνιο ρεκόρ

     

    82) Μαρίλεια Δρασίδου-4Χ100 κολύμβηση

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες

     

    ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ

    83) Γιώργος Θάνος-άλμα επί κοντώ

    Ασημένιο μετάλλιο Πανεπιστημιάδα

     

    84)Χρηστος Πολυχρονιου-σφυροβολία

    Ασημένιο μετάλλιο Πανεπιστημιάδα

     

    85)Ιωάννης Χατζησαράντος-ξιφασκία

    Ασημένιο μετάλλιο Πανεπιστημιάδα

     

    86) Χρήστος Μάγγος-200μ.

    Χάλκινο μετάλλιο Πανεπιστημιάδα

     

    ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΡΕΚΟΡ ΣΕ ΜΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

    87-88)Χρήστος και Άρης Καραγιώργος-βάδην

    Χρήστος Καραγιώργος παγκόσμιο ρεκόρ 7 μίλια και 10000μ βάδην-Άρης Καραγιώργος παγκόσμιο ρεκόρ 3.000μ.

     

    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΙΣΜ

    89) Γιάννης Παπαδόπουλος -πυγμαχια

    Δύο φορές «ασημένιος» παγκόσμιο ΣΙΣΜ

     

    90) Νίκος Ασκητής-πυγμαχία

    Μία φορά «ασημένιος» παγκόσμιο ΣΙΣΜ

     

    91) Δημήτρης Χριστόφορος

    Μια φορά ασημένιο παγκόσμιο ΣΙΣΜ

     

    92)Δημήτρης Παπαδόπουλος-άρση βαρών

    Χάλκινο μετάλλιο Παγκόσμιο ΣΙΣΜ

     

    ΑΓΩΝΕΣ ΛΑΤΙΝΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ

    93)Ξένια Ευαγγελινού- σκοποβολη

     Τρια χρυσά μετάλλια , τρια αργυρά μετάλλια  και επτά χάλκινα μετάλλια

     

    ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ   

    94) Γιάννης  Σκιαδάς-110μ.,400μ. και 400μ. εμπόδια

    Επτά φορές χρυσός Βαλκανιονίκης

     

    95) Αθανάσιος Αραβοσιτάς –σκοποβολή

    Πέντε φορές χρυσός Βαλκανιονίκης

     

    96) Παναγιώτης Στρουμπάκος-800μ. και 1500μ.

    Τέσσερις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    97) Ηλίας Κελεσίδης-ποδηλασία

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, τρεις φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και δύο φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    98) Χρύσανθος Τσουκαλάς-1500μ.,5000μ. και ανώμαλος δρόμος

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης,δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και δύο φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    99) Δημήτρης Κυττέας-Άλμα επί κοντώ

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και τέσσερις φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης και συμμετοχή σε Ο.Α.

     

    100) Γιάννης Παλαμιώτης-τριπλούν

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και 4 πανελλήνια ρεκόρ

     

    101)Κώστας Πετρίδης-Στίβος, μήκος, τριπλούν και 4Χ200

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης

     

    102) Σταμάτης Μάγος -110μ. εμπόδια

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και τέσσερις φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    103) Σταύρος Βελκόπουλος-800μ., 1500μ. και 3.000μ.

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και δύο φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    104)Γαβρίηλ Αρνέλλος-100μ., 200μ., 4Χ100μ.

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και μια φορά πρωταθλητής Ελλάδας

     

    105)Ανδρέας Λιναρδάτος-200μ., 400μ., 4Χ400μ.

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    106) Μανώλης Μπακρυσιώρης-πυγμαχία

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης και μια φορά χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    107)Γιώργος Καραγεώργος-800μ.

     Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης και μια φορά χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    108)Πόπη Γαβαλάκη-βάδην

    Δύο φορές χρυσή Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένια Βαλκανιονίκης και πανελλήνια ρεκόρ

     

    109)Χρήστος Σάρρας –Μαραθώνιος

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    110)  Μαρία Δακουτρου-κολύμβηση, πρόσθιο-πεταλούδα

    Δύο φορές χρυσή Βαλκανιονίκης και μια φορά ασημένια Βαλκανιονίκης

     

    111) Βαγγέλης Καρίμαλης-10.000μ.

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και 4ος Πανευρωπαϊκό εφήβων

     

    112) Αργύρης Καραγιάννης -Άλμα επί κοντώ

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης

     

    113-114) Αντώνης και Νίκος Βούζης-800μ., 1500μ., 3000μ. και 5000μ.

    Μια φορά χρυσοί Βαλκανιονίκες, τέσσερις φορές ασημένιοι Βαλκανιονίκες και δύο φορές χάλκινοι Βαλκανιονίκες

     

    115) Γιώργος Μικελίδης-100μ., 200μ.

    Μια φορά χρυσός Βαλκανιονίκης, δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και τρεις φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

     

    ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

    1)Βίκυ Κουβέλη-κολύμβηση

    Δύο χρυσά μετάλλια, δύο αργυρά μετάλλια και δύο  χάλκινα μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα Μάστερ 

     

    2)Γιώργος Δεμέτης-Κολύμβηση

    Χρυσό μετάλλιο και χάλκινο μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα Μάστερς

     

    3)Δημήτρης Χριστόφορος-πάλη

    Χάλκινο μετάλλιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Μάστερς

     

    ΟΜΑΔΙΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ (ΚΑΙ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ)

    ΟΜΑΔΙΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

     

    1)Ντάντε –Βόλεϊ

    Μία φορά Χρυσός Παγκοσμιονίκης, 3  χρυσά μετάλλια World League και 1 Χρυσό μετάλλιο  World Cup , 3 πρωταθλήματα Ν. Αμερικής και Παναμερικανικοί αγώνες

     

     2)Μαρτσελίνιο-Βόλεϊ

    Μία φορά Χρυσός Παγκοσμιονίκης, Ένα παγκόσμιο κύπελλο ,  τρία   χρυσά μετάλλια World League  και ένα χρυσό μετάλλιο Παναμερικανικών αγώνων

     

    3) Αντρέ Νασιμέντο-Βόλεϊ

    Χρυσός Παγκοσμιονίκης, Ένα world cup και 2  World League

     

    4) Ντέγιαν Μποντιρόγκα-Μπάσκετ

    Μία φορά Χρυσός Παγκοσμιονίκης, Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα  και 2 Ευρωλίγκες

     

    5)Φραγκίσκος Αλβερτης-Μπάσκετ

    5 Ευρωλίγκες και 1 Διηπειρωτικό Κύπελλο, ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό Παίδων, Ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό Ελπίδων

     

    6)Δημήτρης Διαμαντιδης-Μπάσκετ

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό,  3 Ευρωλίγκες, Ασημένιος Παγκοσμιονίκης, και ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί

     

    7)Κώστας Τσαρτσαρής-Μπάσκετ

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό και 3 Ευρωλίγκες  και Ασημένιος Παγκοσμιονίκης

     

    8)Νίκος Χατζηβρέτας-Μπάσκετ

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ,Ασημένιος παγκοσμιονίκης  και 2 Ευρωλίγκες

     

    9)Αντώνης Φώτσης -Μπάσκετ

    3 Ευρωλίγκες και ένας τελικός Ευρωλίγκας, χάλκινο Ευρωμπάσκετ ανδρών και εφήβων

     

    10) Μάικ Μπατιστ -Μπάσκετ

    3 Ευρωλίγκες

     

    11)Μίκαελ Κοχ-Μπάσκετ

    1 Διηπειρωτικό, 1 Ευρωλίγκα , 4 πρωταθλήματα

     

    12) Δήμος Ντικούδης-Μπάσκετ

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ,  Μία Ευρωλίγκα και Ασημένιος παγκοσμιονίκης, 

     

    13)Γιώργος Καλαϊτζής-Μπάσκετ

    2 Ευρωλίγκες, ένας τελικός Ευρωλίγκας  και 8 πρωταθλήματα

     

    14) Τζόνι Ρότζερς-Μπάσκετ

    2 Ευρωλίγκες, ένας τελικός Ευρωλίγκα και 8 πρωταθλήματα

     

    15)Στράτος Περπέρογλου-Μπάσκετ

    Δύο Ευρωλίγκες , χάλκινο μετάλλιο Ευρωμπάσκετ,  4 πρωταθλήματα

     

    16) Ντούσαν Σάκοτα-Μπάσκετ

    Δύο Ευρωλίγκες,   χρυσό μετάλλιο παγκόσμιο ΣΙΣΜ  και 5 πρωταθλήματα

     

    17)  Γιώργος Κολοκυθάς

    είναι δύο φορές ο πρώτος σκόρερ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ

     

    18)Ντρου Νίκολας-Μπάσκετ

    Δύο Ευρωλίγκες και 3 πρωταθλήματα

     

    19)Νίκος  Οικονομου –Μπάσκετ

    1 Διηπειρωτικό , 1 Ευρωλίγκα, 2 πρωταθλήματα

     

    20)Βαγγέλης Βουρτζουμης -Μπάσκετ

    1 Διηπειρωτικό , 1 Ευρωλίγκα, 1 πρωτάθλημα

     

    21) Τζον  Κόρφας-Μπάσκετ

    1 Διηπειρωτικό , 1 Ευρωλίγκα

     

    22) Μπριζίτκα Μόλναρ-Βόλεϊ γυναικών

    Δύο  European League

     

    23)Πέπε Σάντσες-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και χρυσό μετάλλιο Παναμερικανικοί αγώνες

     

    24)Βασίλης Χαραλαμπόπουλος-Μπάσκετ

    Χρυσά μετάλλια Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα U18 ΚΑΙ U20, και χάλκινο Ευρωμπάσκετ Παίδων

     

    25)Μιχάλης Λούντζης

    Χρυσά μετάλλια Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα U18 ΚΑΙ U20, ένα πρωτάθλημα

     

    26)Κριστιάν Κάρλσον-πινγκ πονγκ

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών ομαδικό και χάλκινο μετάλλιο στο ατομικό με Εθν. Σουηδίας

     

    27) Φεράν Μαρτίνεθ-Μπάσκετ

    Ένα Διηπειρωτικό και ένα πρωτάθλημα

     

    28)Γιάννης Γεωργικόπουλος

    Ένα Διηπειρωτικό και ένα κύπελλο

     

    29)Μπάιρον Ντίνκινς-Μπάσκετ

    Διηπειρωτικό

     

    30)Μαρσέλο Νικολα-Μπάσκετ

    Διηπειρωτικό

     

    31)Ούγκο Σκονογκίνι-Μπάσκετ

    Διηπειρωτικό

     

    32)Τζούλιους Νουόσου

    Διηπειρωτικό

     

    33)Τζον Αμίτσι-Μπάσκετ

    Διηπειρωτικό

     

    34)Τζον Σάλει-Μπάσκετ

    Διηπειρωτικό

     

    35)Ανδρέας Γλυνιαδάκης-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και ένας τελικός Ευρωλίγκας, ένα χάλκινο μετάλλιο Ευρωμπάσκετ Εφήβων

     

    36)Ντάριλ Μίντλεντον-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα,  ένας τελικός Ευρωλίγκας και 4 πρωταθλήματα

     

    37) Φερντινάντο Τζεντίλε -Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα,  ένας τελικός Ευρωλίγκας και 3 πρωταθλήματα

     

    38)Πάτρικ Μπερκ -Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και ένας τελικός Ευρωλίγκας , 3 πρωταθλήματα

     

    39) Ζέλικο Ρέμπρατσα-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα ,  ένας τελικός Ευρωλίγκας ,  2 πρωταθλήματα και MVP Ευρωλίγκας

     

    40)Όντετ Κάτας-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και ένας τελικός Ευρωλίγκας, 2 πρωταθλήματα και Fiba Eurostar

     

    41) Ιμπραήμ Κουτλουάι

    Μία Ευρωλίγκα και  Ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό, 2 πρωταθλήματα , 2 κύπελλα

     

    42) Γιώργος Μπαλογιάννης

    Μία Ευρωλίγκα και ένας τελικός Ευρωλίγκας, 2 πρωταθλήματα και ένα κύπελλο

     

    43)Μιλένκο Τέπιτς

    Μία Ευρωλίγκα , Ασημένιο μετάλλιο Ευρωπαϊκό και 2 πρωταθλήματα

     

    44)Λιβέρης Ανδρίτσος-Μπάσκετ

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα , ένας τελικός Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος και 1 πρωτάθλημα

     

    45)Άγγελος Μπασινάς-Ποδόσφαιρο

    Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Τελικός Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ελπίδων,  Χρυσό μετάλλιο Παγκόσμιο ΣΙΣΜ και 2 πρωταθλήματα

     

    46)Γιάννης Γκούμας-Ποδόσφαιρο

    Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα,Τελικός Πανευρωπαϊκού Ελπίδων,  3 πρωταθλήματα

     

    47)Χρήστος Μυριούνης-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα, Ασημένιο μετάλλιο Εθνικής Ελπίδων και δύο Κύπελλα

     

    48)Στόγιαν Βράνκοβιτς-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα, Χάλκινος Παγκοσμιονίκης , και δύο χάλκινα μετάλλια Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα

     

    49)Κώστας Χαλκιάς-Ποδόσφαιρο

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και χρυσό μετάλλιο Παγκόσμιο ΣΙΣΜ,

     

    50)Νικ Καλάθης

    Μία Ευρωλίγκα, χάλκινο Ευρωμπάσκετ και 6 πρωταθλήματα

     

    51)Σαρούνας Γιασικε0βίτσιους

    Μία Ευρωλίγκα, χάλκινο Πανευρωπαϊκό, τρία πρωταθλήματα, τρία κύπελλα

     

    52)Μέμος Ιωάννου-Μπάσκετ

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και 6 πρωταθλήματα

     

    53) Αντώνης Νικοπολίδης -Ποδόσφαιρο

    Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα,5 πρωταθλήματα

     

    54) Δημήτρης Παπανικολάου

    Μία Ευρωλίγκα, 4 πρωταθλήματα και 3 κύπελλα

     

    55)Βασίλης Σπανούλης

    Μία Ευρωλίγκα,4 πρωταθλήματα, 3 κύπελλα

     

    56)Ίαν Βουγιούκας

    Μία Ευρωλίγκα, 4 πρωταθλήματα και δύο κύπελλα

     

    57)Ντέγιαν Τομάσεβιτς

    Μία Ευρωλίγκα, 3 πρωταθλήματα, 3 κύπελλα

     

    58)Βασίλης Ξανθόπουλος

    Μία Ευρωλίγκα, 3 πρωταθλήματα, 3 κύπελλα

     

    59)Γιούρκας Σεϊταρίδης-Ποδόσφαιρο

    Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα,2 πρωταθλήματα και δύο κύπελλα

     

    60)Σάνι Μπετσίροβιτς

    Μία Ευρωλίγκα, δύο πρωταθλήματα και δύο κύπελλα

     

    61) Κώστας Παταβούκας-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και δύο πρωταθλήματα  και ένα κύπελλο

     

    62)Νίκολα Πέκοβιτς

    Μία Ευρωλίγκα, 2 πρωταθλήματα και ένα κύπελλο

     

    63)Γκιόργκι Σερμαντίνι

    Μία Ευρωλίγκα, 2 πρωταθλήματα και ένα κύπελλο

     

    64)Δημήτρης Βεργίνης

    Μία Ευρωλίγκα, 2 πρωταθλήματα και ένα κύπελλο

     

    65)Νίκος Μπουντούρης-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και 2 πρωταθλήματα

     

    66) Κώστας Μάγλος-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και 2 πρωταθλήματα

     

    67)Δημήτρης Παπαδόπουλος-Ποδόσφαιρο

    Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    68)Λάζαρος Παπαδόπουλος

    Μία Ευρωλίγκα, Ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    69)Ραμούνας Σισκάουσκας

    Μία Ευρωλίγκα, ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    70)Τόνι Ντελκ

    Μία Ευρωλίγκα , ένα πρωτάθλημα  και ένα κύπελλο

     

    71)Μίλος Βούγιανιτς

    Μία Ευρωλίγκα, ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    72)Ρομπέρτας Γιαβτόκας

    Μία Ευρωλίγκα, ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    73)Ντούσαν Κέτσμαν

    Μία Ευρωλίγκα, ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    74)Ρομέιν Σάτο

    Μία Ευρωλίγκα, ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    75)Άλεξ Μάριτς

    Μία Ευρωλίγκα, ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    76)Κώστας Καϊμακόγλου

    Μία Ευρωλίγκα, ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    77)Πάβελ Ζαγκούμνι –Βόλεϊ

    Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα  και ένα κύπελλο Ελλάδας

     

    78) Ντομινίκ Γουίλκινς-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα  και ένα κυπελλο

     

    79)Παναγιώτης Γιαννάκης-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και ένα κύπελλο

     

    80)Τζαννής Σταυρακόπουλος-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και ένα κύπελλο

     

    81)Μίροσλαβ Πετσάρκι-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα και ένα κύπελλο

     

    82)Νταμίρ Μουλαομέροβιτς-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα

     

    83)Γιάννης Σιούτης-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα

     

    84)Γιάννης Γιαννούλης;-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα

     

    85)Μάκης Θέος-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα

     

    86)Κόρεϊ Αλμπάνο-Μπάσκετ

    Μία Ευρωλίγκα

     

    87)Γρηγόρης Καπετανάκης-πόλο

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων

     

    88)Κατερίνα Τόλιου-πινγκ πονγκ

    Κατάκτηση Europe Trophy και κύπελλο Ελλάδας

     

    89)Έλσα Τέρπου-πινγκ πονγκ

    Κατάκτηση Europe Trophy και κύπελλο Ελλάδας

     

    90)Άνα Τοφάντ -πινγκ πονγκ

    Κατάκτηση Europe Trophy και κύπελλο Ελλάδας

     

    91)Σάντρα Πέργκελ-πινγκ πονγκ

    Κατάκτηση Europe Trophy

     

    92)Μαρία Αρτσέτου-πινγκ πονγκ

    Κατάκτηση Europe Trophy

     

    93)Άριαν Κόμαζετς-Μπάσκετ

    Ασημένιο μετάλλιο Ολυμπιακοί αγώνες και χάλκινο μετάλλιο Ευρωμπάσκετ

     

    94) Αντώνης Αντωνιάδης-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού Ασημένιο Παπούτσι Ευρώπη, Βαλκανικό Κύπελλο, Ένας Τελικός Πρωταθλητριών, και ένα Παγκόσμιο ΣΙΣΜ

     

    95)Βασίλης Κωνσταντίνου-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, Ένα Βαλκανικό και Δύο Παγκόσμια ΣΙΣΜ

     

    96)Μίμης Δομάζος-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, Ένα Βαλκανικό και Δύο Παγκόσμια ΣΙΣΜ

     

    97)Άνθιμος Καψής

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, Ένα Βαλκανικό, 5 πρωταθλήματα και 4 κύπελλα

     

    98)Μήτσος Δημητρίου-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, Ένα Βαλκανικό, 4 πρωταθληματα, 2 κύπελλα

     

    99) Γιώργος Γονιός-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, Ένα Βαλκανικό, 4 πρωταθληματα , δύο κυπελλα

     

    100)Κώστας Ελευθεράκης -Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, Ένα Βαλκανικό, 4 πρωταθληματα , δύο κύπελλα

     

    101)Κώστας Αθανασόπουλος-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, και Δύο Παγκόσμια ΣΙΣΜ

     

    102)Τότης Φυλακούρης -Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, και ένα  Παγκόσμιο ΣΙΣΜ

     

    103) Δημήτρης Κρατημένος

    Ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων και MVP τερματοφύλακας και χάλκινο πανευρωπαικο Παίδων

     

    104)Κώστας Ζαχόπουλος

    Ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων και χάλκινο πανευρωπαικο Παίδων

     

    105)Ορέστης Ζερβουδάκης

    Ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων και χάλκινο πανευρωπαικο Παίδων

     

    106)Χρήστος Σιαμάς

    Ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων και χάλκινο πανευρωπαικο Παίδων

     

    107)Αριστείδης Καμάρας

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών,6 πρωταθλήματα, δύο κύπελλα

     

     

    108) Φραγκίσκος Σούρπης-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών,6 πρωταθλήματα

     

     

    109)Τάκης Οικονομόπουλος-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, 5 πρωταθλήματα, 2 κύπελλα

     

    110) Γιάννης Τομαράς-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, 4 πρωταθλήματα

     

    111) Βίκτωρ Μητρόπουλος

    Τελικός Διηπειρωτικού , Ένας τελικός Πρωταθλητριών,3 πρωταθλήματα

     

    112) Γιώργος Βλάχος-Ποδόσφαιρο

    Ένας τελικός Διηπειρωτικού, Ένας τελικός Πρωταθλητριών, 2 πρωταθλήματα

     

    113) Γιώργος Δεληγιάννης

    Τελικός Διηπειρωτικού ,ένας τελικός Πρωταθλητριών ένα πρωτάθλημα

     

    114)Σάκης Κουβάς-Ποδόσφαιρο

    Τελικός Διηπειρωτικού , ένα πρωτάθλημα

     

    115) Χάρης Γραμμός-Ποδόσφαιρο

    Τελικός Πρωταθλητριών και 3 πρωταθλήματα

     

     

    ΑμεΑ

    1)Πάνος Τριανταφύλλου-ξιφασκία με αμαξίδιο

    Χάλκινο Παραολυμπιακούς αγώνες, Χάλκινο μετάλλιο ομαδικό Παγκόσμιο πρωτάθλημα,  Ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο Κύπελλο  και ασημένιο μετάλλιο ομαδικό παγκόσμιο κύπελλο

     

    2)Βασίλης Ντούνης-Ξιφασκία με αμαξίδιο

    Χάλκινο μετάλλιο ομαδικό Παγκόσμιο πρωτάθλημα, 9ος Προολυμπιακό , Ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο Κύπελλο  ομαδικό-σπάθη

     

    3)Γιάννης Κωστάκης-Κολύμβηση 

    2 φορές 5ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    4)Αλέξανδρος Υδραίος-Ποδόσφαιρο Ακρωτηριασμένων 

    10η θέση Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εθνική, 1 πρωτάθλημα,  ένα κύπελλο και περισ.συμμετοχές

     

    5)Τάσος Τσίγκας-Ποδόσφαιρο Ακρωτηριασμένων 

    10η θέση Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εθνική,  1 πρωτάθλημα ένα κύπελλο

     

    6)Βασίλης Μπακογιάννης-Ποδόσφαιρο Ακρωτηριασμένων 

    10η θέση Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και ένα κύπελλο

     

    7)Νέλσον Σανζ-Μπάσκετ με αμαξίδιο 

    11ος Παραολυμπιακούς

     

    8) Παναγιώτης Κοντογιάννης-Μπάσκετ με αμαξίδιο

    20η θέση Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2 φορές, 1 πρωταθλημα , 1 κυπελλο, 1 Σούπερ Καπ και 3 ασημενια παραμπαντμιντον

     

    9) Χρήστος Μαρτσάκης-Μπάσκετ με αμαξίδιο 

    20η θέση Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα  2 φορές , 1 πρωτάθλημα, 1 κύπελλο και 1 Σούπερ Καπ

     

    10)Γιώργος Τσαουσίδης-Μπάσκετ με αμαξίδιο 

    20η θέση  Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα  (1 φορά)

     

    11) Γκιόργκι Ιβανόφ-Μπάσκετ με αμαξίδιο

    25η θέση Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και περισ. συμμετοχές

     

    12)Νικολάι Βακλίνοφ-Μπάσκετ με αμαξίδιο

    25η θέση Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και μια άνοδος

     

    13)Σωτήρης Βαβαρούτσος-Ποδηλασία ΑμεΑ

    Χρυσό μετάλλιο Ευρωπαϊκό Κύπελλο, 2ος παγκοσμια καταταξη Ασημένιο μετάλλιο Ευρωπαϊκό κύπελλο, , 5ος ευρωπαικο κυπελλο, και περισσότερες συμμετοχές

     

    14)Νίκος Ρούσσος-Ποδηλασία ΑμεΑ

    Χρυσό, Ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο Ευρωπαϊκό Κύπελλο

     

    15)Σόλων Παπαδόπουλος-Ποδηλασία ΑμεΑ

    Χρυσό μετάλλιο Ευρωπαϊκό Κύπελλο, Ασημένιο μετάλλιο Ευρωπαϊκό κύπελλο

     

    16)Γιάννης Γκουργκούλιας-Ποδηλασία ΑμεΑ

    Χρυσό μετάλλιο Ευρωπαϊκό κύπελλο

     

    17)Γιάννης Παπαϊωάννου-Ξιφασκία με αμαξίδιο

    3ος Παγκόσμιο Κύπελλο

     

    18)Λουκάς Ανέστης-Ποδηλασία ΑμεΑ

    6ος Ευρωπαϊκό Κύπελλο

     

    19) Πένυ Σκάρου-Ξιφασκία με αμαξίδιο

    7η παγκόσμιο κύπελλο ομαδικό σπάθης mix



    20) Χρήστος Μελέτης-πινγκ πονγκ

    12ος Παγκόσμιο κύπελλο

     

    21) Γεωργία Καλτσή-Ξιφασκία με αμαξίδιο 

    20η και 26η θέση Παγκόσμιο Κύπελλο

     

    22)Τάσος Μπούτης-Σκοποβολή ΑμεΑ

    25ος Παγκόσμιο Κύπελλο

     

    23) Βασίλης Τουμαράς-Μπάσκετ με αμαξίδιο-Ποδόσφαιρο Ακρωτηριασμένων 

    2 πρωταθλήματα, 2 κύπελλα

     

    24)Απόστολος Δαβής-Ξιφασκία με αμαξίδιο

     2 πρωταθλήματα ομαδικά,  2 ασημένια, 3 χάλκινα

     

    25) Παναγιώτης Χριστόφορος-Μπάσκετ με αμαξίδιο-Παραμπάντμινον και τένις με αμαξίδιο

    1 πρωτάθλημα, 1 κύπελλο ,1 Σούπερ Καπ , 2 ασημένια μετάλλια και 2 χάλκινα

     

    26)Ιωάννα Χρονοπούλου-Μπάσκετ με αμαξίδιο 

    1 πρωταθλημα , 1 κυπελλο και 1 Σούπερ Καπ 

     

    27)Μαρια Μιχαλοπούλου-Μπάσκετ με αμαξίδιο 

    1 πρωτάθλημα , ένα κύπελλο και ένα Σούπερ Καπ

     

    28) Νίκος Φύτρος-Μπάσκετ με αμαξίδιο-Παραμπάντμινον και πινγκ πονγκ 

    1 πρωτάθλημα, 1 κύπελλο και δύο ασημένια

     

    29) Γιωργος Αθανασοπουλος-Ποδόσφαιρο Ακρωτηριασμένων, πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    1 πρωταθλημα. 1 κυπελλο ,ένα ασημένιο, 3 χαλκινα

     

    30)Κώστας Κατωπόδης-Μπάσκετ με αμαξίδιο, Παραμπάντμιντον και πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    1 πρωταθλημα, 1 κυπελλο, 1 ασημένιο διπλό, 1 χάλκινο διπλό, 2 Χάλκινα ομαδικά

     

    31)Σπύρος Σπαθής-Μπάσκετ με αμαξίδιο και σκοποβολή

    1 πρωταθλημα, ένα κύπελλο,   Ασημενιο και 4η θεση ομαδικο


     

    32)Ζακ Μπλερ-Μπάσκετ με αμαξίδιο

    1 πρωτάθλημα, ένα κύπελλο συμμετοχές

     

    33)Δημήτρης Αγριανίτης-Ποδόσφαιρο Ακρωτηριασμένων 

    1 πρωταθλημα ένα κύπελλο συμμετοχές

     

    34)Αλί Ζαμπουάν-Ποδόσφαιρο Ακρωτηριασμένων

     1 πρωτάθλημα, 1 κύπελλο

     

    35)Γιώργος Σουλιώτης  -Ξιφασκία με αμαξίδιο

    Ένα πρωτάθλημα  ομαδικο, 1 χρυσό, 1 χάλκινο

     

    36)Μιχάλης Ασβεστάς-Ξιφασκία με αμαξίδιο

    1 πρωτάθλημα κ ένα ασημένιο

     

    37)Βασίλης Γώγολος-Ποδόσφαιρο Ακρωτηριασμένων

    1 πρωτάθλημα

     

    38) Σταύρος Δίτσης-Μπάσκετ με αμαξίδιο

    1 Σούπερ Καπ

     

    39)Χαντί Αχμέντ-Μπάσκετ με αμαξίδιο 

    1 Σούπερ Καπ

     

    40)Γιώργος Δρακόπουλος-Κολύμβηση

    2Χρυσά μετάλλια ,2 ασημένια  κ δυο χάλκινα

     

    41) Ασημίνα Τσάκωνα-Κολύμβηση

    Δύο χρυσά μετάλλια

     

    42)Θοδωρής Μωραϊτης-Κολύμβηση

    1Χρυσό  , 2 ασημένια και 3 χάλκινα

     

    43)Δημητρης Αδαμαντιδης-Πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    Ένα χρυσό και 5η ομαδικο

     

    44) Λινα Σπίνου-Κολύμβηση

    Ένα χρυσό μετάλλιο και 8η ομαδικό

     

    45)Αριστομένης Νικολόπουλος-Τένις με αμαξίδιο

     Ασημένιο διπλό και 3η θέση ομαδικό σύνολο

     

    46)Παντελης Χαρακλιας-Πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    Ασημένιο μετάλλιο ,  3ος διπλο και 5η θεση ομαδικο

     

    47)Χρήστος Βλαστάρας-Σκοποβολή ΑμεΑ

    Ασημενιο και 4η θεση ομαδικο, 5η ατομικο

     

    48) Ελένη Ζαμπούρα-Σκοποβολή ΑμεΑ

    Ασημένιο μετάλιο  και 5η θεση ομαδικο

     

    49) Χρήστος Μελέτης  (2ος)  Πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    Ασημένιο μετάλλιο  διπλό και 5η θεση ομαδικό

     

    50)Μπάμπης Τζίμπρες -Πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    Ασημένιο μετάλλιο

     

    51)Θέμης Γιαννακαράς-Πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    Δύο χάλκινα μετάλλια

     

    52)Νίκος Γαστεράτος-Παραμπάντμιντον και τένις με αμαξίδιο

    Χαλκινο μετάλλιο  και 2 φορες 3η θέση ΠΑΟ ομαδικό

     

    53)Λευτέρης Φωκιανός -Παραμπάντμιντον

    Χάλκινο και 4η θέση 

     

    54)Αλέξανδρος Κανέλλος-Άρση βαρών ΑμεΑ

    Χάλκινο μετάλλιο και άλλη μια συμμετοχή+6η θεση ομαδικο

     

    55)Παύλος Μάμαλος- Άρση βαρών ΑμεΑ

    Χάλκινο μετάλλιο και 6η θεση ομαδικο

     

    56) Κώστας Μασούρας-Μπότσια

    Χάλκινο μετάλλιο και 9η θέση ομαδικό

     

    57) Δημήτρης Λαγός-Πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    5ος ομαδικο και ατομικο

     

    58)Έλντα Γρατσώνη-Πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    5η θεση  ΠΑΟ ομαδικο  και  8η -πινγκ πονγκ

     

    59) Χρήστος Ζαφειρόπουλος-Μπότσια

    6η θέση ατομικό και 9η ομαδικό

     

    60)Νίκος Σταμούλης-Μπότσια

    7η θέση ατομικό και 9η ομαδικό


    61)Τόλης Μουμτζόγλου-Μπάσκετ με αμαξίδιο 

    Συμμετοχές Α1

     

    62)Πάμπλο Εσκομπάρ-Μπάσκετ με αμαξίδιο

    Συμμετοχές Α1

     

    63)Πέτρος Τσίκουρας-Μπάσκετ με αμαξίδιο

    8ος 

     

    64)Τάκης Αλεξανδράκης-Σκάκι τυφλών 

    9η θέση ομαδικό και 21ος

     

    65)Βασίλης Ψυχογιόπουλος-Σκοποβολή ΑμεΑ

    10η θέση ομαδικό και 13ος ατομικό

     

    66)Πάνος Μιχαλόπουλος-Πινγκ πονγκ ΑμεΑ

    Δηλώθηκε σε πρωτάθλημα αλλά δεν αγωνίστηκε

     

    67)Μανώλης Κοκονός-Μπότσια

    Μπότσια- αποκτήθηκε τώρα

     

    68)Χρήστος Νάτσιος-Μπότσια

    αποκτήθηκε τώρα


    69)Χρήστος Τριανταφύλλου-Κολύμβηση

    αποκτήθηκε τώρα

     

    70) Τάνια Ιωακειμίδου-Παρακανόε

    αποκτήθηκε τώρα

     

    71) Δήμητρα Κοντοβά-Ξιφασκία με αμαξίδιο

    Μόνο προπονήσεις

     

    72) Χρήστος Τσιούρης-Στίβος ΑμεΑ

    Μόνο προπονήσεις

     

    73)Μαρία Μπαζάκου-Σκοποβολή

    Μόνο προπονήσεις

     

    74) Σταμάτης Βελακούλης-Ποδηλασία ΑμεΑ

    Μόνο προπονήσεις

     

    75) Νίκος Πέππας-Ξιφασκία με αμαξίδιο

    Μόνο προπονήσεις

     

     

    ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

    1)Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς-Μπάσκετ

    5 Ευρωλίγκες ,  ένας τελικός Ευρωλίγκας και χάλκινο Ευρωμπάσκετ

     

    2)Φέρεντς Πούσκας-Ποδόσφαιρο

    1 Τελικός Διηπειρωτικού , τελικός Πρωταθλητριών, 3 παίκτες στη Μικτή Ευρώπης

     

    3)Μπόζινταρ Μάλκοβιτς-Μπάσκετ

    1 Διηπειρωτικό και Μία Ευρωλίγκα

     

    4)Γιώργος Κάβουρας-Στίβος 

    Προπονητής του Παπανικολάου στο παγκόσμιο ρεκόρ,δύο Πανευρωπαϊκά ρεκόρ, ένα αργυρό μετάλλιο σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και ένα ασημένιο μετάλλιο στο Διηπειρωτικό

     

    5) Τάσος Πρίντζης -Άρση βαρών

    Προπονητής Χρήστου Ιακώβου Τρία παγκόσμια ρεκόρ εφήβων, ένα χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και ένα ασημένιο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    6-7)Λευτέρης Μάκρας-Νίκος Ζέρβας- πινγκ πονγκ

    1 Europe Trophy γυναικών

     

    8)Γιάννης Βλάχος -Κολύμβηση

    Δύο φορές χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό νεανίδων με Ζωή Δημοσχάκη

     

    9)Μιχάλης Καραγιάννης -Στίβος 

    Προπονητής Σπήλιου Ζαχαρόπουλου Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων και ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών

     

    10)Νίκος Βλασόπουλος-Πυγμαχία

    Είχε αθλητή Χρήστο Κακούρη Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ελπίδων ,Χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων,  Αγριμανάκης 5ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα στα 63,5 ανδρών

     

    11)Κώστας Τουρναβίτης -Μοντέρνο Πένταθλο

    Είχε αθλήτρια την Ε.Γιαννουλάκη χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Biatlhe U11 

     

    12) Μανώλης Μανωλοπουλος Στίβος

    Είχε αθλήτρια Παπαδοπούλου 2η θέση  παγκόσμιο πρωτάθλημα  κορασίδων σφυροβολία  και τον Χρήστο Πολυχρονίου 5η θέση  παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    13) Φώντας Λεμπέσης-πόλο

    Ασημένιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων Εθνική

     

    14)Κώστας Σαλπιγγίδης Άρση βαρών 

    Ασημένιο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κορασίδων στο σύνολο, στο ζετέ και χάλκινο μετάλλιο στο αρασέ με την Άννα Σαλπιγγίδου

     

    15)Γρηγόρης Κασιδόκωστας Θαλάσσιο σκι 

    Προπονητής του Παντελή Κασιδόκωστα Ασημένιο και Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων στις φιγούρες 


    16)Γιάννης Νικολάκης-Βόλεϊ γυναίκες

    1 Τελικός Κυπέλλου Κυπελλούχων και Προημιτελικά Τσάμπιονς Καπ

     

    17) Τάκης Φλώρος Βόλεϊ γυναίκες

    1 Τελικός Challenge cup και μια φορά προημιτελικά Challenge Cup 

     

    18)Σάββα Γκροζντάνοβιτς-Βόλεϊ άνδρες

    Δεύτερη θέση  Κυπέλλου Κυπελλούχων  και 2 φορές 16 πρωταθλητριών άνδρες και 16 Champions Cup γυναίκες

     

    19) Αλέκος  Λεώνης Βόλεϊ άνδρες

    1 Τελικός CEV Cup

     

    20) Δημητρης Κάζαγλης Ξιφασκία

    Προπονητής Τριανταφύλλου-Ντούνη Χάλκινο Παραολυμπιακούς αγώνες, χάλκινο μετάλλιο παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικό , και Ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο Κύπελλο -ασημένιο μετάλλιο ομαδικό 

     

    21) Χρήστος Σαϊνης Ξιφασκία

    Προπονητής Δέσποινας Γεωργιάδου  Χάλκινο μετάλλιο παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικό, ασημένιο μετάλλιο Παγκόσμιο Κύπελλο

     

    22-23) Δημήτρης Κυττέας-Συμεών Συμεωνίδης-Στίβος άλμα επί κοντώ

    Προπονητές Χρήστου Παλλάκη,Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κλειστού στίβου και 8ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    24) Κώστας Πολίτης Μπάσκετ

    3η θέση Ευρωλίγκα , 6η θέση Πρωταθλητριών, Προημιτελικά Πρωταθλητριών και Κυπελλούχων

     

    25) Γέρζι Βελτζ Βόλεϊ γυναίκες -άνδρες

    3η θέση Κύπελλο Κυπελλούχων και προημιτελικά Κυπελλούχων άνδρες

     

    26) Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου-  Μπάσκετ

    3η θέση Ευρωλίγκα

     

    27) Χαβιέ Βέμπερ -Βόλεϊ άνδρες

    3η θέση Top Teams Cup

     

    28)Γιάννης Ριζόπουλος - κολύμβηση

    Προπονητής του Μηλιδάκη Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων

     

    29)Μανωλης Μπακρυσιωρης - πυγμαχία

    Προπονητής Ι.Τζαβάρα Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων

     

    30)Ίνκα Μπαντούρι Καταδύσεις

    Προπονήτρια Τσιρίκου - Μόλβαλη  Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β Κατηγορίας

     

    31) Κώστας Μουρούζης-  μπάσκετ

    Ημιτελικά Πρωταθλητριών, Ημιτελικά Κύπελλου Κυπελλούχων

     

    32) Χουάν Ραμόν Ρότσα-  Ποδόσφαιρο

    Μια φορά Ημιτελικά Πρωταθλητριών  και δύο φορές στους 16 Κυπελλούχων, ένας παίκτης Μικτή Κόσμου

     

    33) Γιάτσεκ Γκμοχ- Ποδόσφαιρο

    Μια φορά Ημιτελικά Πρωταθλητριών

     

    34) Λευτέρης Σούμποτιτς -Μπάσκετ 

    Ημιτελικά Κυπέλλου Κυπελλούχων, Ευρωλίγκα φάση 16

     

    35)Δημήτρης Ανδρεόπουλος- βόλεϊ άνδρες

    Ημιτελικά Challenge Cup, Προημιτελικά Challenge Cup

     

    36)Μανώλης Κολυμπάδης- πινγκ πονγκ 

    Ημιτελικά Κυπελλούχων πινγκ πονγκ άνδρες

     

    37) Περικλής Μπακοδήμος -βόλεϊ γυναίκες

    4η θέση  Κύπελλο Κυπελλούχων και 7η θέση  Κύπελλο Κυπελλούχων

     

    38) Στέλιος Καζάζης -βόλεϊ άνδρες

    4η θέση CEV Cup και 12 πρωταθλητριων

     

    39)Γιώργος Σμαραϊδος  -Ποδηλασία 

    Προπονητής Λέκκα 4η θέση παγκόσμιο πρωτάθλημα πόντων 

     

    40) Δημήτρης Κάστορας-Μοντέρνο Πένταθλο

    Προπονητής U21 Εθνικής ομάδας 4η Παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    41) Σούλης Τουρσούγκας- βόλεϊ γυναίκες

    4η θέση Κύπελλο Συνομοσπονδίας

     

    42)Παναγιώτης Παϊπέτης- Κολύμβηση

    Προπονητής Γιάννη Κωστάκη Δύο φορές 5ος Παγκόσμιο πρωτάθλημα 150μ. μικτή και 50μ. πρόσθιο

     

    43)Στέλιος Προσαλίκας -βόλεϊ άνδρες

    5η θέση Πρωταθλητριών, 7η θέση Πρωταθλητριών

     

    44)Λία Νικολάου

    Προπονήτρια του Λαοκράτη Κεσσίδη 5η θέση Πανευρωπαϊκό

     

    45)Γιάννης Αϊδινιώτης - πυγμαχία

    Προπονητής του Καλαμάρα 5ου στο Πανευρωπαϊκό Εφήβων

     

    46)Μάουρο Μπερούτο- βόλεϊ άνδρες

    Φάση των 6 Πρωταθλητριών

     

    47) Γιάννης Τσακίρης-Στίβος

    Προπονητής του Ρένου Φραγκούδη 7ου Ολυμπιονίκη

     

    48)Ανδρέας Σιζόπουλος- άρση βαρών 

    Προπονητής του Βάιου Στέλλιου, 7ου Ολυμπιονίκη 

     

    49)Δημήτρης Σάββας-Πάλη

    Προπονητής του 7ου στο Παγκόσμιο Δημήτρη Κοσσόβα

     

    50)Μιχάλης Κυρίτσης- Μπάσκετ

    Δύο φορές Προημιτελικά Πρωταθλητριών  και μια φορά Προημιτελικά Κυπελλούχων

     

    51) Βασίλης Δανίηλ- ποδόσφαιρο

    Προημιτελικά Πρωταθλητριών, Προημιτελικά ΟΥΕΦΑ, Φάση των  24  Πρωταθλητριών, δύο παίκτες Μικτή Κόσμου

     

    52) Αργύρης Πεδουλάκης- Μπάσκετ 

    Δύο φορές Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    53) Τσάβι Πασκουάλ -Μπάσκετ 

    Δύο φορές Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    54)Σέρτζιο Μαρκαριάν- Ποδόσφαιρο

    Προημιτελικά Πρωταθλητριών , Προημιτελικά ΟΥΕΦΑ

     

    55) Αουρέλ Κονσταντινέσκου- βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά Πρωταθλητριών, Προημιτελικά Συνομοσπονδίας

     

    56)Γιάννης Κυράστας-Ποδόσφαιρο

    Προημιτελικά Τσάμπιονς Λιγκ

     

    57)Ντούσκο Ιβάνοβιτς- Μπάσκετ

    Μια φορά Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    58) Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς - Μπάσκετ

    Μια φορά Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    57) Ρικ Πιτίνο  -Μπάσκετ

    Μια φορά Προημιτελικά Ευρωλίγκα

     

    60) Μιχάλης Γεωργαντής -βόλεϊ άνδρες

    Δύο φορές Προημιτελικά Κυπελλούχων

     

    61) Ανδρέας Μπεργελές- βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά Κυπελλούχων

     

    62) Γιώργος Δερμάτης -βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά Κυπελλούχων

     

    63) Ρομπέρτο Σερνιότι -βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά CEV Cup

     

    64) Ντανιέλε Ρίτσι -βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά CEV Cup

     

    65) Γιάνους Μπαντόρα- βόλεϊ άνδρες

    Προημιτελικά Συνομοσπονδίας

     

    66) Απόστολος Οικονόμου - βόλεϊ γυναίκες

    Προημιτελικά Challenge Cup

     

    67) Γιώργος Ζευγώλης -Μπάσκετ γυναικών

    Προημιτελικά Λιλιάνα Ρονκέτι

     

    68)Αριστείδης Δόντης- Ξιφασκία

    Προπονητής του Δημήτρη Χατζησαράντου 8ος Παγκοσμιονίκης 

     

    69)Χάρης Σβυνέλης -πυγμαχία 

    Προπονητής του χρυσού Μεσογειονίκη Βαγγέλη Οικονομάκου και 9ου Ο.Α. 

     

    70)Γιώργος Βαρθολομαίος- πυγμαχία

    Προπονητής Χάλκινου Μεσογειονίκη Δημήτρη Μιχαήλ-9ου Ο.Α.

     

    71)Άγγελος Χαρίσης-πυγμαχία

    Σπύρος Κλαδούχας 9ος Ο.Α.

     

    72) Απόστολος Νικολαϊδης - Στίβος

    Παμβαλκανικοί αγώνες ΠΑΟ

     

    73)Κώστας Νιάτας -Στίβος

    10η θέση Πετρίδης-Φραγκούδης Ο.Α.

     

    74)Μιχάλης Μητροφάνης -Στίβος

    Προπονητής του Χρυσού Μεσογειονίκη Ρήγα Ευσταθιάδη ο οποίος είχε καταρρίψει και το Παγκόσμιο ρεκόρ ΣΙΣΜ, 14ος Ο.Α.

     

    75) Χρύσανθος Τσουκαλάς- Στίβος

    Προπονητής Χρυσού Μεσογειονίκη Στέφανου Πετράκη

     

    76) Λάκης Πετρόπουλος-  ποδόσφαιρο

    12η Πανευρωπαϊκό  Εθνική Κ 18  και 1 Κύπελλο Μεγάλης Ελλάδας

     

    77) Φραντσίσκο Ντος Σάντος-Βόλεϊ Ανδρών

    Φάση των 12 Champions League

     

    78) Γιώργος Καλαφάτης-  ποδόσφαιρο

    12η θέση Ολυμπιακούς αγώνες ομάδα ποδοσφαίρου

     

    79)Γιώργος Βόβορας- Μπάσκετ 

    13η θέση  Γιώργος Βόβορας Ευρωλίγκα

     

    80)Χρύσανθος Τσουκαλάς-Στίβος

    Προπονητής του Βασίλη  Μαυροειδή 1500 μ. - 14ος Ο.Α.

     

    81)Στέλιος Μπεναρδής-Στίβος

    Προπονητής στον 14ο Ο.Α. Ρένος φραγκούδης

     

    82) Καζιμίρ Γκόρσκι- ποδόσφαιρο

    1 Βαλκανικό Κύπελλο και Φάση των 16 Πρωταθλητριών

     

    83-84) Βαγγέλης Πανάκης-Γιάννης Μανωλάς-Ποδόσφαιρο

    Ευρωπαϊκό Κύπελλο Παίδων  Μεάτσα

     

    85)Χρήστος Μπενέκος-άρση βαρών 

    Προπονητής του Παναγιώτη Δρακόπουλου –Χρυσός Μεσογειονίκης και δύο φορές ασημένιος Μεσογειονίκης

     


    86)Βίνγκο Τσβιέτκοβιτς-Κολύμβηση 

    Προπονητής της Μάρθας  Μπερρη«Χάλκινη» Μεσογειονίκης 4Χ100 και πέντε πανελλήνια ρεκόρ

     


    87) Γιάννης Μηλιδακης -κολύμβηση

    Προπονητής της Δρασίδου Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες

     

    88)Λεωνίδας Ηλιόπουλος -πυγμαχία

    Προπονητής Γιάννη Παπαδόπουλου Ασημένιου στο ΣΙΣΜ

     

    89)Ζήσης Κουρέλλος -Στίβος

    Προπονητή του Χρήστου Μάγγου, χάλκινο Πανεπιστημιάδα

     


    90) Αρης Χρήστου-Esports 

    Ευρωπαϊκό Κύπελλο HFP

     

    91) Πάρης Τσαφαντάκης- ποδηλασία

    Προπονητής Κελεσίδη  τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης 

     

    92-93 )Σπήλιος Ζαχαρόπουλος-Γιώργος Γενναίος

    Προπονητές του Παναγιώτη Στρουμπάκου Τέσσερις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    94)Στέφαν Μπόμπεκ- ποδόσφαιρο

    Δύο φορές φάση των 16 Πρωταθλητριών

     

    95)Νίκος Μπεργελές-βόλεϊ γυναίκες

    2 φορές 16 Champions Cup γυναίκες

     

    96)Χάρι Γκέιμ-  ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Πρωταθλητριών , δύο φορές  32 Πρωταθλητριών

     

    97)Γιασεμη Σαμαντουρα- Μπάσκετ γυναικών

    Ευρωλιγκα 16, Στους 32 Λιλιανα ρονκετι

     

    98) Άγγελος Ανααστασιάδης- ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Τσάμπιονς Λιγκ

     

    99) Χενκ Τεν Κάτε- ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Τσάμπιονς Λιγκ

     

    100) Πάνος Κουκόπουλος-μπάσκετ

    Φάση των 16 Πρωταθλητριων

     

    101) Ρίξαρντ Ντουξάιρ -μπάσκετ

    Φάση των 16 Πρωταθλητριών

     

    102) Νίκος Μήλας- μπάσκετ

    Φάση των 16 πρωταθλητριών

     

    103)Γιαννης Λάιος- βόλεϊ

    16 πρωταθλητριων

     

    104) Οντέτ Κάτας - Μπάσκετ

    16η θέση Ευρωλίγκα

     

    105) Γιωργος Ζευγώλης-Μπάσκετ  γυναίκες

    16 ευρωλίγκα

     

    106)Ίβιτσα Όσιμ-Ποδόσφαιρο

    16 Κυπελλούχων και 32 ΟΥΕΦΑ

     

    107) Γκίντερ Μπένγκστον- ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Κυπελλούχων

     

    108) Κρίστο Μπόνεφ-  ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Κυπελλούχων

     

    109) Δημήτρης Μπαχράμης -βόλεϊ γυναικών

    Δύο φορές 16 CEV Cup

     

    110)Νίκος Νιόπλιας- ποδόσφαιρο

    Φάση των 16 Γιουρόπα Λιγκ

     

    111)Ματθαίος Φορτούνας- βόλεϊ γυναικών

    Φαση των 16 CEV Cup

     

    112)Φάνης Κουντουδιος  -πόλο

    Φάση των 16 Eurocup



    113)Χρήστος Ιορδανίδης -μπάσκετ

    Φάση των 16 Κόρατς

     

    114) Ζέλικο Παβλίσεβιτς- μπάσκετ

    Φάση των 16 Κόρατς

     

    115)Γιώργος Βελισσαράκος -μπάσκετ γυναικών

    Φάση των 16 Λιλιάνα Ρονκέτι